Iran

Iran

Rosja kupi ropę od Iranu. Za część zapłaci towarami

Iran ogłosił we wtorek, że przez najbliższe 15 dni będzie sprzedawał Rosji 100 tysięcy baryłek ropy dziennie, otrzymując za to zapłatę w połowie w gotówce, a w połowie w towarach i usługach - podała Irańska Studencka Agencja Prasowa (ISNA).

Akt uległości czy uszanowanie prawa? Delegacja ze Szwecji w hidżabach

Członkinie szwedzkiego rządu podczas spotkania z prezydentem Iranu miały na głowach chusty. Gest ten odebrano w Szwecji jako uległość wobec zasad, które nie powinny być akceptowane. Ale kobiety nie miały dużego wyboru - noszenie chusty zakrywającej głowę, hidżabu, jest w Iranie nakazane kobietom przez prawo i muszą go one nosić w każdym miejscu publicznym. Materiał "Faktów z Zagranicy".

"Musi robić więcej". Ajatollah skrytykował prezydenta Iranu

Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei ocenił w środę, że irański prezydent Hasan Rowhani musi robić więcej, by poprawić gospodarczą sytuację kraju - pisze agencja Reutera, oceniając, że to rzadka w Iranie publiczna krytyka ze strony ajatollaha.

"Pierwszy feministyczny rząd na świecie poświęcił swoje zasady"

Podczas niedawnej wizyty w Teheranie premierowi Szwecji Stefanowi Lofvenowi towarzyszyły członkinie gabinetu nazywanego niekiedy "pierwszym feministycznym rządem". Zgodnie z obowiązującym w Iranie prawem kobiety musiały przykryć włosy i założyć luźne stroje. Nie spodobało się to m.in. pozarządowej organizacji UN Watch.

"Gwaranci rozejmu" planują kolejne rozmowy. Zaproszenia w drodze

Na kolejne spotkanie w Astanie zostali zaproszeni przedstawiciele władz i opozycji Syrii, wysłannik sekretarza generalnego ONZ Staffan de Mistura, a także reprezentant USA - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Rozmowy pokojowe dotyczące uregulowania syryjskiego konfliktu mają odbyć się w stolicy Kazachstanu 15-16 lutego. Syryjscy rebelianci podali jednak w wątpliwość, czy wezmą w nich udział. Z kolei rozmowy w Genewie mają się rozpocząć 23 lutego.

Przywódca Iranu chwali Szwecję. "Kraj o dobrej reputacji"

Najwyższy przywódca Iranu przyznał w sobotę podczas spotkania z premierem Szwecji - Stefanem Lofvenem, że Stany Zjednoczone oraz zachodnie mocarstwa są przez Bliski Wschód traktowane z podejrzliwością, z kolei Szwecja cieszy się dobrą opinią wśród Irańczyków i jest postrzegana jako renomowany partner gospodarczy - podaje Reuters.

Mieli zaatakować w rocznicę rewolucji. Aresztowani to "takfiri"

Irańskie służby bezpieczeństwa aresztowały ośmiu sunnickich radykałów podejrzanych o planowanie zamachów, które miały zakłócić obchody rocznicy rewolucji islamskiej w Iranie w ostatnich dniach - poinformował minister bezpieczeństwa wewnętrznego Mahmud Alawi.

Premier Iraku: nie zaangażujemy się w żaden konflikt

Irak nie zaangażuje się w żaden konflikt regionalny, ani międzynarodowy - zapowiedział w sobotę premier tego kraju Hajder al-Abadi. Wcześniej szef rządu w Bagdadzie odbył rozmowę telefoniczną z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem.

Setki tysięcy ludzi na ulicach. Iran świętuje rocznicę rewolucji

Tłumy Irańczyków wzięły w piątek udział w zgromadzeniach w całym kraju, by uczcić 38. rocznicę rewolucji islamskiej. Prezydent Hasan Rowhani oświadczył w przemówieniu do zebranych w Teheranie, że Iran nigdy nie ulegnie groźbom USA i będzie sprzeciwiał się "polityce podżegania do wojny".

"To porozumienie zwycięskie dla wszystkich"

W przeciwieństwie do tego, co sądzi prezydent USA, porozumienie atomowe zawarte przez Iran ze światowymi mocarstwami dwa lata temu było zwycięstwem wszystkich stron - oznajmił prezydent Iranu Hasan Rowhani. Donald Trump

Ropa drożeje. Przez napięcie na linii USA-Iran

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 0,4 proc. Na linii USA-Iran napięcie, a liczba amerykańskich odwiertów ropy z łupków wzrosła do najwyższego poziomu od X 2015 - wyliczają maklerzy.

"Grożenie bezużyteczne". Starcie na słowa z prezydentem USA

"Iran trzymał się ostatkiem sił i był blisko upadku, gdyby nie pojawiły się USA i rzuciły mu linę ratującą życie" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump, krytykując Teheran za przeprowadzenie w niedzielę próby rakiety balistycznej. Iran z kolei podkreśla, że nie ustąpi pod presją gróźb USA.