Austria

Austria

Szefowie prawicowych, populistycznych ugrupowań z Austrii i Niemiec - Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Heinz-Christian Strache i Alternatywy dla Niemiec (AfD) Frauke Petry - zapowiedzieli w piątek stymulowanie "krytycznego wobec UE" ruchu w Europie.

Austriacka Partia Wolności (FPOe) zaskarżyła w Trybunale Konstytucyjnym oficjalny wynik drugiej tury wyborów prezydenckich, w której jej kandydat Norbert Hofer przegrał niewielką liczbą głosów z Alexandrem Van der Bellenem.

Austriacki historyk Florian Kotanko ustalił, że Adolf Hitler miał młodszego brata, który cierpiał na wodogłowie i zmarł wkrótce po urodzeniu. Zdaniem badacza doświadczenie to mogło zaważyć na negatywnym stosunku dyktatora do osób niepełnosprawnych.

Politycy rządzącej we Włoszech koalicji centrolewicowej przyznali, że odetchnęli z ulgą na wiadomość o zwycięstwie Alexandra Van der Bellena w wyborach prezydenckich w Austrii. Prezydent Sergio Mattarella zaapelował do niego o wysiłki na rzecz wzmocnienia UE.

Zniechęcenie polityką głównego nurtu i fałszywa atrakcyjność prostych rozwiązań trudnych problemów były głównymi przyczynami wysokiego poparcia radykalnego kandydata Norberta Hofera w niedzielnych wyborach prezydenckich w Austrii - ocenił ekspert Ian Bond.

Nowy prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zaapelował do obywateli w pierwszym publicznym wystąpieniu po ogłoszeniu wyników wyborów, by nie wyolbrzymiali podziałów, ujawnionych podczas kampanii wyborczej. Zaznaczył, że potrzebna jest "nowa kultura dialogu" oraz polityka, która nie zajmuje się samą sobą, lecz realnymi problemami, także gniewem panującym w kraju.

Wybory prezydenckie w Austrii już oficjalnie wygrał wspierany przez Zielonych Alexander Van der Bellen. Otrzymał 50,35 procent głosów. Jego rywal, wywołujący dużo kontrowersji kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności Norbert Hofer dostał 49,65 proc. Publicznie uznał swą porażkę.

Wciąż nie wiadomo, kto będzie prezydentem Austrii. Według ministerstwa spraw wewnętrznych kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer zdobył 51,9 proc. głosów, a wywodzący się z partii Zielonych Alexander Van der Bellen 48,1 proc. głosów. Wyniki nie uwzględniają głosowania pocztowego.

W tegorocznych wyborach prezydenckich w Austrii, których druga tura odbędzie się w niedzielę, po raz pierwszy nie zwycięży kandydat jednego z obu dominujących przez dziesięciolecia na scenie politycznej ugrupowań - socjaldemokratów i ludowców (chadeków).

Obecny prezes austriackich kolei państwowych OeBB Christian Kern ma pełnie poparcie Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) jako kandydat na kanclerza federalnego - poinformował pełniący obowiązki przewodniczącego SPOe Michael Haeupl. Kancelaria prezydenta potwierdziła, że Kern zostanie zaprzysiężony na kanclerza we wtorek.