Ma ponad 120 lat i jest największą nekropolią w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, cmentarze.szczecin.pl, zabytek.pl
Szczeciński Cmentarz Centralny jest największą nekropolią w Polsce
Szczeciński Cmentarz Centralny jest największą nekropolią w PolsceTVN24
wideo 2/2
CMENTARZ DRON

Szczeciński Cmentarz Centralny jest największą nekropolią w Polsce i trzecią co do wielkości w Europie. Od jego otwarcia pochowano na nim ponad 300 tysięcy zmarłych, a jego powierzchnia to ponad 172 hektary. Wyróżnia go "parkowy" charakter i duża różnorodność gatunkowa roślinności.

Coraz większy rozwój miasta i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiła, że pod koniec XIX wieku pojawiła się potrzeba stworzenia cmentarza komunalnego. W 1899 roku władze miasta zdecydowały, że nekropolia zostanie stworzona na ówczesnych terenach rolniczych. Autorem projektu cmentarza był szczeciński architekt Wilhelm Meyer-Schwartau, autor takich budowli jak np. tarasy i muzeum przy Wałach Chrobrego. Współtwórcą zieleni oraz pierwszym dyrektorem nekropolii był ogrodnik Georg Hannig. 

6 grudnia 1901 roku cmentarz został otwarty. W pierwszych latach funkcjonowania nekropolii zbudowano m.in. bramę główną, kaplicę czy kostnicę. Do 1918 r. na cmentarzu pochowano 57 tys. zmarłych. Z biegiem lat nekropolia była rozbudowywana.

Szczeciński Cmentarz Centralny8156150

Obecnie teren nekropolii to ponad 172 hektary. Od jego otwarcia pochowano na nim ponad 300 tysięcy zmarłych.

CZYTAJ TEŻ: Zostali straceni w więzieniu. IPN szuka ich miejsc pochówków

Nie tylko cmentarz, ale i park

Tworząc plany i projekty szczecińskiej nekropolii Meyer-Schwartau wzorował się na cmentarzu w Hamburgu. Od samego początku miejsce miało być nie tylko cmentarzem, ale i parkiem. Duża część terenu została przeznaczona na szerokie aleje, dekoracyjne drzewa i krzewy, zbiorniki wodne czy żywopłoty.

"Główną monumentalną oś założenia tworzy tarasowy układ parterów z basenem prowadzący od kaplicy głównej w kierunku zachodnim do granicy cmentarza. Część środkowa, zajmująca wąski obszar, łączy części zachodnią i wschodnią, z symetrycznym układem kwater w odniesieniu do głównej osi kompozycyjno-widokowej" - czytamy na stronie cmentarze.szczecin.pl

Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków w Szczecinie powiedział, że według ówczesnych założeń i tendencji chodziło o to, żeby połączyć cmentarz z ogrodem. - Głównym celem było połączenie kultury z naturą. Punktem wyjścia dla całego projektu było założenie parkowe - wyjaśnił.

Kilkanaście lat po otwarciu nekropolii utworzono specjalny regulamin, który zakładał m.in. kształt kwater, formy mogił i nagrobków czy nawet rodzaj materiału wykorzystanego do ich stworzenia. - Nagrobki miały współgrać z naturą i być rodzimego pochodzenia, dlatego też wykorzystywano na przykład piaskowce czy wapienie - dodał Dębowski.

Plan Cmentarza Centralnego w Szczeciniecmentarze.szczecin.pl

ZOBACZ TAKŻE: W biodegradowalnych urnach, bez tablic i nagrobków, za to wśród drzew

Bogata i różnorodna roślinność

Na terenie cmentarza można znaleźć ponad 400 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. W trakcie planowania i zadrzewiania twórcy zwrócili uwagę m.in. na zabarwienie liści w trakcie różnych pór roku oraz ich wygląd.

- Jest to swego rodzaju ogród dendrologiczny. Świadomie wykorzystywano różne gatunki roślin, które miały budować wrażenie parku oraz współgrać ze sobą. Była to bardzo przemyślana kompozycja, która możemy podziwiać do dzisiaj, wybierając się na jesienny spacer po Cmentarzu Centralnym - powiedział konserwator zabytków.

