ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Śnieżyca w Grecji. Relacja Polaka ze sparaliżowanego zimą kraju

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP
Relacja Polaka mieszkającego w Grecji
Relacja Polaka mieszkającego w GrecjiKontakt 24
wideo 2/3
Relacja Polaka mieszkającego w GrecjiKontakt 24

Grecja od kilku dni zmaga się z prawdziwie zimowymi warunkami pogodowymi. Przez kraj przeszedł Elpis - silny front atmosferyczny, który przyniósł intensywne opady śniegu. Jak relacjonował w rozmowie z redakcją Kontakt 24 pan Rafał, Polak mieszkający od 30 lat w pobliżu miasta Wolos nad zatoką Morza Egejskiego, taka pogoda oznacza między innymi kompletny paraliż na drogach i dla Greków "dwa dni siedzenia w domu".

Z powodu obecności frontu atmosferycznego Elpis w wielu częściach Grecji spadł śnieg i zrobiło się biało. Trudne warunki pogodowe zmusiły władze niektórych regionów do zamknięcia szkół. Na Eubei odnotowano przerwy w dostawie prądu.

Nie spodziewano się takich opadów

Skontaktował się z nami pan Rafał, który od 30 lat mieszka niedaleko miasta Wolos w Grecji, położonego nad zatoką Morza Egejskiego. Podzielił się z naszą redakcją zdjęciami ośnieżonych krajobrazów, nieczęstych w tej okolicy. - Opady nad samym morzem się zdarzają, jednak bardzo rzadko. Na pewno nikt się nie spodziewał, że będzie aż tyle śniegu. Teraz pokrywa śnieżna ma cztery, może pięć centymetrów i jest zero stopni. My sami rozpaliliśmy kominek i się grzejemy - mówił.

Jak dodał pan Rafał, dla Greków taki śnieg oznacza często pozostanie w domu.

- Auta przestały jeździć, bo nikt w Grecji nie ma opon zimowych. Łańcuchy posiada może jedna na dziesięć osób. Mieszkamy dwanaście kilometrów od Wolos i ten odcinek jechaliśmy aż czterdzieści pięć minut, bo wszyscy jadą nie więcej niż dwadzieścia kilometrów na godzinę. Większość pracodawców wysłało ludzi do domu, bo nie ma co ryzykować zdrowia i życia ludzi - powiedział.

"Trzeba czekać na odwilż"

Jak zaznaczył, w niedzielę mieszkańcy otrzymali alert pogodowy.

- Znając Greków, nikt nie zwrócił na to uwagi. Faktycznie, zapowiadano śnieg, ale nikt nie sądził, że tak będzie padać - stwierdził Reporter 24.

Pan Rafał powiedział, że władze próbują zapanować nad sytuacją.

- Starają się odśnieżać, leją wodę z morza na drogi, ale po godzinie 14 ma się pogorszyć i przewidują nawet 60 centymetrów śniegu. Dla Greków oznacza to dwa dni siedzenia w domu. Trzeba czekać na odwilż. Na razie jest większy stres niż radość. Dzieci nie widać za oknem, ale wieczorem być może ludzie wyjdą na ulice - opowiadał.

>>> Więcej o pogodzie w Grecji: Zamknięte szkoły i drogi w Grecji. "Elpis przyniesie śnieg i wichury"

Kolejne zimowe alerty w Grecji

Po tym, jak temperatura poniżej zera i śnieg nawiedziły Ateny i Wyspy Egejskie, władze przestrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz, a szkoły przechodzą na zajęcia zdalne. Władze wysłały powiadomienia na telefony komórkowe w poniedziałek rano, aby ostrzec przed intensywnymi opadami śniegu. Mieszkańców stolicy poproszono o pozostanie w miarę możliwości w domach. Na północnych obrzeżach miasta wprowadzono obowiązek zakładania łańcuchów na koła samochodów.

Szczepienia przeciw COVID-19 w jednym ze szpitali dziecięcych w Atenach wyznaczone na poniedziałek i wtorek zostały przełożone. Śnieg pada często w greckich górach i w północnych częściach Grecji, ale nie jest typowym zjawiskiem w Atenach i na Wyspach Egejskich. Jednak w zeszłym roku grecką stolicę nawiedziła burza śnieżna, która spowodowała poważne problemy. Zasilanie zostało odcięte w kilku dzielnicach miasta, a ulice na wiele godzin stały się nieprzejezdne.

