Holandia

Holandia

Trzy litry deszczu na metr kwadratowy, które spadły w poniedziałek na Rotterdam, wiązały się z wieloma niedogodnościami dla Holendrów. Deszcz sprawił, że musieli oni opuścić m.in. kina i teatry w centrum miasta, w których podtopiło toalety i szatnie.

Niewiele brakowało, by młody niedźwiedź polarny Vick wydostał się na wolność z akwarium w rotterdamskim zoo. Dwaj zwiedzający nagrali moment, kiedy jedna ze szklanych tafli zbiornika pękła uderzona kamieniem rzuconym przez misia. Przedstawiciele zoo przekonują, że Vick nie próbował się oswobodzić, a rzucanie skalnymi odłamkami to po prostu taka zabawa.

Zerwane dachy, uszkodzone budynki, powyrywane drzewa - takie zniszczenia spowodowało przejście tornad w północnej Europie. Trąby powietrzne pojawiły się w czwartek na terenie Limburgii - krainy leżącej na pograniczu Belgii i Holandii. Sporo pracy przy usuwaniu szkód mieli strażacy z belgijskiego Tongeren i holenderskiego Montfort.

Sztuczna plaża Maasvlakte 2 w Rotterdamie w Holandii została zabarwiona na czerwono i udostępniona dzisiaj publiczności. Para performerów wysypała tam 75 ton czerwonego piasku, który erodując ma pokazywać ulotny charakter natury.

Od 1 maja pierwsze holenderskie cofee shopy będą dostępne jedynie dla obywateli tego kraju. Decyzja sądu w tej sprawie budzi kontrowersje. I niepokoje wśród ludzi z branży turystycznej. Czy rzeczywiście stracą? I dlaczego w ogóle muszą się tego obawiać? Skąd takie restrykcje?

Królowa Holandii Beatrix przyjęła dymisję rządu i premiera Marka Ruttego oraz zaakceptowała datę 12 września jako termin przedterminowych wyborów - podał w środę rzecznik dworu. Rząd złożył rezygnację po załamaniu się rozmów o redukcji deficytu budżetowego.

"Dymisja rządu w Holandii to wynik coraz silniejszego oporu przeciwko forsowanej w Europie polityce oszczędności w celu ograniczenia deficytu budżetowego. To nowa jakość w trwającym od pięciu lat kryzysie" - napisał we wtorek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Tornado w Europie? To możliwe i to niekoniecznie letnią porą. Żywioł zarejestrowano 20 kwietnia na rolniczym obszarze Holandii, nieopodal niemieckiej granicy.

Premier Holandii Mark Rutte złożył na ręce królowej Beatrix dymisję własną i swego rządu na skutek załamania się rozmów w sprawie redukcji deficytu budżetowego - podała w poniedziałek rządowa służba prasowa. Królowa po rozmowie z szefem rządu, poprosiła go o kontynuowanie sprawowania władzy do czasu zorganizowania przyspieszonych wyborów. Te być może odbędą się już w czerwcu

Przyspieszone wybory parlamentarne w Holandii wydają się nieuniknione - oświadczył premier Mark Rutte. Wcześniej informowano o załamaniu się prowadzonych od kilku tygodni negocjacji w sprawie redukcji deficytu budżetowego.

W związku z antyimigracyjnym portalem Partii na rzecz Wolności (PVV) rozważano jako jedną z opcji odwołanie udziału prezydentowej Anny Komorowskiej w środowym otwarciu sezonu w holenderskich ogrodach Keukenhof - ujawnił ambasador RP w Hadze Janusz Stańczyk. Kancelaria Prezydenta podkreśla jednak, że w obecnej sytuacji wizyta Pierwszej Damy jest jeszcze bardziej potrzebna.

Parlament Europejski uchwalił w czwartek rezolucję potępiającą holenderski portal PVV jako sprzeczną z europejskimi wartościami, godną pożałowania inicjatywę przeciw pracownikom z Europy Środkowo-Wschodniej. Wezwał premiera Holandii oraz przywódców UE do potępienia portalu.

Liderzy wszystkich partii w Parlamencie Europejskim zgodnie potępili holenderski antyimigracyjny portal partii PVV oraz ciszę premiera Holandii w tej sprawie. - Możemy być dumni z PE - mówiła komisarz Viviane Reding, apelując do władz w Hadze, by sądy krajowe zbadały portal. W czwartek PE przyjmie w tej sprawie rezolucję.

Komisja Europejska zagroziła holenderskiemu Ministrowi Spraw Społecznych oraz ministrowi ds. azylu i imigracji Trybunałem Sprawiedliwości, jeśli nie zmienione zostanie nowe prawo imigracyjne - podało Radio Holenderskie. Przepisy uderzają m.in. w Polaków, którzy w Holandii podejmują pracę.

Syn królowej Holandii Beatrix, książę Johan Friso, zasypany w zeszłym tygodniu przez lawinę w austriackich Alpach, doznał ciężkiego uszkodzenia mózgu i być może już nigdy nie odzyska przytomności - poinformowali w piątek lekarze w Innsbrucku.