Na cmentarzu rosną m.in. choiny kanadyjskie, sosny żółte, modrzewie japońskie, lipy krymskie, jodły koreańskie, tulipanowce amerykańskie czy platany. W 2010 roku wytyczono specjalną ścieżkę botaniczną we wschodniej części cmentarza. Podążając nią, można dowiedzieć się jakie gatunki drzew i krzewów rosną na nekropolii. Dróżka ma swój początek i koniec przy bramie głównej cmentarza.

Cmentarz Centralny w SzczecinieShutterstock

Liczne pomniki i zabytkowe nagrobki

Na terenie cmentarza można znaleźć wiele pomników i głazów pamięci. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych monumentów jest pomnik "Braterstwa Broni" autorstwa Sławomira Lewińskiego. Odsłonięty w 1967 roku posąg nawiązuje do skrzydeł husarskich, których "zazębianie się miało symbolizować polsko-radzieckie braterstwo broni". Rzeźba znajduje się nad kwaterą wojenną polskich i rosyjskich żołnierzy.

Wśród innych pomników można znaleźć m.in. Krzyż Katyński, pomnik "Tym, którzy nie powrócili z morza", Ofiar Grudnia '70, Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych czy Ofiar Katastrofy Promu Jan Heweliusz.

Pomnik "Braterstwa Broni" w SzczeciniePAP/Tomasz Prazmowski

Do dzisiaj zachowało się około 200 zabytkowych nagrobków. Wyróżniają się one m.in. kształtem czy obecnością rzeźb na płytach nagrobnych. Na nagrobku rodziny Neumann można zobaczyć rzeźbę anioła. Na monumencie upamiętniającym małżonków Haken znajdują się popiersia zmarłych, a nagrobek rodziny Gustava Toepfera jest wpisany do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego ze względu na wartość historyczną i artystyczną.

Groby zasłużonych szczecinian

Na Cmentarzu Centralnym leży wielu zasłużonych szczecinian i szczecinianek. Wśród nich znalazł się m.in.  kapitan żeglugi wielkiej Bolesław Bąbczyński, który był także pionierem szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. W trakcie pływania na statku s/s "Ustka" mimo brak map dopłynął na Spitsbergen i umożliwił pracę polskiej wyprawy arktycznej, dostarczając im potrzebne wyposażenie.

Witold Chromiński, który spoczął na szczecińskiej nekropolii był fotografem i pierwszym członkiem szczecińskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Mężczyzna był także pionierem szczecińskiej telewizji i jednym z pierwszych operatorów filmowych Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego.

Szczeciński Cmentarz CentralnyTVN24

Stanisława Engelówna zyskała sławę i rozgłos jako przedwojenna aktorka. Szerszej publiczności dała się poznać w takich produkcjach jak "O czym się nie mówi ", czy "Serce matki". W 1949 roku przeprowadziła się do Szczecina i zaczęła występować w Teatrze Dramatycznym, w którym grała do końca życia.

Franciszek Gil przyjechał do Szczecina w 1947 roku na apel wojewody Leonarda Borkowicza. Był wtedy jednym z najbardziej znanych polskich publicystów, za sprawą cyklu przedwojennych reportaży o konfliktach polsko-żydowskich we Lwowie i o życiu wsi beskidzkich. Spod jego pióra wyszła książka "Ziemia i morze", za która otrzymał nagrodę literacką miasta Szczecin.

Helena Majdaniec dała się poznać światu jako "królowa twista". Do Szczecina przyjechała jako czteroletnie dziecko. Karierę śpiewaczki zaczęła już w Chórze Akademickim Politechniki Szczecińskiej i występowała w studenckim teatrzyku "Skrzat". W 1962 roku wystąpiła na 2. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, a rok później na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1968 roku zamieszkała w Paryżu, gdzie śpiewała w kabaretach. Od 2022 roku w szczecińskim teatrze letnim stoi jej pomnik.

Helena MajdaniecPAP/CAF

Hermann Haken był niemieckim prawnikiem, który w latach 1878-1907 był nadburmistrzem Szczecina. W trakcie swojego władania przebudował układ miasta i był inicjatorem budowy m.in. gmachu teatru miejskiego. Dokonał także przebudowy i zagospodarowania dzisiejszych Wałów Chrobrego, które wtedy zostały nazwane Tarasami Hakena, dla uczczenia jego zasług. W 1907 roku został Honorowym obywatelem miasta Szczecin.

Wśród grobów zasłużonych Szczecinian można znaleźć także nagrobek pierwszego polskiego prezydenta miasta, Piotra Zaremby. Mężczyzna brał udział w negocjacjach z radzieckimi generałami na temat przejęcia miasta przez Polaków i był inicjatorem powołania Wyższej Szkoły Inżynierskiej.

Franciszek Jamroży był zastępcą prezydenta miasta po wojnie. W kwietniu 1945 roku dołączył do Piotra Zaremby i tworzył pierwszą polską administrację w Szczecinie.

"To on 30 kwietnia 1945 r. wywiesił na wieży gmachu Urzędu Wojewódzkiego przy Wałach Chrobrego polską flagę" - czytamy na stronie cmentarze.szczecin.pl

Kapitan żeglugi wielkiej Konstanty Maciejewicz przyjechał do Szczecina w 1947 roku, aby stworzyć Państwową Szkołę Morską. Jego imię nadano statkowi, który przycumowany przy Wałach Chrobrego był siedzibą Liceum Morskiego. Od 1953 roku pracował w szczecińskim oddziale Polskiego Rejestru Statków jako inspektor.

Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego

Zarządcą terenu jest Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie. Od 2003 roku o dobry stan nekropolii i renowację zabytkowych nagrobków dba Stowarzyszenie na Rzecz Cmentarza Centralnego.

Cmentarz Centralny w Szczecinie ma także szansę zostać pierwszym pomnikiem historii na terenie miasta. - Wniosek jest już w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czeka na rozpatrzenie - powiedział konserwator zabytków.

Pomnik historii jest jedną z pięciu form ochrony zabytków i jest ustanawiany rozporządzeniem Prezydenta RP.

Autorka/Autor:MR/PKoz

Źródło: tvn24.pl, cmentarze.szczecin.pl, zabytek.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Sadzie na północy Serbii zawaliła się część dachu dworca kolejowego. Telewizja N1 przekazała, że co najmniej jedna osoba zginęła, a wiele zostało rannych.

Runął dach nad wejściem na dworzec. Jedna osoba nie żyje, wielu rannych

Runął dach nad wejściem na dworzec. Jedna osoba nie żyje, wielu rannych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dzień Wszystkich Świętych upływa pod znakiem wietrznej aury. Szczególnie mocno wieje na północy. Na Pomorzu strażacy przeprowadzili kilkadziesiąt interwencji.

Wichury w Polsce. Silny wiatr powala drzewa

Wichury w Polsce. Silny wiatr powala drzewa

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dwa amerykańskie ośrodki badawcze, które na zlecenie gruzińskiej opozycji przeprowadziły sondaże exit poll po wyborach parlamentarnych, zakwestionowały oficjalne wyniki podane przez Centralną Komisję Wyborczą - podał w piątek Reuters. Według CKW wybory wygrało rządzące Gruzińskie Marzenie.

"Statystycznie niemożliwe" wyniki wyborów w Gruzji    

"Statystycznie niemożliwe" wyniki wyborów w Gruzji    

Źródło:
PAP

Łotewski parlament zdecydował, że deputowany eurosceptycznej partii Dla Stabilności Viktors Puczka będzie musiał zdać państwowy egzamin znajomości języka narodowego. Jeśli polityk nie zda, straci mandat.

Wysłali posła opozycji na egzamin językowy. Nie zda, straci mandat

Wysłali posła opozycji na egzamin językowy. Nie zda, straci mandat

Źródło:
PAP

78-letni mężczyzna przyznał się do zabójstwa ciężko chorej żony i został uniewinniony przed francuskim sądem. Po ogłoszeniu wyroku wezwał do zalegalizowania eutanazji.

Wstrzyknął żonie truciznę, potem udusił. "Nie miałem wyboru"

Wstrzyknął żonie truciznę, potem udusił. "Nie miałem wyboru"

Źródło:
PAP

Kolejne wyborcze wsparcie od gwiazd Hollywood. We wspólnym wideo, zamieszczonym w mediach społecznościowych, gwiazdy popularnych filmów uniwersum Marvela poparły Kamalę Harris.

Zebranie gwiazd "Avengersów". Kogo poparły w wyborach?

Zebranie gwiazd "Avengersów". Kogo poparły w wyborach?

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W Konstantynowie Łódzkim kobieta, która kierowała oplem potrąciła na oznakowanym przejściu dla pieszych 13-latkę. Uderzyło w nią jeszcze jadące z przeciwka bmw. Policja wyjaśnia, co było przyczyną tego zdarzenia. Do wypadku z udziałem dziecka doszło też w Pyrzowicach na Śląsku.

Potrąciła 13-latkę na przejściu dla pieszych, w dziewczynkę uderzył też drugi samochód

Potrąciła 13-latkę na przejściu dla pieszych, w dziewczynkę uderzył też drugi samochód

Źródło:
TVN24

Złota polska jesień dobiega końca, nadchodzi szarobura aura, taka z pogranicza zimy. O tym, jak w różnych modelach meteorologicznych rysuje się listopad, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co szykuje pogoda na listopad? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Co szykuje pogoda na listopad? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Źródło:
tvnmeteo.pl

W tym roku po Wszystkich Świętych z polskich cmentarzy na wysypiska trafi blisko 120 tysięcy ton odpadów - szacuje Stowarzyszenie "Polski Recykling". Zdaniem ekspertów antidotum na zalew śmieci jest segregacja.

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

Źródło:
PAP

Policjanci z Targówka pracują nad sprawą kradzieży w galeriach handlowych. Łupem złodziei padły drogie perfumy. Na stronie pojawiły się zdjęcia dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy mogą mieć związek ze sprawą. Policja prosi pomoc w ich identyfikacji.

Kradzieże drogich perfum w galeriach handlowych. Policja szuka tych osób

Kradzieże drogich perfum w galeriach handlowych. Policja szuka tych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie wiadomo jak długo jechał pod prąd kierowca, którego na drodze ekspresowej S10 zarejestrowała kamera w innym pojeździe. Wiadomo, że działo się to na odcinku w pobliżu Stargardu. Sprawą zajmuje się tamtejsza policja.

Pod prąd drogą ekspresową. Nagranie

Pod prąd drogą ekspresową. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Specjalny zespół złożony z przedstawicieli trzech resortów pracuje nad tym, by do polskiego prawa wprowadzić karę za czyn określany jako zabójstwo drogowe. Jednak prawnicy wskazują na problem, który może być nie do przeskoczenia. Widać to po rozwiązaniach, jakie stosują już w przypadku takiego zabójstwa inne kraje w Europie. Wyjaśniamy.

Kara za zabójstwo drogowe. U nas problem, a w innych krajach?

Kara za zabójstwo drogowe. U nas problem, a w innych krajach?

Źródło:
Konkret24

Kierowca taksówki został skazany przez łotewski sąd na siedem lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji. Mężczyzna przez komunikator Telegram zbierał i rozsyłał materiały, które miały się przydać rosyjskiemu wywiadowi.

"Zaproponował, że wysadzi w powietrze wskazane miejsce"

"Zaproponował, że wysadzi w powietrze wskazane miejsce"

Źródło:
PAP

W ciągu minionego roku pożegnaliśmy wielu przywódców politycznych, ludzi filmu, muzyki, mody. We Wszystkich Świętych przypominamy tych, którzy odeszli - ich najważniejsze dokonania, role, dzieła.

Odeszli w minionym roku

Odeszli w minionym roku

Źródło:
tvn24.pl

Członkini komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich profesor Irena Lipowicz powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24, że obok zaniedbań związanych z sytuacją w Ukrainie, jest "przebiegała dezinformacja, która oddziałuje na całą polską infosferę". Trzeba przyjrzeć się, czy jesteśmy już ofiarami tak zwanej wojny kognitywnej - dodała.

Polska na wojnie kognitywnej? "Społeczeństwo nie będzie nawet rozumiało, co się z nim dzieje"

Polska na wojnie kognitywnej? "Społeczeństwo nie będzie nawet rozumiało, co się z nim dzieje"

Źródło:
TVN24

500 złotych mandatu i powrót do domu zamiast lotów na wakacje. Tak skończyły się dla dwóch podróżnych "bombowe żarty" na warszawskim lotnisku.

Nikogo nie rozbawili i nigdzie nie polecieli

Nikogo nie rozbawili i nigdzie nie polecieli

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jacek Sasin, były wicepremier, który był gościem w "Kropce nad i" w TVN24, mówił w programie o katastrofie smoleńskiej. W pewnym momencie doszło do ostrej wymiany zdań między nim a prowadzącą Moniką Olejnik. - Pani wmawia, że był wypadek, a Putin jest aniołkiem - zwrócił się do niej polityk. Dziennikarka zażądała przeprosin.

"Za chwilę pan opuści ten program, jeżeli pan mnie nie przeprosi". Ostra wymiana zdań

Źródło:
TVN24

Na drodze ekspresowej S8 koło Piotrkowa Trybunalskiego (Łódzkie) dachował samochód i wpadł do przydrożnego rowu. Pojazdem podróżowały cztery osoby, dwie z nich z obrażeniami trafiły do szpitala. Utrudnienia na pasie w kierunku Katowic trwały blisko dwie godziny.

Dachowanie na drodze ekspresowej, dwie osoby ranne

Dachowanie na drodze ekspresowej, dwie osoby ranne

Źródło:
tvn24.pl

Na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku znaleziono przedmiot przypominający granat. Jak podają służby, został już zabezpieczony i wywieziony do neutralizacji.

Granat w przenośnej toalecie na cmentarzu

Granat w przenośnej toalecie na cmentarzu

Źródło:
PAP

Przed nami cztery kluczowe dni kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych. Sondaże wciąż są nierozstrzygające, a poparcie dla Kamali Harris i Donalda Trumpa niemal równe. Mówi się, że o wynikach wyborów zdecydują wyborcy z siedmiu stanów wahających się.

Wybory w USA. Co mówią najnowsze sondaże w kluczowych stanach 

Wybory w USA. Co mówią najnowsze sondaże w kluczowych stanach 

Źródło:
PAP

Jak co roku 1 i 2 listopada, w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki, wspominamy zmarłych. Wśród tych, którzy odeszli w ciągu minionych dwunastu miesięcy, są artyści, naukowcy, pisarze, politycy i dziennikarze. Żegnali ich bliscy, przyjaciele, współpracownicy, a także ludzie pełni uznania i szacunku dla ich dokonań.

Znani Polacy, którzy odeszli w minionym roku

Znani Polacy, którzy odeszli w minionym roku

Źródło:
tvn24.pl
Czy da się umierać z uśmiechem na ustach?

Czy da się umierać z uśmiechem na ustach?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W tym szczególnym dniu przypominamy koleżanki i kolegów, którzy przez lata współtworzyli naszą telewizję. Wspominamy zmarłych pracowników i współpracowników TVN24.

Bez nich TVN24 nie byłaby taka sama. Wspominamy naszych kolegów, którzy odeszli

Bez nich TVN24 nie byłaby taka sama. Wspominamy naszych kolegów, którzy odeszli

Źródło:
tvn24.pl

Na cztery dni przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych sondaże nie wskazują wyraźnego faworyta. W kluczowych stanach różnica poparcia Kamali Harris i Donalda Trumpa waha się w granicach błędu statystycznego. W czwartek oboje kandydaci zabiegali o głosy wyborców w Nevadzie. U boku demokratki pojawiła się Jennifer Lopez.

Trump pyta, kto już zagłosował, na wiecu Harris przemówiła Jennifer Lopez. Walka o głosy w Nevadzie

Trump pyta, kto już zagłosował, na wiecu Harris przemówiła Jennifer Lopez. Walka o głosy w Nevadzie

Źródło:
PAP, CNN

Arnold Schwarzenegger zapowiedział, że w wyborach prezydenckich zagłosuje na Kamalę Harris. Gwiazdor Hollywood i były republikański gubernator Kalifornii podzielił się tą informacją w długim wpisie w mediach społecznościowych.

Arnold Schwarzenegger zapowiedział, kogo poprze w wyborach. "Macie prawo być wkurzeni"

Arnold Schwarzenegger zapowiedział, kogo poprze w wyborach. "Macie prawo być wkurzeni"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Na platformie Max można już obejrzeć pierwsze odcinki "Łowców skór", nowego serialu dokumentalnego o głośnym układzie pomiędzy właścicielami zakładów pogrzebowych i pracownikami pogotowia ratunkowego w Łodzi. Autorzy wracają do bohaterów wydarzeń, które ponad dwadzieścia lat temu wstrząsnęły opinią publiczną.

"Historia o tym, że człowiek jest zdolny do rzeczy najgorszych". Serial "Łowcy skór" już na Max

"Historia o tym, że człowiek jest zdolny do rzeczy najgorszych". Serial "Łowcy skór" już na Max

Źródło:
tvn24.pl