Antysemityzm

Antysemityzm

Po manifestacji Piotra Rybaka w Oświęcimiu politycy Prawa i Sprawiedliwości mówili, że Polska jest na szarym końcu statystyk dotyczących incydentów antysemickich, a Niemcy na miejscu pierwszym. Raport, na który się powoływali, tylko w części z oficjalnymi danymi potwierdza te stwierdzenia. W badaniach pokrzywdzonych, obejmujących też przypadki niezgłaszane, Polska wypada zdecydowanie gorzej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w sobotę do obywateli swego kraju, by nie tolerowali żadnych przejawów antysemityzmu, wrogości, nienawiści i fanatyzmu rasowego. Jak podkreśliła, w obecnych czasach problem ten jest nadal aktualny.

Niemcy mają moralny obowiązek walki z rosnącym antysemityzmem - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w berlińskiej synagodze, podczas uroczystości związanej z 80. rocznicą "nocy kryształowej".

Rzecznik izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu skrytykował słowa prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, określając je jako "antysemickie i godne pożałowania". Także Liga Przeciwko Zniesławieniu w Nowym Jorku potępiła "antysemickie twierdzenia" Abbasa - podało BBC.

Dotarliśmy do punktu zwrotnego - ostrzegł przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster i przestrzegł przed noszeniem jarmułek przez osoby przemieszczające się bez towarzystwa w dużych niemieckich miastach. Jego wypowiedź, podyktowana obawą przed aktami antysemityzmu, pojawiła się po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w tradycyjnych nakryciach głowy - pisze dziennik "Die Zeit".

Dwie osoby zostały zatrzymane we Francji w związku z zabójstwem 85-letniej kobiety - podają francuskie media, powołując się na źródła sądowe. Powodem ataku na ocalałą z Holokaustu Mireille Knoll miała być jej religia - judaizm.

Papież Franciszek wezwał w poniedziałek podczas spotkania z uczestnikami konferencji OBWE na temat walki z antysemityzmem do zwalczania "wirusa obojętności" i do odpowiedzialności. - Być odpowiedzialnym, to znaczy być w stanie zareagować - mówił.

W pierwszej połowie bieżącego roku w Niemczech wzrosła liczba przestępstw o charakterze antysemickim i antyizraelskim - podał w piątek dziennik "Die Welt", powołując się na dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Większość z nich popełniono z pobudek skrajnie prawicowych, choć zdarzały się też motywy religijne.

Przedstawiciele społeczności żydowskich w Polsce wystosowali list otwarty do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Oceniają, że w ostatnich miesiącach doszło do "nasilenia antysemickich postaw w Polsce, brutalizacji języka i zachowań". Apelują o "mocny i zdecydowany głos potępienia antysemityzmu" i o wsparcie w tej sprawie ze strony Kaczyńskiego.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w środę w Augsburgu podczas obchodów 100-lecia tamtejszej synagogi, że w związku z popełnionymi zbrodniami Niemcy nigdy nie mogą się pogodzić z istnieniem antysemityzmu.

W stan oskarżenia postawiono w poniedziałek w Izraelu 18-letniego amerykańsko-izraelskiego hakera, podejrzanego o grożenie zamachami bombowymi ośrodkom społeczności żydowskich w USA, co podsycało obawy przed narastaniem antysemityzmu. Oferował też w internecie swoje płatne "usługi zastraszania".

Dokumenty archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych, które ukazują niemieckie zbrodnie Holokaustu, zostaną w tym tygodniu odtajnione. Około 10 tys. dokumentów wywiezionych ze wschodniej Europy ujrzy teraz światło dziennie. Zostaną udostępnione przez Bibliotekę Wienera w Londynie.