Pionier 1907 stał się własnością miasta Szczecin. To jedno z najstarszych, nieprzerwanie działających w tym samym miejscu kin na świecie. Pierwsze projekcje odbyły się w nim już w 1907 roku. W maju tego roku właściciel ogłosił, że chce przejść na emeryturę i sprzedać lokal. Pojawiły się obawy o przyszłość wyjątkowego miejsca.
W ostatnich miesiącach, w związku z zapowiedzią przejścia na emeryturę jednego z właścicieli, zastanawiano się nad przyszłością jednego z najstarszych kin na świecie - Pionier 1907.
Szczecińskim radnym zależało na tym, aby zachować to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. Podczas październikowej sesji radni na ten cel zabezpieczyli w budżecie miasta dwa miliony złotych.
20 grudnia zastępczyni prezydenta miasta podpisała akt notarialny.
- Bardzo cieszymy się, że przyszłość szczecińskiego Pioniera została zabezpieczona. Od dziś nad kinem już nie znajdują się ciemne chmury. Choć cały proces był czasochłonny i wymagał wielu ustaleń, najważniejszy jest jego pozytywny efekt - powiedziała Anna Szotkowska, wiceprezydentka Szczecina.
Prezydent miasta Piotr Krzystek pochwalił się nowym zakupem w mediach społecznościowych.
Kino Pionier 1907 już miejskie. Moja zastępczyni Anna Szotkowska podpisała dziś akt notarialny. Tym samym zgodnie z...
Posted by Prezydent Szczecina on Wednesday, December 20, 2023
Zakup za prawie dwa miliony złotych
Podpisany dokument przenosi na miasto zarówno prawo własności lokalu, w którym obecnie funkcjonuje kino oraz wszystkie składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności kinowej. Po przeprowadzeniu wycen przez niezależnych ekspertów, strony ustaliły ostateczną cenę sprzedaży na 1 987 322,45 złotych brutto.
Trwają prace związane z opracowaniem formuły działania nowej miejskiej jednostki kultury. Odpowiedzialnym za ten proces jest Wydział Kultury szczecińskiego magistratu. Miasto ma rozpocząć prowadzenie kina po 30 kwietnia 2024 roku.
CZYTAJ TEŻ: Uratują jedno z najstarszych kin na świecie. Pierwsze projekcje odbyły się w nim w 1907 roku
Przed zakupem kina, władze miasta przystąpiły do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. Dokument ma wprost wskazywać, że w tym budynku przy al. Wojska Polskiego 2 ma funkcjonować kino.
Jedno z najstarszych kin świata
Oficjalnie kino pod tym adresem (dawniej Falkenwalderstrasse) rozpoczęło działalność 26 września 1909 roku. Filmy były w nim jednak wyświetlane od 1907 roku. Początkowo działało jako kino Helios, później jako Welt-Theater. Od grudnia 1945 przez pięć lat nosiło nazwę Odra.
W 2005 roku otrzymało certyfikat Guinness World Records, przyznający mu tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Obecnie za takie uznawane jest jednak kino L'Idéal Cinéma – Jacques Tati, działające we francuskim Aniche.
Autorka/Autor: MR/b
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24