Holandia, podobnie jak inne europejskie kraje, zmaga się w ostatnim czasie z falą upałów. Władze kilku miast postanowiły w niecodzienny sposób zabezpieczyć asfalt przed roztapianiem.
To pierwsza fala upałów w Holandii od trzech lat. Jak podały holenderskie służby meteorologiczne, w ciągu ostatnich pięciu dni temperatura przekraczała tam 25 stopni Celsjusza, a przez trzy dni wzrosła powyżej 30 st. C. W niektórych regionach w piątek termometry pokazały 38,1 st. C.
Sól na drogi w lecie?
Lokalne władze próbują walczyć ze skutkiem wysokiej temperatury na różne sposoby. Wykorzystują do tego bardzo nowatorskie metody. W miejscowościach Arnhem, Groningen, Hoorn i Geldermalsen kierowców w ostatnich dniach zaskoczył niecodzienny - jak na lato - widok. Na drogach zobaczyli solarki.
Na pomysł wpadli lokalni radni. Ich zdaniem sól chłodzi asfalt. Usuwa też z niego nadmiar wilgoci, dzięki czemu staje się on mniej lepki i nie przykleja się do opon. Na tę niecodzienną technikę zdecydowano się po tym, jak zbadano temperaturę nawierzchni dróg - przekraczała 50 st. C.
Pierwszy raz od trzech lat
Ostatni raz w tym samym okresie tak gorąco było w 1901 roku. Z falą upałów Holendrzy zmagali się jednak trzy lata temu - w lipcu 2015 roku. W 1975 i 1976 roku też odnotowano wysokie wartości temperatury - w pierwszym przypadku trwało to 18 dni, w drugim - 17.
Tegoroczna fala gorąca utrzymuje się od 13 dni, ale jak przewidują synoptycy, zostanie na dłuższy czas. Według informacji zawartych w prognozach długoterminowych, sucha i słoneczna pogoda utrzyma się do początku sierpnia.
W środę wydano pomarańczowe alerty z powodu zagrożenia ekstremalnymi upałami. W czwartek dodatkowo ostrzegano, że tropikalny żar zwiększy się z powodu smogu w powietrzu, a także pogorszy się jakość powietrza w środkowych i wschodnich częściach kraju.
"To nie jest normalne"
- Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek było tak gorąco. Może były takie dwa-trzy dni, ale nigdy nie trwało to aż tyle tygodni - powiedział 65-letni mieszkaniec Amsterdamu.
- To nie jest normalne. W moim mieszkaniu też jest gorąco, około 31 stopni Celsjusza, więc pocę się nawet, kiedy śpię. Wielu nie ma w mieszkaniach klimatyzacji, bo nie są przyzwyczajeni do takich temperatur. Próbuję pływać i brać prysznic, ale nie za dużo, ponieważ nie mamy wystarczająco wody - powiedziała Amber z firmy wycieczkowej w Holandii. Lato w Holandii zwykle jest chłodne i deszczowe. Nawet w najgorętszym okresie, wartości temperatury nie przekraczają tam 30 st. C. Tym razem lato przyniosło falę gorąca powyżej 35 st. C. Większość Holendrów cieszy się tym, że można się opalać.
Autor: dd/aw / Źródło: ENEX, BBC News