Dwóch nastolatków w wieku 16 i 17 lat trafiło do szpitala w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie) po wybuchu petardy. Młodszy ma obrażenia rąk i brzucha. Z kolei 17-latek, oprócz poranionych rąk, potrzebował też konsultacji okulistycznej. Jak ustalili policjanci, petardy kupiła matka jednego z chłopców.
Marzena Sutryk, rzeczniczka szpitala w Koszalinie, przekazała, że w poniedziałek po godzinie 14 na dziecięcy SOR w szpitalu w Koszalinie trafiło dwoje nastolatków w wieku 16 i 17 lat.
- Mieli obrażenia od wybuchu petardy. Starszy został w Koszalinie w szpitalu, na miejscu, on miał obrażenia rąk, natomiast młodszy, 16-latek, jego stan był na tyle poważny, że lekarze zdecydowali o konieczności przewiezienia go do szpitala w Szczecinie. Chłopiec ten miał też poparzenie brzucha - powiedziała Sutryk.
Dodała, że stan 17-latka, który został w Koszalinie jest stabilny - po badaniu okulistycznym okazało się, że nie ma uszkodzenia oka.
O zdarzeniu poinformowana została policja. Jak ustalili funkcjonariusze, chłopcy odpalali petardę hukową, która "eksplodowała im w dłoniach".
- Policjanci w trakcie wykonywania czynności ustalili, że zakupu petard dokonała mama jednego z nastolatków. Na pewno zrobiła to w dobrej intencji, natomiast w związku z tym, że naraziła na niebezpieczeństwo utraty zdrowia przede wszystkim tych chłopców, policjanci wszczęli postepowanie. Z mamą zostały wykonane czynności, czekamy jeszcze na opinię ze szpitala, jaka operacja czekała tego 16-latka - powiedziała nadkom. Monika Kosiec - Komenda Miejska Policji w Koszalinie.
Dodała, że sprzedaż takich materiałów osobom nieletnim jest zabroniona. - Jeżeli osoba dorosła zakupuje (petardy -red.) swoim dzieciom, jesteśmy w takich sytuacjach bezradni - powiedziała Kosiec.
Policja apeluje
Funkcjonariusze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, jeśli Nowy Rok postanowimy powitać, używając wyrobów pirotechnicznych.
Podczas używania fajerwerków pamiętajmy: - o obowiązującym w Polsce zakazie używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych; - o zachowaniu szczególnej ostrożności i nieużywaniu fajerwerków w grupie lub pobliżu innych osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała; - by nie pozwalać dzieciom na odpalanie wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo o to proszą! Przypilnuj, by trzymały się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe! - by nie podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać. Nie wolno również demontować i rozkładać poszczególnych części wyrobów pirotechnicznych, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie, niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock