Burundi

Burundi

Human Rights Watch informuje o nadużyciach policji wobec demonstrantów w stolicy Burundi, Bużumburze. W zamieszkach ulicznych, które wybuchły w kwietniu przeciwko planom prezydenta Pierre’a Nkurunzizy by starać się o trzecią kadencję, zginęło kilkadziesiąt osób, a ponad 300 zostało rannych.

Rząd Burundi wezwał obywateli, by złożyli się na przeprowadzenie wyborów w sytuacji, gdy część zagranicznych darczyńców grozi obcięciem wpłat, jeśli prezydent Pierre Nkurunziza będzie się ubiegał o trzecią kadencję - poinformował prezydencki rzecznik.

Przywódca opozycyjnej partii w Burundi Zedi Feruzi został zastrzelony w sobotę przed swoim domem w stolicy, Bużumburze - podały lokalne media. Według agencji, incydent może podsycić napięcia w kraju, w którym utrzymują się antyprezydenckie protesty.

Przywódca nieudanego zamachu stanu w Burundi generał Godefroid Niyombare został aresztowany. Wszyscy uczestnicy nieudanego puczu w celu obalenia szefa państwa staną przed sądem - poinformował rzecznik prezydenta Pierre'a Nkurunzizy.

W stolicy Burundi - Bużumburze - słuchać było w czwartek strzały i wybuchy. Żołnierze popierający próbę puczu przeciwko prezydentowi Pierre'owi Nkurunzizie walczyli z siłami lojalnymi wobec głowy państwa.