Autorka/Autor:dk,kw//rzw

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

Gdzie pada deszcz w Polsce? Nad naszym krajem przemieszcza się strefa opadów związana z niżem genueńskim Boris. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

Stan wody w rzekach w Polsce. Poziom wody w polskich rzekach w związku z intensywnymi opadami deszczu ciągle rośnie. Najtrudniejsza sytuacja jest na południowym zachodzie. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

Kolejne rzeki mocno wezbrały. Tu są przekroczone stany alarmowe

Kolejne rzeki mocno wezbrały. Tu są przekroczone stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niż genueński Boris sprawia, że w części kraju pada ulewny deszcz. IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami, obfitymi opadami i silnym wiatrem. Najtrudniejsza sytuacja jest na Dolnym Śląsku, gdzie obowiązują alarmy trzeciego, najwyższego stopnia.

W tym miejscu kraju sytuacja pogodowa jest najgroźniejsza. Ostrzeżenia IMGW

W tym miejscu kraju sytuacja pogodowa jest najgroźniejsza. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Austria zmaga się ze skutkami intensywnych opadów deszczu i śniegu. Do stolicy - Wiednia - dociera fala kulminacyjna, rozpoczęły się pierwsze ewakuacje. W Dolnej Austrii ogłoszono stan klęski żywiołowej.

Powodzie i śnieżyce. Załamanie pogody w Austrii

Powodzie i śnieżyce. Załamanie pogody w Austrii

Źródło:
PAP, Reuters

Czechy mierzą się z dramatyczną sytuacją w związku z dynamicznym wzrostem poziomu rzek. Opawa zalała część miejscowości, przez którą przepływa, fatalna sytuacja jest również na Odrze czy Opawicy. W wielu miejscowościach prowadzone są ewakuacje. Wzburzone rzeki porwały cztery osoby.

Czechy. Poziom rzek dramatycznie rośnie, kulminacja fali powodziowej ma nastąpić dziś

Czechy. Poziom rzek dramatycznie rośnie, kulminacja fali powodziowej ma nastąpić dziś

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Na znacznym obszarze Polski w niedzielę 15.09 będzie padać deszcz, a najbardziej intensywne i niebezpieczne w skutkach opady wciąż są prognozowane na południu i południowym zachodzie. Pojawią się również burze i będzie silnie wiać.

Pogoda na dziś - niedziela 15.09. Kolejna porcja deszczu. Na termometrach od 15 do 24 stopni

Pogoda na dziś - niedziela 15.09. Kolejna porcja deszczu. Na termometrach od 15 do 24 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ostatnia doba minęła pod znakiem pogodowych kataklizmów. Ulewy przyczyniły się do lokalnych powodzi i zmusiły do ewakuacji mieszkańców. Najtrudniejsza sytuacja była na południu kraju. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 15 września.

Trąby powietrzne, ewakuacje, zalane miasta. To musisz wiedzieć

Trąby powietrzne, ewakuacje, zalane miasta. To musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Deszcz w Polsce pada i nie przestanie padać przez kilkadziesiąt najbliższych godzin. Na wielu stacjach hydrologicznych polskich rzek przekroczone są stany alarmowe. W opolskim Jarnołtówku pobita została suma dobowa opadów z 1997 roku - w ciągu 24 godzin spadło tam ponad 161 litrów wody na metr kwadratowy.

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Źródło:
IMGW, PAP

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Gwałtowna i groźna pogoda utrzymuje się w Polsce. Alert RCB w związku z intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu został ogłoszony na noc z soboty na niedzielę w południowej i południowo-zachodniej części kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało też alert w związku z burzami i silnym wiatrem w centrum i na południowym wschodzie Polski.

Kolejne alerty RCB. Mieszkańcy tych regionów powinni zachować szczególną ostrożność

Kolejne alerty RCB. Mieszkańcy tych regionów powinni zachować szczególną ostrożność

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Na Bałtyku panuje sztorm. W województwie pomorskim zostało ogłoszone ostrzeżenie drugiego stopnia. Wiatr w porywach ma osiągać 8 w skali Beauforta.

