W Szczecinie i Koszalinie funkcjonują punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których każdy chętny może przetestować się w kierunku HIV. Oferują one także profesjonalne doradztwo w zakresie m.in. profilaktyki. Badania są anonimowe, darmowe i bez skierowania. Rok 2023 jest rekordowy pod względem liczby zakażeń wirusem HIV w Polsce.
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie przypomina, że w Koszalinie i Szczecinie działają punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których każdy chętny może przetestować się w kierunku HIV.
Szczeciński punkt działa przy Szpitalu Wojewódzkim, w budynku poradni specjalistycznych przy ulicy Broniewskiego 2, a za jego organizację odpowiada Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU.
– W Szczecinie mamy zwiększoną pulę badań o testy w kierunku kiły i HCV, wykonujemy je na tych samych zasadach z tą różnicą, że w przypadku kiły i HCV wynik mamy po chwili. Po wynik testu na HIV zapraszamy zawsze na kolejny dyżur - powiedziała magister pielęgniarstwa Małgorzata Kłys-Rachwalska, koordynatorka punktu konsultacyjno-diagnostycznego.
Wcześnie wykryte, można leczyć
W przypadku dodatniego wyniku testu w kierunku zakażenia wirusem HIV badanie musi zostać jeszcze potwierdzone. Jeśli wynik będzie pewny, osoba testowana, obok informacji o zakażeniu, otrzymuje wsparcie psychologiczne i od razu rejestrowana jest do szpitalnej poradni nabytych niedoborów immunologicznych, by szybko mogła rozpocząć leczenie.
– HIV to nie wyrok, o ile jest wcześnie zdiagnozowany – powiedział profesor Miłosz Parczewski, prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. – Niestety powyżej 55% populacji polskiej diagnozowana jest późno. A późna diagnoza oznacza, że oczekiwana długość życia jest skrócona - dodaje.
Osoba zgłaszająca się do punktu nie musi się przedstawiać ani podawać żadnych danych. Badanie jest darmowe.
ZOBACZ TAKŻE: Co piąta osoba nie wie, że jest zakażona. Zbyt późna diagnoza może prowadzić do śmierci
Punkt konsultacyjno-diagnostyczny w Szczecinie czynny jest trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, wtorki i czwartki w godzinach od 15.00 do 19.00. Ostatnia osoba przyjmowana jest na pół godziny przed zamknięciem, ponieważ obok samego testu punkt oferuje także profesjonalne doradztwo w zakresie m.in. profilaktyki HIV.
– Niestety wciąż brakuje w naszym kraju zwyczaju testowania – mówił profesor Parczewski. – Każdy, kto otwiera nowy związek powinien wykonać test na HIV. Każdy, kto miał ryzykowne kontakty seksualne, bez zabezpieczenia, po środkach psychoaktywnych, nie znał statusu partnera lub partnerki. Tak naprawdę większość z nas powinna to zrobić, szczególnie, jeśli do tej pory nigdy się nie testowaliśmy - dodaje.
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP) w 2022 roku w Polsce odnotowano dokładnie 2384 przypadki zakażenia wirusem HIV. Był to rekordowy rok w historii Polski. Bieżący rok jest jednak pod tym względem jeszcze gorszy. Jak informuje NIZP, w okresie od 1 stycznia 2023 do 31 października 2023 roku wykryto w Polsce już 2509 nowych zakażeń HIV.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock