Janusz Piechociński

Janusz Piechociński

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował w środę, że bydgoski wytwórca pojazdów szynowych Pesa podpisze we wrześniu kontrakt z berlińskim operatorem szybkiej kolei miejskiej S-Bahn.

Ministerstwo Gospodarki przekazało m.in. przedsiębiorcom do konsultacji propozycje dotyczące nowej Ordynacji podatkowej. Ministerstwo chce przedstawić gotowe rekomendacje prezydentowi, premierowi i parlamentowi, z sugestią powołania Komisji do spraw Reformy Prawa Podatkowego.

Mimo zobowiązań wynikających z prawa unijnego, Polsce nie udało się upowszechnić wykorzystywania biopaliw ciekłych i biokomponentów w transporcie - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Nie pomogły też ulgi podatkowe, które kosztowały budżet państwa ponad 4 mld zł.

- Tegoroczny eksport do Rosji może spaść o 30-40 proc. - przewiduje Janusz Piechociński, gość TVN24 Biznes i Świat. Zaznacza jednak, że to najgorszy scenariusz. Niemniej już teraz handel staje się coraz trudniejszy, "bo w wyniku osłabienia rubla polskie produkty stają się droższe".

Czy nowe unijne regulacje dla energetyki utrudnią jej modernizację? Obawia się tego minister gospodarki Janusz Piechociński. W liście do KE ocenił, że projekt nowych przepisów w tej sprawie utrudni dostosowywanie się energetyki do celów klimatyczno-energetycznych.

Korea Południowa zajmuje siódme miejsce na liście krajów, z których pochodzi kapitał ulokowany w polskich specjalnych strefach ekonomicznych (SSE). Na koniec czerwca tego roku wartość inwestycji koreańskich przekroczyła 4 mld zł, a dzięki nim powstało blisko 12 tys. miejsc pracy - poinformował na swoim blogu minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Niektóre ugrupowania psują obecny system finansowania partii, ponieważ nieracjonalnie wydają pieniądze - uważa wicepremier Janusz Piechociński. Pośrednio wskazał, że są to m.in. PiS i PO. - Tablice, banery, wielkie kongresy, wielkie sale, zloty. To wszystko kosztuje. Współudział w różnych marszach, przemarszach, w których funduje się autobusy. Mamy w tym roku wybory, żeby z taką intensywnością prowadzić kampanię każdego dnia? - pytał.

- Już wcześniej wiadomo było, że w połowie roku premier Tusk dokona przeglądu całego rządu. Wspólnie uzgodnimy, czy zmiany personalne nastąpią przed czy po wakacjach - zapowiedział w rozmowie z TVN24 Janusz Piechociński. - Jeżeli nie zmieni się Donald Tusk, to trudno mieć nadzieję na zmianę sytuacji w kraju - komentuje opozycja.

- To klasyczny mechanizm rosyjskiej wrzutki - powiedział w "Jeden na jeden" wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, odnosząc się do oświadczenia szefa rosyjskiego Gazpromu Aleksieja Millera, że "istnieje podstawa prawna dla zbudowania Jamału II". Zdaniem Piechocińskiego, ten gazociąg to "rosyjska inicjatywa, bardziej telewizyjno-gazowa niż rzeczywisty projekt".

Mirosław K., którego zatrzymano w Lublinie pod zarzutami korupcji, zostanie odwołany z funkcji marszałka województwa podkarpackiego i zawiesi wszystkie funkcje w Stronnictwie do czasu wyjaśnienia sprawy - zapowiedział we wtorek prezes PSL Janusz Piechociński. O tym, że K. powinien podać się do dymisji mówił we wtorek szef klubu PSL Jan Bury. - To duży cios, ale damy sobie radę - powiedział polityk.

"Zakończyło się spotkanie koalicyjne. Omówiono bieżące kwestie współpracy koalicyjnej, dyscyplinę głosowań, reformę sądów" - poinformował przed godz. 22.00 rzecznik rządu Paweł Graś. W spotkaniu z premierem uczestniczył szef PSL Janusz Piechociński. Do Kancelarii Premiera zjechali też inni wysocy rangą politycy obu partii. Spotkanie dotyczy też m.in. kwestii gazowego memorandum z Gazpromem.