Grecja

Grecja

Czekający na swoją szansę przedostania się dalej do Europy migranci, coraz częściej koczują w starożytnych greckich zabytkach. Tak jest na przykład w Salonikach. Przybysze z Pakistanu chętnie skorzystaliby z pomocy przemytników ludzi, aby pojechać dalej, ale nie mają pieniędzy na ich opłacenie. Część korzysta z pomocy greckich organizacji charytatywnych, ale nie brak próbujących sobie radzić na własną rękę. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył w środę, że zwrócił się do szefa greckiego rządu Aleksisa Ciprasa o nawiązanie dialogu. Ma on pomóc zredukować napięcie między krajami dotyczące podziału Morza Egejskiego i eksploatacji podmorskich złóż na wodach cypryjskich.

Większość obywateli Macedonii poparłaby kompromisowe rozwiązanie sporu z Grecją w sprawie kontrowersyjnej nazwy swojego kraju, jeśli zwiększyłoby to szanse kraju na wejście do Unii Europejskiej i NATO - wynika z przeprowadzonego w styczniu sondażu. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 61 procent badanych.

Kilkaset tysięcy Greków wzięło udział w niedzielę w Atenach w demonstracji przeciwko możliwemu kompromisowi swojego rządu z władzami w Skopje w sprawie kontrowersyjnej nazwy Macedonia. Grecy protestują przeciw użyciu tego słowa w nazwie sąsiedniego państwa.