6. rocznica katastrofy w Smoleńsku

6. rocznica katastrofy w Smoleńsku

10 kwietnia 2010 roku to dzień osobistego dramatu rodzin 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Przez długi czas stali z boku, nie występowali przed kamerami, nie brali udziału w publicznej dyskusji. To właśnie im został poświęcony film dokumentalny Ewy Ewart pt. "W milczeniu", który okazuje oblicze katastrofy smoleńskiej ich oczami. Cały film dostępny jest w TVN24 GO.

Szefowa Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) Tatiana Anodina zaprosiła do Moskwy przedstawicieli polskiej podkomisji badającej katastrofę smoleńską. Tymczasem rosyjski rząd dąży do zmarginalizowania MAK. Już odebrał Komitetowi część uprawnień, teraz rozważa pozbawienie MAK pełnomocnictw do badania katastrof lotniczych w Rosji. Kłopoty ma też sama Anodina, której zarzuca się, że faworyzowała firmę należącą do jej syna.

Były premier Donald Tusk ocenił, że ostatnie ujawnione nagrania z Tu-154M potwierdzają nie tylko zasadność tego, co ustaliła komisja rządowa w sprawie katastrofy smoleńskiej, ale też bardzo wyraźnie wskazują na coś, co nazywają "atmosferą nacisku wobec pilotów". Magazyn "Czarno na białym" przedstawił w poniedziałek niepublikowaną dotąd wersję zapisu rozmów z kokpitu prezydenckiego Tu-154M.

"Polityczna histeria" wokół katastrofy smoleńskiej "zaczyna męczyć Polaków", ale połowa z nich wciąż nie wie, co o niej sądzić – pisze francuski "Le Monde" komentujący obchody 6. rocznicy tragicznego lotu prezydenckiego samolotu. Portal Politico zapowiada środowe głosowanie nad rezolucją ws. Polski w europarlamencie, a "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zajmuje się porównaniem Polski do Turcji. Tak #PisząoPolsce.

Teorii w zespole Macierewicza przez 6 lat powstało wiele - sztuczna mgła, pancerna brzoza, seria eksplozji, a ostatnio tajemnicza wada fabryczna tupolewa. Niektóre już zapomniano, inne ewoluowały lub wzajemnie się wykluczały, a tej ostatecznej wciąż nie ma. Materiał programu "Czarno na białym".

Sześć lat po katastrofie smoleńskiej opinia publiczna wciąż zadaje sobie pytanie, co się działo w kabinie tupolewa w ostatnich minutach tragicznego lotu. Udało nam się odtworzyć sytuację w kokpicie i działania załogi dzięki zapisowi rozmów prowadzonych w tym miejscu. Rok temu stenogramy ujawniło Radio RMF. Magazyn "Czarno na białym" publikuje nieznaną dotąd wersję z dźwiękiem z kabiny. Dźwiękiem zgranym z czarnych skrzynek tupolewa.

- Obawiam się, że to jest lekceważenie przez Jarosława Kaczyńskiego pana prezydenta. Dobrze wszyscy wiemy, że ich wypowiedzi nie były spójne - komentował niedzielne przemówienia Ryszard Petru (Nowoczesna). Zdaniem Marcina Kierwińskiego (PO) prezes PiS "dalej chce budować na katastrofie smoleńskiej mit założycielski V RP". - Nie po drodze z tym panu prezydentowi - ocenił.

W niedzielę w całym kraju uczczono 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda apelował o wzajemne wybaczenie, które - jego zdaniem - jest Polsce niezbędne. - Wybaczmy sobie niepotrzebne, niesprawiedliwe słowa, gorszące zachowania, momenty poniżenia - namawiał prezydent. Co działo się przez cały dzień?

- Wybaczenie musi mieć bardzo solidny fundament, tym fundamentem musi być prawda - powiedział Jacek Sasin, poseł PiS. - Nie mogę uwierzyć w to, że dzisiaj wciąż są osoby, które mówią o zamachach, o zbrodniach - odpowiadał Andrzej Halicki, poseł PO. Parlamentarzyści komentowali w "Faktach po Faktach" w TVN24 apel prezydenta Andrzeja Dudy o pojednanie w szóstą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

- Mam wątpliwości, czy po sześciu latach jesteśmy w stanie dojść do takich dowodów, które by przedstawiły sprawę w zupełnie innym świetle - mówił w "Kawie na ławę" o wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej Rafał Trzaskowski (PO). - Musimy poznać prawdę. Na tej prawdzie będziemy mogli budować przyszłość - podkreślał natomiast prezydencki minister Adam Kwiatkowski. Stanisław Tyszka (Kukiz'15) powiedział zaś, że ma obawy, czy kiedykolwiek uzyskamy wyjaśnienie satysfakcjonujące dużą część opinii publicznej.

Rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddali w niedzielę na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej sprzed sześciu lat. Na Powązkach znajduje się kwatera, w której pochowanych jest 28 ofiar katastrofy.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w sobotę z przedstawicielami rodzin smoleńskich oraz młodzieżą, która w niedzielę wyjeżdża z pielgrzymką do Katynia i Smoleńska. W tym roku przypada 76. rocznica zbrodni katyńskiej i 6. rocznica katastrofy smoleńskiej.