Premier Morawiecki spotkał się z Marine Le Pen

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Premier Morawiecki spotkał się w Brukseli z Marine Le Pen
Premier Morawiecki spotkał się w Brukseli z Marine Le PenTVN24
wideo 2/4
Premier Morawiecki spotkał się w Brukseli z Marine Le PenTVN24

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z Marine Le Pen, szefową francuskiego Zjednoczenia Narodowego, która kandyduje w zbliżających się wyborach na prezydenta Francji. Do spotkania doszło w polskim przedstawicielstwie w Brukseli. W stolicy Belgii od czwartku trwa szczyt Rady Europejskiej.

Do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z Marine Le Pen doszło około godziny 9.30, a więc przed oficjalnym rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Jako pierwszy doniósł o tym korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, powołując się na nieoficjalne informacje. Później o spotkaniu poinformowało oficjalnie biuro Marine Le Pen.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Po południu rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller przekazał, że rozmowy Morawieckiego z Le Pen dotyczyły "współpracy pomiędzy różnymi środowiskami politycznymi w Parlamencie Europejskim, określonej w deklaracji z lipca bieżącego roku". - Polski premier spotyka się z wieloma środowiskami politycznymi w Europie - podkreślił Mueller.

Korespondent TVN24 zwracał wcześniej uwagę, że spotkanie Morawieckiego i Le Pen nie było zapowiadane przez stronę polską.

Marine Le PenTVN24

Le Pen o "niedopuszczalnym szantażu" KE wobec Polski

Po spotkaniu z polskim premierem Marine Le Pen opublikowała na Twitterze wspólne zdjęcie z Morawieckim. "Miałam zaszczyt zostać ugoszczoną przez szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego" - napisała Le Pen. "Dyskutowaliśmy w szczególności o niedopuszczalnym szantażu, jaki Komisja Europejska stosuje wobec Polski. Chciałam okazać swoje wsparcie" - przekazała we wpisie liderka Frontu Narodowego.

W kolejnym tweecie Francuzka napisała, że z Morawieckim łączy ją "wiele punktów, w tym stanie na straży suwerenności narodów europejskich". "Dlatego wraz z 14 innymi partiami w Europie ogłosiliśmy wspólną deklarację w sprawie obrony suwerenności narodów" - poinformowała. 

Marine Le Pen, liderka francuskiego Frontu Narodowego, jest kandydatką na prezydenta Francji. Ostatnie sondaże dają jej 17-18 proc., podczas gdy urzędujący prezydent Emmanuel Macron może liczyć na 24-27 proc. O urząd głowy państwa Le Pen ubiegała się wcześniej już dwukrotnie - w 2012 i 2017 roku. W przeszłości jako europosłanka należała do eurosceptycznej frakcji Grupa Europa Narodów i Wolności, wspierającej obecnie Prawo i Sprawiedliwość.

Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli

W czwartek rozpoczął się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Głównymi tematami dyskusji są: pandemia COVID-19, rosnące ceny energii, polityka cyfrowa, handel, migracje oraz "ostatnie wydarzenia związane z praworządnością". Rozmowy szefów państw i rządów krajów UE potrwają do piątkowego popołudnia.

Przed rozpoczęciem unijnego szczytu premier Mateusz Morawiecki odbył w czwartek w Brukseli trzy spotkania bilateralne - z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem. Wziął także udział w spotkaniu koordynacyjnym premierów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Autorka/Autor:momo/kab, mtom

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@MLP_officiel