Szósta próba i szósta porażka. Nowa rakieta Kima na razie nie działa

Według Pentagonu Korea PłnPAP/EPA

Korea Północna podjęła w sobotę nad ranem kolejną próbę wystrzelenia pocisku balistycznego średniego zasięgu Musudan – podało Dowództwo Sił Strategicznych USA (US STRATCOM). Tak jak wszystkie wcześniejsze testy rakiety tego typu, zakończyła się fiaskiem.

Rakieta została odpalona w sobotę nad ranem, około godziny 4.30 czasu polskiego. Próba została zarejestrowana przez amerykańskie stacje radarowe.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez STRATCOM, wykorzystano najprawdopodobniej pocisk balistyczny pośredniego zasięgu (od 3000 do 5500 km zasięgu) typu Musudan. Odpalono go z poligonu w pobliżu miasta Kusong w północno-zachodniej części kraju.

Trudne początki

Była to już szósta próba rakiety typu Musudan, jednego z najnowszych dzieł inżynierów Korei Północnej. Jej makiety pokazano po raz pierwszy w 2010 roku, ale dopiero w kwietniu tego roku zaczęto jej próby. Jak na warunki Korei Północnej są one bardzo intensywne. Najnowsze odpalenie było szóstym z kolei.

Według uważnie obserwujących testy Korei Południowej i USA wszystkie dotychczasowe skończyły się z takim samym efektem, jak ten najnowszy - porażkami. Rakiety mają zawodzić tuż po starcie, albo po przebyciu kilkuset kilometrów.

Zdaniem ekspertów rakieta Musudan ma teoretyczny zasięg od 2500 do 4000 km i mogłaby dosięgnąć Korei Południowej, Japonii a także amerykańskich baz wojskowych na Pacyfiku. Na razie Korei Północnej nie udało się jednak udowodnić, że rakieta działa.

Niepokój i dezaprobata

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo zabraniającej mu tego rezolucji ONZ. Reżim nie uznaje jej jednak i twierdzi, że musi budować swoje zdolności obronne, gdyż jest zagrożony przez USA i Koreę Południową.

Władze sąsiednich państw patrzą na to bardzo nieprzychylnie, ponieważ same czują się zagrożone przez nie uznającą reguł międzynarodowych Koreę Północną. Wielkie obawy budzi możliwość stworzenia rakiet zdolnych przenosić głowice jądrowe, które również są opracowywane przez reżim.

Postawy Pjongjangu nie zmienia jednak krytyka i kolejne sankcje. Ostatni raz zaostrzono je na mocy przyjętej w marcu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Była to reakcja na przeprowadzony przez Koreę Północną szóstego stycznia kolejnego testu broni jądrowej.

Autor: AG, mk/tr / Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA