Ministerstwo Gospodarki przekazało m.in. przedsiębiorcom do konsultacji propozycje dotyczące nowej Ordynacji podatkowej. Ministerstwo chce przedstawić gotowe rekomendacje prezydentowi, premierowi i parlamentowi, z sugestią powołania Komisji do spraw Reformy Prawa Podatkowego.
Resort czeka na uwagi do 15 maja. "Wykorzystamy je w ramach dalszych prac nad dokumentem. Ostateczna wersja rekomendacji zostanie przedstawiona Panu Prezydentowi, Panu Premierowi oraz Parlamentowi, z sugestią powołania Komisji do spraw Reformy Prawa Podatkowego" - napisał na swoim blogu wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
Szeroka dyskusja
Według rozesłanej przez ministerstwo propozycji, w komisji możliwie szeroko mieliby być reprezentowani eksperci "zarówno ze strony administracji państwowej, jak i partnerów społecznych oraz świata nauki". Komisja funkcjonowałaby niezależnie od samego Ministerstwa Finansów, lecz z jego istotnym udziałem. "Po przygotowaniu nowej Ordynacji podatkowej powinno nastąpić przygotowanie nowych regulacji dotyczących ustaw o podatkach dochodowych i VAT, które będą realizowały zasady przyjęte w nowej Ordynacji" - czytamy w dokumencie. Na blogu wicepremier Piechociński podkreślił, że propozycje Ministerstwa Gospodarki powstały we współpracy z organizacjami przedsiębiorców. "Pozytywnie zaopiniowała go także Krajowa Rada Przedsiębiorczości" - napisał. Piechociński zadeklarował, że propozycje dotyczą przede wszystkim poprawy relacji pomiędzy podatnikami a fiskusem. Rozwiązania mają likwidować zbędne obciążenia administracyjne i wspierać przedsiębiorców. Wicepremier zwrócił uwagę, że polskie prawo i procedury podatkowe powinny być dla wszystkich jasne i czytelne, zaś przepisy powinny stwarzać dodatkowe zachęty dla tych, którzy rzetelnie wywiązują się ze zobowiązań.
Równoległe prace
Jak podał Piechociński, rekomendacje są ściśle związane z prowadzonymi równolegle pracami nad zmianą ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG). Wicepremier wyraził opinię, że ustawa o SDG powinna być fundamentem prawnym dla prowadzących działalność gospodarczą. Nowa Ordynacja podatkowa - zaznaczył - "powinna natomiast ściśle z nią współgrać". Nowe, kompleksowe rozwiązania kwestii podatkowych zapowiedział w listopadzie ub.r. nowo powołany szef resortu finansów Mateusz Szczurek. Premier Donald Tusk ocenił, że praca nad nową Ordynacją podatkową to zadanie nie na miesiące, tylko na lata.
Autor: msz/kwoj / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