Francja

Francja

Gwałtowne burze i towarzyszące im gradobicia nękające Francję spowodowały dotkliwe straty. Kule lodu wielkości piłek tenisowych uszkodziły zarówno budynki, jak i samochody oraz uprawy winorośli - do tego stopnia, że w kilku regionach nie będzie zbiorów winogron. Na terenie 32 departamentów nadal obowiązuje pomarańczowy alert meteorologiczny.

Jedynie 18 proc. Francuzów popiera działania socjalistycznego prezydenta Francois Hollande'a, którego notowania spadły o 3 pkt proc. w ciągu miesiąca i osiągnęły najniższy poziom od wyborów w 2012 r. - wynika z sondażu Ifop dla tygodnika "Paris Match".

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius uznał, że nałożenie 10 mld dolarów grzywny na bank BNP Paribas jest "nieuzasadnione". Chodzi o karę, której domaga się Departament Sprawiedliwości USA za prowadzenie przez bank interesów w Iranie i Sudanie, czyli w państwach, na które Stany Zjednoczone nałożyły sankcje.

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Francois Hollande'em mówił o konieczności natychmiastowego wstrzymania przez władze w Kijowie przemocy i rozpoczęcia bezpośredniego dialogu z reprezentantami wschodniej Ukrainy.

Francja przygotowuje się do umieszczenia e-papierosów w tej samej kategorii prawnej co palenie zwykłego tytoniu - donosi "The Guardian". Projekt specjalnej ustawy zawiera zakaz używania elektronicznych papierosów w miejscach publicznych. Jak podaje dziennik "Le Figaro", specjalne uregulowania ma przedstawić niedługo francuski minister zdrowia.

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że 6 czerwca, przy okazji uroczystości upamiętniających desant aliantów w Normandii z 1944 roku, "twarzą w twarz" porozmawia z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Rosjanie mówią o spotkaniu w Paryżu 5 czerwca.

Najsilniejsza francuska partia opozycyjna UMP straciła kierownictwo. Skandal wokół fałszowania faktur i płatności za kampanię prezydencką Nicolasa Sarkozy'ego z 2012 r. zmusił szefa UMP Jean-Francois Cope i jego gabinet do złożenia dymisji.

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble nazwał faszystowskim i ekstremistycznym francuski Front Narodowy, który głosząc hasła antyunijne i antyimigranckie wygrał we Francji wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając niemal 25 proc. głosów.

Zwycięstwo skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) w eurowyborach to trzęsienie ziemi na scenie politycznej we Francji - pisze w poniedziałek "Le Figaro", wskazując na "historyczną klęskę" socjalistów na czele z prezydentem Francois Hollande'em.

Skrajnie prawicowy, ksenofobiczny i nacjonalistyczny Front Narodowy zwyciężył w wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji. Partia pod wodzą Marine Le Pen zdobyła 25 proc. głosów - wynika z sondażowych wyników głosowania. Na drugim miejscu uplasowała się centroprawicowa, opozycyjna Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), a na trzecim rządząca Partia Socjalistyczna.

Francuskie ministerstwo obrony szuka sposobu, aby bez poważnych strat wycofać się ze sprzedaży Rosjanom drugiego okrętu typu Mistral - twierdzi branżowy portal "Defense News". W Paryżu mają trwać "analizy" co do budowanego właśnie "Sewastopola". Na wycofanie się z kontraktu ma silnie nalegać Waszyngton, ale Francuzi boją się utraty reputacji i pieniędzy.