Pionier 1907 stał się własnością miasta Szczecin. To jedno z najstarszych, nieprzerwanie działających w tym samym miejscu kin na świecie. Pierwsze projekcje odbyły się w nim już w 1907 roku. W maju tego roku właściciel ogłosił, że chce przejść na emeryturę i sprzedać lokal. Pojawiły się obawy o przyszłość wyjątkowego miejsca.
W ostatnich miesiącach, w związku z zapowiedzią przejścia na emeryturę jednego z właścicieli, zastanawiano się nad przyszłością jednego z najstarszych kin na świecie - Pionier 1907.
Szczecińskim radnym zależało na tym, aby zachować to wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. Podczas październikowej sesji radni na ten cel zabezpieczyli w budżecie miasta dwa miliony złotych.
20 grudnia zastępczyni prezydenta miasta podpisała akt notarialny.
- Bardzo cieszymy się, że przyszłość szczecińskiego Pioniera została zabezpieczona. Od dziś nad kinem już nie znajdują się ciemne chmury. Choć cały proces był czasochłonny i wymagał wielu ustaleń, najważniejszy jest jego pozytywny efekt - powiedziała Anna Szotkowska, wiceprezydentka Szczecina.
Prezydent miasta Piotr Krzystek pochwalił się nowym zakupem w mediach społecznościowych.
Zakup za prawie dwa miliony złotych
Podpisany dokument przenosi na miasto zarówno prawo własności lokalu, w którym obecnie funkcjonuje kino oraz wszystkie składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia działalności kinowej. Po przeprowadzeniu wycen przez niezależnych ekspertów, strony ustaliły ostateczną cenę sprzedaży na 1 987 322,45 złotych brutto.
Trwają prace związane z opracowaniem formuły działania nowej miejskiej jednostki kultury. Odpowiedzialnym za ten proces jest Wydział Kultury szczecińskiego magistratu. Miasto ma rozpocząć prowadzenie kina po 30 kwietnia 2024 roku.
CZYTAJ TEŻ: Uratują jedno z najstarszych kin na świecie. Pierwsze projekcje odbyły się w nim w 1907 roku
Przed zakupem kina, władze miasta przystąpiły do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. Dokument ma wprost wskazywać, że w tym budynku przy al. Wojska Polskiego 2 ma funkcjonować kino.
Jedno z najstarszych kin świata
Oficjalnie kino pod tym adresem (dawniej Falkenwalderstrasse) rozpoczęło działalność 26 września 1909 roku. Filmy były w nim jednak wyświetlane od 1907 roku. Początkowo działało jako kino Helios, później jako Welt-Theater. Od grudnia 1945 przez pięć lat nosiło nazwę Odra.
W 2005 roku otrzymało certyfikat Guinness World Records, przyznający mu tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Obecnie za takie uznawane jest jednak kino L'Idéal Cinéma – Jacques Tati, działające we francuskim Aniche.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24