Do jakich krajów dotarł nowy wariant koronawirusa - omikron?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Le Monde
"Ten wariant ma pewną cechę, której poprzednie już odkryte nie mają"
"Ten wariant ma pewną cechę, której poprzednie już odkryte nie mają"TVN24
wideo 2/21
"Ten wariant ma pewną cechę, której poprzednie już odkryte nie mają"TVN24

Omikron - nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 - rozprzestrzenia się i naukowcy w kolejnych krajach potwierdzają jego obecność. W Europie odnotowano go do wtorku już w 11 krajach, a dodatkowo na francuskiej wyspie na Oceanie Indyjskim. Rządy wprowadzają kolejne ograniczenia w podróżach. Izrael i Japonia zdecydowały o zamknięciu swoich granic.

26 listopada WHO określiła wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery omikron.

Omikron - nowy wariant koronawirusa. Co wiemy, a czego nie?

Omikron - nowy wariant koronawirusa w Europie

Belgia była pierwszym europejskim krajem, w którym wykryto zakażenie omikronem. W sobotę kolejne dwa przypadki zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii, a w poniedziałek nadawca BBC poinformował o kolejnych sześciu przypadkach wykrytych w Szkocji wchodzącej w skład Zjednoczonego Królestwa. Dwa przypadki potwierdzono w sobotę w Niemczech, a jeden we Włoszech.

W niedzielę w Holandii potwierdzono kilkanaście przypadków zakażenia nowym wariantem u pasażerów, którzy w piątek powrócili dwoma samolotami z RPA. Jedno ze skierowanych na kwarantannę małżeństw próbowało uciec z kraju. Hiszpan i Portugalka zostali aresztowani.

W poniedziałek rano 13 przypadków omikronu potwierdzono w Portugalii, a kilka godzin później informacja o pierwszej zakażonej omikronem osobie dotarła z Czech. O dużym prawdopodobieństwie pojawienia się tego wariantu SARS-CoV-2 u naszych południowych sąsiadów lokalne służby informowały w sobotę.

Dwa przypadki odnotowano w Danii, a jeden - w Austrii

W poniedziałek szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego poinformował o pierwszym przypadku zakażenia wariantem omikron w Szwecji. Potwierdzono go u mieszkańca Skanii, który powrócił z południowej Afryki.

Pierwszy przypadek potwierdziły także służby medyczne Hiszpanii. Wyjaśniły, że zainfekowana osoba przebywa w Madrycie.

W niedzielę ministerstwo zdrowia Francji poinformowało o wykryciu "ośmiu prawdopodobnych przypadków" nowego wariantu koronawirusa. Nadal prowadzone są badania w kierunku ich potwierdzenia. Jeden przypadek wykryto i potwierdzono na francuskiej wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Omikron - nowy wariant koronawirusa na świecie

Na całym świecie potwierdzono około 100 przypadków wariantu omikron, głównie w RPA i Botswanie.

We wtorek rząd w Tokio przekazał, że pierwsza osoba z omikronem pojawiła się w Japonii. To osoba, która przyleciała niedawno z Namibii.

Agencja AFP pisze, że wariant ten został także odkryty w Malawi, w Izraelu u osoby, która przybyła z Malawi, a także w Hongkongu.

Dwa przypadki wykryto w niedzielę w Australii - to dwie osoby, które przybyły z południowej Afryki.

W niedzielę potwierdzono dwa przypadki zakażenia wariantem omikron w Ottawie w Kanadzie. W poniedziałek wykryto kolejne trzy.

W USA główny doradca medyczny Białego Domu Anthony Fauci powiedział w miniony weekend, że nowy wariant koronawirusa omikron prawdopodobnie jest już obecny w Stanach Zjednoczonych. Dodał, że "w obliczu wysokiej zdolności rozprzestrzeniania się wariantu prędzej czy później rozejdzie się on po całym świecie".

Nowe obostrzenia w związku z wariantem omikron

Wiele państw wstrzymało loty bądź zdecydowało się na wprowadzenie surowych ograniczeń przy podróżach z krajów Afryki Południowej - tak zrobiły USA, Niemcy, Włochy, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Korea Południowa, Kanada, Arabia Saudyjska, Katar, Oman, Brazylia, Egipt i Maroko.

Indie wprowadzą obowiązek testowania COVID-19 na lotnisku dla podróżnych z kilkunastu krajów, w tym z RPA i Wielkiej Brytanii, gdzie wykryto wariant omikron - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia w Nowym Delhi.

Autorka/Autor:mart,pqv/adso

Źródło: PAP, Reuters, Le Monde

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: