Mieli wysyłać pokrzywdzonym link przekierowujący na podrobioną stronę internetową czy też dzwonić podając się za pracowników banku. Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Szczecinie zatrzymali siedem osób podejrzanych o oszustwa internetowe. Śledztwo ma charakter rozwojowy.
Jak pisze w komunikacie podkomisarz Krzysztof Wrześniowski z zespołu prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przestępczy proceder realizowany był według kilku scenariuszy działania.
"Jednym z najczęściej występujących schematów przestępstwa była tzw. odwrócona transakcja na popularnych portalach sprzedażowych" – informuje.
Otrzymywali dostęp do bankowości internetowej
Pokrzywdzony wystawiając przedmiot na sprzedaż otrzymywał od oszustów wiadomość o zakupie przedmiotu. W treści wiadomości znajdował się link przekierowujący na podrobioną stronę internetową wyłudzajacą dane logowania do bankowości elektronicznej.
Za pośrednictwem tej strony sprawca otrzymywał dostęp do bankowości internetowej osoby pokrzywdzonej co pozwalało mu na swobodne dysponowanie przejętym rachunkiem bankowym.
Przekonywali do zainstalowania programów do zdalnej obsługi komputera
"Kolejnym wykorzystywanym wektorem ataku były kontakty telefoniczne z pokrzywdzonymi przez osoby podające się za pracowników banku, wskazując iż osoby nieuprawnione uzyskały dostęp do ich rachunku bankowego" – zaznacza podkom. Wrześniowski.
Przestępcy informowali ofiary o konieczności zabezpieczenia środków zgromadzonych na ich rachunkach bankowych. Oferując pomoc przekonywali swoje ofiary do zainstalowania programów do zdalnej obsługi komputera w wyniku czego internetowi oszuści uzyskiwali dostęp do bankowości pokrzywdzonych i sami realizowali przelewy na swoje rachunki, bądź przekonywali pokrzywdzonych aby wpłacali pieniądze na specjalnie w tym celu utworzony „bezpieczny” rachunek banku za pośrednictwem płatności BLIK, finalnie zaś pieniądze trafiały na rachunki sprawców.
Nie wykluczają kolejnych zatrzymań
"Znaczna część środków z tych oszustw była wpłacana na rachunki kryptowalutowe. Straty poniesione przez pokrzywdzonych wyniosły ponad 300 tys. zł" – czytamy w komunikacie.
Funckcjonariusze ze szczecińskiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali siedmiu podejrzewanych o oszustwa. Usłyszeli już zarzuty.
"W wyniku przeszukań lokali mieszkalnych zatrzymanych osób zabezpieczono obszerny materiał dowodowy (między innymi elektroniczne nośniki danych), który obecnie podlega dalszej weryfikacji. Śledztwo ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się kolejnych zatrzymań" – podkreśla podkom. Wrześniowski.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CBZC