Ma ponad 120 lat i jest największą nekropolią w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, cmentarze.szczecin.pl, zabytek.pl
Szczeciński Cmentarz Centralny jest największą nekropolią w Polsce
Szczeciński Cmentarz Centralny jest największą nekropolią w PolsceTVN24
wideo 2/2
CMENTARZ DRON

Szczeciński Cmentarz Centralny jest największą nekropolią w Polsce i trzecią co do wielkości w Europie. Od jego otwarcia pochowano na nim ponad 300 tysięcy zmarłych, a jego powierzchnia to ponad 172 hektary. Wyróżnia go "parkowy" charakter i duża różnorodność gatunkowa roślinności.

Coraz większy rozwój miasta i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiła, że pod koniec XIX wieku pojawiła się potrzeba stworzenia cmentarza komunalnego. W 1899 roku władze miasta zdecydowały, że nekropolia zostanie stworzona na ówczesnych terenach rolniczych. Autorem projektu cmentarza był szczeciński architekt Wilhelm Meyer-Schwartau, autor takich budowli jak np. tarasy i muzeum przy Wałach Chrobrego. Współtwórcą zieleni oraz pierwszym dyrektorem nekropolii był ogrodnik Georg Hannig. 

6 grudnia 1901 roku cmentarz został otwarty. W pierwszych latach funkcjonowania nekropolii zbudowano m.in. bramę główną, kaplicę czy kostnicę. Do 1918 r. na cmentarzu pochowano 57 tys. zmarłych. Z biegiem lat nekropolia była rozbudowywana.

Szczeciński Cmentarz Centralny8156150

Obecnie teren nekropolii to ponad 172 hektary. Od jego otwarcia pochowano na nim ponad 300 tysięcy zmarłych.

CZYTAJ TEŻ: Zostali straceni w więzieniu. IPN szuka ich miejsc pochówków

Nie tylko cmentarz, ale i park

Tworząc plany i projekty szczecińskiej nekropolii Meyer-Schwartau wzorował się na cmentarzu w Hamburgu. Od samego początku miejsce miało być nie tylko cmentarzem, ale i parkiem. Duża część terenu została przeznaczona na szerokie aleje, dekoracyjne drzewa i krzewy, zbiorniki wodne czy żywopłoty.

"Główną monumentalną oś założenia tworzy tarasowy układ parterów z basenem prowadzący od kaplicy głównej w kierunku zachodnim do granicy cmentarza. Część środkowa, zajmująca wąski obszar, łączy części zachodnią i wschodnią, z symetrycznym układem kwater w odniesieniu do głównej osi kompozycyjno-widokowej" - czytamy na stronie cmentarze.szczecin.pl

Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków w Szczecinie powiedział, że według ówczesnych założeń i tendencji chodziło o to, żeby połączyć cmentarz z ogrodem. - Głównym celem było połączenie kultury z naturą. Punktem wyjścia dla całego projektu było założenie parkowe - wyjaśnił.

Kilkanaście lat po otwarciu nekropolii utworzono specjalny regulamin, który zakładał m.in. kształt kwater, formy mogił i nagrobków czy nawet rodzaj materiału wykorzystanego do ich stworzenia. - Nagrobki miały współgrać z naturą i być rodzimego pochodzenia, dlatego też wykorzystywano na przykład piaskowce czy wapienie - dodał Dębowski.

Plan Cmentarza Centralnego w Szczeciniecmentarze.szczecin.pl

ZOBACZ TAKŻE: W biodegradowalnych urnach, bez tablic i nagrobków, za to wśród drzew

Bogata i różnorodna roślinność

Na terenie cmentarza można znaleźć ponad 400 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. W trakcie planowania i zadrzewiania twórcy zwrócili uwagę m.in. na zabarwienie liści w trakcie różnych pór roku oraz ich wygląd.

- Jest to swego rodzaju ogród dendrologiczny. Świadomie wykorzystywano różne gatunki roślin, które miały budować wrażenie parku oraz współgrać ze sobą. Była to bardzo przemyślana kompozycja, która możemy podziwiać do dzisiaj, wybierając się na jesienny spacer po Cmentarzu Centralnym - powiedział konserwator zabytków.

Na cmentarzu rosną m.in. choiny kanadyjskie, sosny żółte, modrzewie japońskie, lipy krymskie, jodły koreańskie, tulipanowce amerykańskie czy platany. W 2010 roku wytyczono specjalną ścieżkę botaniczną we wschodniej części cmentarza. Podążając nią, można dowiedzieć się jakie gatunki drzew i krzewów rosną na nekropolii. Dróżka ma swój początek i koniec przy bramie głównej cmentarza.

Cmentarz Centralny w SzczecinieShutterstock

Liczne pomniki i zabytkowe nagrobki

Na terenie cmentarza można znaleźć wiele pomników i głazów pamięci. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych monumentów jest pomnik "Braterstwa Broni" autorstwa Sławomira Lewińskiego. Odsłonięty w 1967 roku posąg nawiązuje do skrzydeł husarskich, których "zazębianie się miało symbolizować polsko-radzieckie braterstwo broni". Rzeźba znajduje się nad kwaterą wojenną polskich i rosyjskich żołnierzy.

Wśród innych pomników można znaleźć m.in. Krzyż Katyński, pomnik "Tym, którzy nie powrócili z morza", Ofiar Grudnia '70, Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych czy Ofiar Katastrofy Promu Jan Heweliusz.

Pomnik "Braterstwa Broni" w SzczeciniePAP/Tomasz Prazmowski

Do dzisiaj zachowało się około 200 zabytkowych nagrobków. Wyróżniają się one m.in. kształtem czy obecnością rzeźb na płytach nagrobnych. Na nagrobku rodziny Neumann można zobaczyć rzeźbę anioła. Na monumencie upamiętniającym małżonków Haken znajdują się popiersia zmarłych, a nagrobek rodziny Gustava Toepfera jest wpisany do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego ze względu na wartość historyczną i artystyczną.

Groby zasłużonych szczecinian

Na Cmentarzu Centralnym leży wielu zasłużonych szczecinian i szczecinianek. Wśród nich znalazł się m.in.  kapitan żeglugi wielkiej Bolesław Bąbczyński, który był także pionierem szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. W trakcie pływania na statku s/s "Ustka" mimo brak map dopłynął na Spitsbergen i umożliwił pracę polskiej wyprawy arktycznej, dostarczając im potrzebne wyposażenie.

Witold Chromiński, który spoczął na szczecińskiej nekropolii był fotografem i pierwszym członkiem szczecińskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Mężczyzna był także pionierem szczecińskiej telewizji i jednym z pierwszych operatorów filmowych Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego.

Szczeciński Cmentarz CentralnyTVN24

Stanisława Engelówna zyskała sławę i rozgłos jako przedwojenna aktorka. Szerszej publiczności dała się poznać w takich produkcjach jak "O czym się nie mówi ", czy "Serce matki". W 1949 roku przeprowadziła się do Szczecina i zaczęła występować w Teatrze Dramatycznym, w którym grała do końca życia.

Franciszek Gil przyjechał do Szczecina w 1947 roku na apel wojewody Leonarda Borkowicza. Był wtedy jednym z najbardziej znanych polskich publicystów, za sprawą cyklu przedwojennych reportaży o konfliktach polsko-żydowskich we Lwowie i o życiu wsi beskidzkich. Spod jego pióra wyszła książka "Ziemia i morze", za która otrzymał nagrodę literacką miasta Szczecin.

Helena Majdaniec dała się poznać światu jako "królowa twista". Do Szczecina przyjechała jako czteroletnie dziecko. Karierę śpiewaczki zaczęła już w Chórze Akademickim Politechniki Szczecińskiej i występowała w studenckim teatrzyku "Skrzat". W 1962 roku wystąpiła na 2. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, a rok później na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1968 roku zamieszkała w Paryżu, gdzie śpiewała w kabaretach. Od 2022 roku w szczecińskim teatrze letnim stoi jej pomnik.

Helena MajdaniecPAP/CAF

Hermann Haken był niemieckim prawnikiem, który w latach 1878-1907 był nadburmistrzem Szczecina. W trakcie swojego władania przebudował układ miasta i był inicjatorem budowy m.in. gmachu teatru miejskiego. Dokonał także przebudowy i zagospodarowania dzisiejszych Wałów Chrobrego, które wtedy zostały nazwane Tarasami Hakena, dla uczczenia jego zasług. W 1907 roku został Honorowym obywatelem miasta Szczecin.

Wśród grobów zasłużonych Szczecinian można znaleźć także nagrobek pierwszego polskiego prezydenta miasta, Piotra Zaremby. Mężczyzna brał udział w negocjacjach z radzieckimi generałami na temat przejęcia miasta przez Polaków i był inicjatorem powołania Wyższej Szkoły Inżynierskiej.

Franciszek Jamroży był zastępcą prezydenta miasta po wojnie. W kwietniu 1945 roku dołączył do Piotra Zaremby i tworzył pierwszą polską administrację w Szczecinie.

"To on 30 kwietnia 1945 r. wywiesił na wieży gmachu Urzędu Wojewódzkiego przy Wałach Chrobrego polską flagę" - czytamy na stronie cmentarze.szczecin.pl

Kapitan żeglugi wielkiej Konstanty Maciejewicz przyjechał do Szczecina w 1947 roku, aby stworzyć Państwową Szkołę Morską. Jego imię nadano statkowi, który przycumowany przy Wałach Chrobrego był siedzibą Liceum Morskiego. Od 1953 roku pracował w szczecińskim oddziale Polskiego Rejestru Statków jako inspektor.

Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego

Zarządcą terenu jest Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie. Od 2003 roku o dobry stan nekropolii i renowację zabytkowych nagrobków dba Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego.

Cmentarz Centralny w Szczecinie ma także szansę zostać pierwszym pomnikiem historii na terenie miasta. - Wniosek jest już w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czeka na rozpatrzenie - powiedział konserwator zabytków.

Pomnik historii jest jedną z pięciu form ochrony zabytków i jest ustanawiany rozporządzeniem Prezydenta RP.

Autorka/Autor:MR/PKoz

Źródło: tvn24.pl, cmentarze.szczecin.pl, zabytek.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) w Ukrainę - przekazali wojskowi z Kijowa. To - jak pisze Reuters - byłby pierwszy raz, kiedy Rosja wykorzystała taką broń w tej wojnie. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że prędkość i wysokość, na jakiej poruszał się pocisk, wskazują, że rzeczywiście był to ICBM. Putin "boi się tak bardzo, że już używa nowych rakiet" - dodał. Według informacji portalu Ukraińska Prawda to RS-26 Rubież, który został wymierzony w miasto Dniepr. - Zestrzeliwać takie pociski w Europie mogą tylko dwa obiekty: baza tarczy antyrakietowej w Redzikowie i podobna baza w Rumunii - powiedział ekspert portalu Defence Express.

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Ukraińskie wojsko: Rosjanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

- Jeśli potwierdzą się informacje o użyciu nowego rodzaju broni przez Rosję, to pokazuje, że następuje eskalacja z ich strony - tak Władysław Kosiniak-Kamysz komentował doniesienia z Ukrainy. Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że "nie bez przyczyny myśliwce nad Polską po nocy patrolują niebo w stanie najwyższej gotowości". Podzielił zdanie ministra obrony o eskalacji konfliktu.

"Duża eskalacja konfliktu". Sikorski i Kosiniak-Kamysz zabrali głos

"Duża eskalacja konfliktu". Sikorski i Kosiniak-Kamysz zabrali głos

Źródło:
TVN24

Podkarpaccy policjanci strzelali do samochodu, który pomylili z pojazdem przestępców. Do zdarzenia doszło na autostradzie A4. Ostrzelanym autem jechało dwóch mężczyzn, którym nic poważnego się nie stało. - Działania były prowadzone w porze nocnej, mieliśmy niekorzystne warunki atmosferyczne - wyjaśnia komisarz Piotr Szpiech z krakowskiej policji, która koordynowała akcję.

Policjanci na autostradzie ostrzelali i zatrzymali niewłaściwy samochód

Policjanci na autostradzie ostrzelali i zatrzymali niewłaściwy samochód

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Arkadiusz Mularczyk opublikował treść listu, który wysłał do prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Oprócz gratulacji dla republikanów europoseł PiS skierował się z prośbą o wsparcie Polski w uzyskaniu reparacji wojennych od Niemiec. 

Europoseł PiS napisał list do Donalda Trumpa. Prosi o pomoc w uzyskaniu reparacji od Niemiec  

Europoseł PiS napisał list do Donalda Trumpa. Prosi o pomoc w uzyskaniu reparacji od Niemiec  

Źródło:
PAP

Opolscy policjanci poszukują zaginionej 14-letniej Sabiny Kudrzyckiej. Dziewczyna wyszła z mieszkania w środę, 20 listopada, i nie ma z nią kontaktu. Policja opublikowała zdjęcie zaginionej i prosi o kontakt każdego, kto mógł ją widzieć.

Zaginęła 14-letnia Sabina, trwają poszukiwania

Zaginęła 14-letnia Sabina, trwają poszukiwania

Źródło:
tvn24.pl

29-latek przyjechał wraz ze swoją narzeczoną na szpitalną porodówkę. Lekarze zauważyli, że kobieta ma obrażenia mogące świadczyć o przemocy. Jak się okazało, narzeczony kilka godzin wcześniej bił ją pięściami, kopał po całym ciele i groził nożem.

Pobił narzeczoną w ciąży, przyprowadził ją do szpitala i uciekł

Pobił narzeczoną w ciąży, przyprowadził ją do szpitala i uciekł

Źródło:
tvn24.pl

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Mężczyzna został zatrzymany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w związku z organizowaniem nielegalnej migracji. Kilka tygodni wcześniej do polskiego aresztu trafiła również jego matka. To już kolejne zatrzymania w tej sprawie. Chodzi o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani, według ustaleń śledczych, wynajmowali pojazdy w różnych krajach i nielegalnie przewozili migrantów przez kraje Unii Europejskiej na terytorium Niemiec i Austrii.

Najpierw do Polski wróciła matka, teraz syn. Oboje są podejrzani o organizowanie nielegalnej migracji

Najpierw do Polski wróciła matka, teraz syn. Oboje są podejrzani o organizowanie nielegalnej migracji

Źródło:
Śląski Oddział Straży Granicznej/ TVN24

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało rekrutację na uczelnie wyższe na rok 2024/25. 462 tysiące studentów rozpoczęło studia - to o 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Najbardziej popularne kierunki w tym roku to psychologia, informatyka i kierunek lekarski. W stosunku do poprzedniego roku pozycję lidera straciła informatyka.

Informatyka już nie na pierwszym miejscu. Te kierunki były najbardziej popularne

Informatyka już nie na pierwszym miejscu. Te kierunki były najbardziej popularne

Źródło:
MNiSW, PAP

43-letni mieszkaniec Las Vegas zmarł w ubiegły wtorek sześciokrotnie postrzelony przez policjanta wezwanego do jego domu w związku z włamaniem - informują media. Rodzina zmarłego domaga się natychmiastowego zwolnienia i aresztowania funkcjonariusza. Jego prawnik odpowiada, że policjant nie popełnił przestępstwa.

