Grecja

Grecja

Mieszkańcy Europy zmagają się z gwałtownym atakiem zimy. W Finlandii drzewo przygniotło mężczyznę. W Szwecji w wyniku silnego wiatru ponad 100 tysięcy gospodarstw nie ma prądu. Pogodowe utrudnienia panują także na Słowacji, w Estonii, Serbii i Grecji.

Urządzenie wybuchowe domowej roboty eksplodowało w czwartek rano przed cerkwią w centrum Aten. Lekko ranny został policjant - poinformowała państwowa telewizja grecka ERT. Na razie nikt nie przyznał się do ataku.

Po trwającym osiem lat zamrożeniu płac marynarze greckich promów wezwali do 24-godzinnego strajku, który rozpoczął się w niedzielę o północy. Strajkujący występują o pięcioprocentową podwyżkę płac, ulgi podatkowe, domagają się również poprawy warunków pracy.

Premier Grecji Aleksis Cipras zapowiedział w poniedziałek nową strategię polityczną, która ma odciążyć obywateli i firmy po ośmiu latach trwania programów pomocowych. Planuje między innymi ulgi podatkowe. Oświadczył też, że rząd potrzebuje "świeżej krwi".

Jeszcze w tym roku na greckiej wyspie Tilos ma ruszyć specjalny system zielonego zasilania, co uczyni z niej pierwszą wyspę regionu, której system energetyczny działa wyłącznie w oparciu o energię ze słońca i wody - podała agencja Associated Press. System ma kosztować 14 milionów euro. Zdecydowaną większość pieniędzy wyłoży Unia Europejska.