Holandia

Holandia

Zimniejsze i suchsze niż zwykle przedwiośnie sprawiło, że kwiaty w Belgii i Holandii rozkwitają znacznie później niż zwykle. Przedłużająca się zima dotknęła szczególnie Holendrów, którzy słyną z eksportu, m.in. tulipanów. W tym roku doszło do tego, że na festiwal kwiatowy musieli sprowadzić kwiaty z Francji.

Wyjście pierwszego pilota do toalety przerodziło się w zagrażającą życiu pasażerów sytuację podczas rejsu holenderskich tanich linii Transavia na Kretę. Kapitan nie mógł dostać się z powrotem do kokpitu, drugi pilot nie reagował na jego wezwania przez interkom. Dopiero gdy z pomocą przyszedł personel pokładowy i drzwi w końcu zostały otwarty okazało się, że pierwszy oficer uciął sobie drzemkę.

Holenderska prasa dzień po zapowiedzi abdykacji królowej Beatrycze zajęła się jej portretowaniem. "De telegraaf", największy dziennik w kraju, poświęcił 75-letniej monarchini komentarz redakcyjny, w którym tytułuje ją "Królową Idealną".

Holenderscy kierowcy na długo zapamiętają dzisiejszy poranek. Przez obfite opady śniegu w porannym szczycie stali w największych w historii tego kraju korkach. Atak zimy wywołał chaos także w komunikacji miejskiej, ruchu kolejowym i lotniczym.

Do Turcji zaczęli przybywać żołnierze USA. Mają obsługiwać instalowane tam pociski antyrakietowe Patriot dla ochrony przed ewentualnymi atakami rakietowymi Syrii. Gotowość operacyjną mają osiągnąć jeszcze w styczniu.

Wartość nieruchomości najbardziej spadła w Europie - tak wynika z najnowszego raportu Knight Frank, wiodącej firmy doradczej na rynku nieruchomości. Wśród 12 "najgorszych" rynków mieszkaniowych na świecie pierwsze miejsce zajęła Grecja, gdzie spadek cen wynosi aż 11,7 procent. Polska jest w tym rankingu przedostatnia - ze spadkiem w wysokości 4,6 proc.

Polska zajęła 41. miejsce na świecie w najnowszym rankingu Transparency International pokazującym poziom korupcji. Nasz kraj jest wyżej m.in. niż Grecja i Włochy, kraje ze strefy euro, które mocno ucierpiały z powodu kryzysu finansowego. Wciąż jednak daleko nam do takich krajów, jak Dania, Finlandia czy Szwecja, gdzie korupcja jest najmniejsza.

- Nadszedł czas, aby świat powiedział "nie" izraelskiej okupacji - po tych słowach Mahmuda Abbasa ponad 2/3 członkowskich ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora tego gremium. To wielki sukces samego prezydenta Autonomii Palestyńskiej. W czwartkowym głosowaniu okazało się też, że Izrael stracił niektórych swych dotychczasowych europejskich sojuszników.

Polska wstrzymała się od głosu w czwartkowym głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ws. przyznania Autonomii Palestyńskiej statusu państwa obserwatora. - Jesteśmy za powstaniem dwóch demokratycznych państw (Palestyny i Izraela - red.) żyjących obok siebie w bezpiecznych granicach, ale uważamy, że środkiem do tego są bezpośrednie negocjacje - powiedział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego poinformowali, że osiągnęli porozumienie z cypryjską prezydencją ws. "projektu pakietu" dotyczącego nowelizacji budżetu UE na 2012 r. jak i przyjęcia budżetu UE na 2013 r. To oznacza przełamanie trwającego od tygodni impasu.

Holenderski parlament zadecydował o usunięciu starych przepisów, na mocy których bluźnierstwo jest przestępstwem. Do tej pory teoretycznie można było trafić przed sąd za mało dostojne słowa skierowane do któregoś boga.

Belgia, Bułgaria, Dania, Hiszpania, Francja, Włochy, Cypr, Węgry, Malta, Holandia, Słowenia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania - to kraje, które Komisja Europejska weźmie pod lupę w związku z nierównowagami makroekonomicznymi.

W niedzielę po raz pierwszy tej jesieni Holandię nękały nawałnice. Bardziej niż deszcz mieszkańcom tego kraju dokuczał wiatr, miejscami wiejący z prędkością 110 km/h. Taka pogoda malowniczo wygląda na zdjęciach.

- Wszystko wskazuje na to, że Polska nadal będzie największym biorcą z budżetu unijnego. Ale ja uważam, że błąd jest w strategii - powiedział w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Jarosław Kalinowski oceniając zakończony w piątek bez efektów szczyt Unii Europejskiej. I dodał: - Będzie go można naprawić jeszcze w styczniu - ocenił.