Sztorm na Bałtyku. Może wiać do 8 w skali Beauforta

Sztorm na Bałtyku. Może wiać do 8 w skali Beauforta

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Niż genueński Boris przynosi w Polsce intensywne opady deszczu. Na kilkudziesięciu stacjach hydrologicznych na południu kraju przekroczone są stany alarmowe polskich rzek. Jak długo będzie padać? Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski przekazał na antenie TVN24, że układ niskiego ciśnienia znalazł się w pułapce.

Niż Boris uwięziony nad Polską. Jak długo będzie padać?

Niż Boris uwięziony nad Polską. Jak długo będzie padać?

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Gwałtowne opady deszczu w krótkim czasie mogą doprowadzić do powodzi błyskawicznych. Szczególnie zagrożone nimi są tereny miejskie, w których nie ma zapewnionego odpowiedniego odpływu wody. Jak wygląda powódź błyskawiczna, jak powstaje i jak sobie radzić z jej konsekwencjami? Wyjaśniamy.

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek u wybrzeży Chorwacji pojawiły się trąby wodne. Niezwykłe zjawisko zauważono między innymi w miejscowości Primoszten. Charakterystyczny lej unoszący się nad wodą pojawił się również we wsi Viganj. Nagranie z tego miejsca otrzymaliśmy na Kontakt24.

Trąba wodna nad plażą, panika wśród turystów. Nagranie

Trąba wodna nad plażą, panika wśród turystów. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, DHMZ

Nad Polskę nadciągają ogromne opady deszczu. Województwa położone na południu i południowym zachodzie kraju są zagrożone powodziami. Jak przygotować się na tak niebezpieczne warunki pogodowe?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Ostatnie tygodnie lata oraz wczesna jesień sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W wielu regionach Polski właśnie wtedy pejzaże mienią się niesamowitymi barwami, a temperatury sprzyjają uprawianiu przeróżnych sportowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się gdzie w ciekawy sposób, bez chwili nudy spędzić przyjemnie sobotę lub niedzielę mamy idealną propozycję. Zapraszamy do lektury! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Źródło:
Nowa Osada

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Do kilku słabych trzęsień ziemi doszło w środę w ciągu niespełna godziny w pobliżu wulkanu Enmedio w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformował Narodowy Instytut Geograficzny (IGN). Dzień wcześniej ziemia zatrzęsła się w północnej części Gran Canarii.

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi, jaka nawiedziła północną Nigerię, zginęła większość zwierząt z zoo w mieście Maiduguri. Placówka ostrzegła mieszkańców, że te, które przeżyły, wydostały się na ulice.

Po ulewach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Po ulewach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Źródło:
Reuters, BBC

Nadal nie wiemy, co to dokładnie jest - przyznaje przedstawiciel węgierskich służb, mówiąc o wraku okrętu odsłoniętego przez niski poziom Dunaju. Podobnych wraków jest w okolicy więcej - podaje agencja Reutera, wskazując powody takiego stanu rzeczy.

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

Źródło:
Reuters

Północny Wietnam walczy z jednymi z największych powodzi w historii kraju po uderzeniu supertajfunu. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych, ewakuowano dziesiątki tysięcy osób. Państwowa telewizja pokazała nagranie, na którym widać, jak w poniedziałek w prowincji Phu To zawalił się most nad wezbraną rzeką. Wciąż trwają poszukiwania ośmiu zaginionych w tym zdarzeniu osób.

Runął most, auta wpadły do rzeki. Nagranie

Runął most, auta wpadły do rzeki. Nagranie

Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Władze Parku Narodowego Carlsbad Caverns w USA poinformowały o niespodziewanych konsekwencjach wyrzucenia przez jednego z turystów paczki chrupek do tamtejszej jaskini. Niepozorny śmieć miał "ogromny wpływ na ekosystem" tego miejsca. Jak podkreślono, choć dla człowieka może wydawać się błahostką, to "dla życia jaskini może być zmieniające świat".

Paczka chrupek spadła do jaskini i "zmieniła świat"

Paczka chrupek spadła do jaskini i "zmieniła świat"

Źródło:
CNN, tvn24.pl