Gdy włamano się do jego mieszkania, wezwał policję. Został zastrzelony przez funkcjonariusza  

Gdy włamano się do jego mieszkania, wezwał policję. Został zastrzelony przez funkcjonariusza  

Źródło:
BBC, CNN

Zamiast dożywocia - 25 lat. Krakowski sąd złagodził wyrok wobec Wojciecha R., skazanego za zabójstwo trzech osób w podkrakowskich Jurczycach w 2000 roku. Chodzi o zbrodnię, którą sąd pierwszej instancji określił mianem "egzekucji". Wyrok jest prawomocny.

Odsiadywał dożywocie za "egzekucję" sprzed 24 lat. Sąd zmienił wyrok

Odsiadywał dożywocie za "egzekucję" sprzed 24 lat. Sąd zmienił wyrok

Źródło:
PAP

Kierowca ciężarówki na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 14-latkę. Dziewczynka zginęła na miejscu. Do tragedii doszło w czwartek po 7.30 w Parszowie (Świętokrzyskie), na drodze krajowej numer 42.

14-latka zginęła na przejściu dla pieszych

14-latka zginęła na przejściu dla pieszych

Źródło:
PAP

Prokuratura pracuje w miejscu tragedii w Mławie (Mazowieckie), gdzie runęła część hali dawnej zajezdni PKS. W czwartek odbywają się oględziny budynku z użyciem drona. Jak ujawniła policja, dwaj mężczyźni, którzy zginęli pod gruzami, byli braćmi.

Zginęli pod gruzami zawalonej hali. Policja: mężczyźni byli braćmi

Zginęli pod gruzami zawalonej hali. Policja: mężczyźni byli braćmi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Miejsce konferencji zwolenników Rafała Trzaskowskiego zostało zmienione ze względu na liczne grono parlamentarzystów, które chciało udzielić mu swojego poparcia. Zebrali się na schodach w Sejmie i tam głośno wsparli kandydata na kandydata na prezydenta. Konferencję zorganizowali również posłowie wspierający w prawyborach KO Radosława Sikorskiego.

Popierający Trzaskowskiego musieli wyjść na schody. Zwolennicy Sikorskiego w innym miejscu w Sejmie

Popierający Trzaskowskiego musieli wyjść na schody. Zwolennicy Sikorskiego w innym miejscu w Sejmie

Źródło:
TVN24

Kierowca taksówki na aplikację jest podejrzany o zgwałcenie kobiety. Według śledczych, wykorzystał fakt, że 30-latka była pod wpływem leków oraz alkoholu. Został aresztowany.

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Gwałt w taksówce. Sąd aresztował kierowcę. "Wykorzystał bezradność kobiety"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Przyjaciele i artyści pożegnali w środę Jadwigę Barańską podczas mszy w warszawskim Kościele Środowisk Twórczych. Pogrzeb aktorki odbył się w Los Angeles, gdzie od wielu lat mieszkała.

"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

"Jak ona grała!". Pożegnanie na dwóch kontynentach

Źródło:
tvn24.pl

Władze Kalifornii zatwierdziły zmianę ponad trzydziestu nazw geograficznych. Do początku przyszłego roku przemianowane mają zostać wszystkie miejsca na terenie stanu z określeniem "squaw" w nazwie. Rdzenni Amerykanie odbierają to słowo jako obelgę - podkreślają władze Kalifornii.

Zmieniają nazwy, znika obraźliwe określenie

Zmieniają nazwy, znika obraźliwe określenie

Źródło:
CNN, NPR

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę. Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed obfitymi opadami śniegu i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie zrobi się ślisko i niebezpiecznie.

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl

Klaudia Zioberczyk wygrała 13. sezon programu "Top Model". 23-latka otrzymała nagrodę w wysokości 200 tysięcy złotych i podpisała kontrakt z agencją modelingową. Jej zdjęcie pojawi się na kolejnej okładce magazynu "Glamour".  

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Klaudia Zioberczyk wygrała "Top Model" 

Źródło:
tvn24.pl

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl