Prezydent Andrzej Duda wziął udział w szczecińskich obchodach 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Podczas uroczystości odsłonił pomnik Bohaterów Stycznia'71, który stanął przy Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. - Robotnicy tamtego czasu są bohaterami dlatego, że wywalczyli wolność bez broni w ręku, bez strzelania, bez przelewania czyjejś krwi - powiedział prezydent.
Rocznicowe uroczystości w Szczecinie rozpoczęły się od odsłonięcia pomnika Bohaterów Stycznia '71 przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim na Wałach Chrobrego. W obchodach uczestniczył prezydent Andrzej Duda.
Pomnik powstał z inicjatywy Zarządu Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ "Solidarność" i Stowarzyszenia Społecznego "Grudzień 70-Styczeń 71". Widnieje na nim napis "Żądamy niezależnych związków zawodowych".
Ważąca 8 ton śruba okrętowa pochodzi ze statku m/s "Solidarność". Została przekazana przez Polską Żeglugę Morską.
- Podążamy dzisiaj ostatnią, może najważniejszą prostą, która ostatecznie doprowadziła nas do wolnej Polski. Dzięki niezłomności ludzi Solidarności, patriotów oddanych sprawie prawdy historycznej, dzisiaj w 43. rocznicę podpisania porozumienia tutaj w Stoczni Szczecińskiej, kończącego wówczas strajk robotników zachodniego wybrzeża, idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku - powiedział prezydent.
- Dziękuję, że dzisiaj przed urzędem wojewódzkim mogliśmy odsłonić niezwykle symboliczny pomnik strajków i protestu okupionego krwią, jaki mieszkańcy Szczecina, domagający się godnych warunków życia, pracy, wolności, przeprowadzili w grudniu 1970 roku, a jaki później został podkreślony jeszcze akcją strajkową stycznia 1971 roku - dodał.
Siłą napędową tego protestu i strajków byli robotnicy Stoczni Szczecińskiej. Jak podkreślił Andrzej Duda, "to oni stanowili trzon tamtej akcji strajkowej, chociaż przewodził jej międzyzakładowy komitet strajkowy - wielki, zrzeszający setki zakładów z tej części Polski".
- Wówczas nie zdawali sobie sprawy, że jest to akcja do wolnej Polski - dodał
Prezydent zwrócił uwagę na to, że "robotnicy, stoczniowcy, kolejarze i inni, którzy strajkowali w 1970, 1976 roku, mieli świadomość tego, że w istocie są ich co najmniej setki tysięcy".
- Potem się okazało, że rzeczywiście miliony. Potem Solidarność, jej powstanie i to, że stała się ruchem, który zrzeszył 10 milionów ludzi, największym ruchem społecznym na świecie, było widomym dowodem z jednej strony właśnie solidarności, aktywności i siły polskiego społeczeństwa, ale z drugiej strony także i protestu wobec otaczającej rzeczywistości, komunistycznego zniewolenia - przypomniał.
Dodał, że dzięki pragnieniu prawdziwej wolności, "udało się przezwyciężyć czarną noc stanu wojennego".
- Ci ludzie, którzy walczyli, nie złamali się w więzieniach, internowaniu, na przesłuchaniach, wyrzucani z pracy, na wilczych biletach (…). Dzięki tamtej postawie nie tylko przetrwaliśmy, ale przede wszystkim zwyciężyliśmy. Solidarność zwyciężyła, oni zwyciężyli, wy zwyciężyliście. Pokolenie moich rodziców wspierane przez pokolenie moich dziadków zwyciężyło i dało nam coś, czego nie było w Polsce od prawie że niepamiętnych czasów, nie było na tej ziemi - wolną Polskę, prawdziwie wolną Polskę, w której sami o sobie decydujemy - przypomniał Duda. Podkreślił, że "robotnicy tamtego czasu - 1970, 1971, 1980, 1976 roku są bohaterami także dlatego, że wywalczyli wolność bez broni w ręki, bez strzelania, bez przelewania czyjejś krwi".
- To ich krew przelewano. To do nich strzelano. Oni broni nie podnieśli. To było jedno z największych zwycięstw w historii świata, zwycięstw pokojowych. Jego symbolem bez wątpienia jest dzisiejsza Solidarność. Jeszcze raz wam za to dziękuję - powiedział prezydent.
Początek przemian
43 lata temu, 31 sierpnia 1980 roku, w Polsce doszło do jednego z najbardziej zaskakujących wydarzeń XX wieku. Pokojowy bunt doprowadził do zgody komunistycznych władz na powstanie niezależnych związków zawodowych.
Strajkujący wywalczyli także m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury
Porozumienia Sierpniowe stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24