Zostali straceni w więzieniu. IPN szuka ich miejsc pochówków

Szczątki poddane zostaną szczegółowym badaniom
Lublin. Podczas prac IPN na cmentarzu znaleziono szczątki co najmniej sześciu osób
Źródło: IPN, oddział w Lublinie

Prace poszukiwawcze prowadzone były na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej trafili tam na szczątki co najmniej sześciu osób, które zostały stracone w więzieniu na Zamku w Lublinie w latach 1945-1947. Szczątki zostaną poddane próbie identyfikacji genetycznej. 

Celem kolejnych już prac na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej było odnalezienie miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie w latach 1945-1947.

Prace były prowadzone od 14 do 16 listopada. Pierwszego dnia znaleziono kompletne szczątki należące do jednego mężczyzny. Znajdowały się pod współczesnym nagrobkiem.

Część szczątków złożonych było w worku
Część szczątków złożonych było w worku
Źródło: IPN, oddział w Lublinie

W latach 60. prawdopodobnie prowadzono tu ekskumacje

"Były one złożone w worku foliowym i wkopane w głąb jamy grobowej. Z uwagi na defragmentację czaszki konieczna będzie jej rekonstrukcja, celem ustalenia ewentualnych obrażeń" - napisał na stronie Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie jego naczelnik dr Artur Piekarz.

Drugiego dnia prac przebadano kolejną współczesną mogiłę.

Pracownicy IPN pojawili się na cmentarzu przy ul. Unickiej
Pracownicy IPN pojawili się na cmentarzu przy ul. Unickiej
Źródło: IPN, oddział w Lublinie

Czytaj też: Wśród drutów kolczastych i apatii założyły Radio Majdanek. "Pamiętajmy, że jutro będzie lepiej"

"Po podjęciu szczątków osób pochowanych w górnych pokładach, natrafiono na głębokości 2,20 m na obrys pierwotnej jamy grobowej. Niestety, po jej przebadaniu do poziomu warstwy naturalnej zalegającej na głębokość 3 m, nie ujawniono ludzkich kości" - przekazał IPN.

Dodano, że prawdopodobnie szczątki poszukiwanych osób zostały ekshumowane w latach 60. XX wieku podczas pogłębiania grobu pod wtórny pochówek i przeniesione w nieznane miejsce na cmentarzu.

Ofiary kilku egzekucji

Szczątki poddane zostaną szczegółowym badaniom
Szczątki poddane zostaną szczegółowym badaniom
Źródło: IPN, oddział w Lublinie

Ostatniego dnia prac ujawniono pod współczesnym grobem luźne kości ludzkie należące do co najmniej pięciu osób.

"Prawdopodobnie była to pierwotnie mogiła więzienna, w której pogrzebano ofiary kilku egzekucji. W 1954 r. dokonano tam pochówku wtórnego i ekshumowano znajdujące się w grobie szczątki" - poinformowano.

Czytaj też: Po wyjęciu blach znaleźli ludzkie kości, był tam też hełm

Zdaniem Piekarza, ekshumację wykonano wtedy niedbale.

"Podjęto wówczas większość kości długich oraz czaszki, które - podobnie jak w przypadku poprzedniego grobu - przeniesiono w nieznane miejsce" - wyjaśnił w komunikacie.

Znaleziono fragment tkaniny i sprzączkę

Prace prowadzone były przez trzy dni
Prace prowadzone były przez trzy dni
Źródło: IPN, oddział w Lublinie

Jak wskazał, w mogile znaleziono pozostawione po ekshumacji dwie żuchwy z uzębieniem, fragmenty miednic, kręgi, żebra, kość ramienną i strzałkową oraz liczne kości stóp. Te ostatnie - dodał dr Piekarz - zachowały się w częściowym układzie anatomicznym. Przy szczątkach ujawniono pojedyncze artefakty: fragment tkaniny i sprzączkę.

"Szczątki kostne zostały przewiezione do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom genetycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej" - przekazano.

Poszukiwania prowadzono w ramach postępowania realizowanego przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: