Belgia

Belgia

Salah Abdeslam został formalnie postawiony w stan oskarżenia przez belgijską prokuraturę. 29-letni domniemany organizator ataków terrorystycznych we Francji w listopadzie 2015 roku, usłyszał zarzut związany z działalnością terrorystyczną w Brukseli w marcu 2016 roku.

Wraca sprawa byłego króla Belgów Alberta II, któremu brukselski sąd nakazał wykonanie testów DNA potwierdzających lub wykluczających ojcostwo 50-letniej Delphine Boel. We wtorek były król złożył próbkę swojego DNA, aby uniknąć naliczania kary zarządzonej przez sąd.

Belgijski sąd uznał w czwartek obywatela Francji Mehdiego Nemmouche'a za winnego zamordowania czterech osób w muzeum żydowskim w Brukseli w 2014 roku. Był to pierwszy znany przypadek ataku przeprowadzonego przez dżihadystę z europejskim obywatelstwem, który powrócił z Syrii.

Belgijscy deputowani wezwali władze Belgii, by wpłynęły na rząd Niemiec, aby zaprzestał wypłaty świadczeń emerytalnych belgijskim i brytyjskim emerytom, którzy kolaborowali z hitlerowskimi okupantami podczas II wojny światowej – informuje Deutsche Welle.

Król Belgów Filip I przyjął rezygnację premiera Charles'a Michela. Jednocześnie poprosił go, by stał na czele rządu jako pełniący obowiązki jego szefa aż do czasu majowych wyborów parlamentarnych - poinformował w piątek pałac królewski.

Premier Belgii Charles Michel ogłosił we wtorek w belgijskim parlamencie swoją rezygnację. Zrobił to po tym, gdy socjaliści i Zieloni złożyli wniosek o wotum nieufności dla jego mniejszościowego rządu. Belgijski król Filip I nie podjął decyzji, czy zaakceptować prośbę o rezygnację - poinformował wieczorem pałac królewski.

Ponad 65 tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę w Brukseli w pochodzie przed siedzibami biur unijnych, manifestując w dniu otwarcia COP24 na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych. Była to największa proekologiczna demonstracja, jaka odbyła się w Belgii.