Ambasador USA Mark Brzezinski: Polska i Stany Zjednoczone będą wspólnie walczyć o wolność

Źródło:
PAP
Brzezinski: dzisiaj Polska i Stany Zjednoczone cieszą się tą samą wolnością i o tę wolność będziemy wspólnie walczyć
Brzezinski: dzisiaj Polska i Stany Zjednoczone cieszą się tą samą wolnością i o tę wolność będziemy wspólnie walczyćTVN24
wideo 2/8
Brzezinski: dzisiaj Polska i Stany Zjednoczone cieszą się tą samą wolnością i o tę wolność będziemy wspólnie walczyćTVN24

Minister obrony Mariusz Błaszczak oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski zainaugurowali budowę magazynu środków bojowych przeznaczonych dla brygadowej grupy bojowej sił zbrojnych USA w Powidzu w Wielkopolsce. - Tutaj wszyscy żołnierze będą działać jako jeden zgrany zespół - powiedział Brzezinski. 

W czasie inauguracji budowy magazynów środków bojowych szef MON Mariusz Błaszczak przypomniał, że jego ostatnia wizyta w Powidzu była związana z wizytą sekretarza obrony USA Lloyda Austina, który właśnie w tej bazie NATO spotykał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami. - Dziś symbolicznie rozpoczęliśmy inwestycję, która już jest przygotowana, która zakończy się w kwietniu 2024 roku, a która polega na stworzeniu magazynu środków bojowych przeznaczonych dla brygadowej grupy bojowej sił (zbrojnych) Stanów Zjednoczonych - dodał Błaszczak podczas briefingu prasowego.

Minister zaznaczył, że inwestycja w Powidzu jest "w bardzo bliskim położeniu, w sąsiedztwie inwestycji, która zakończy się w tym roku". - Ta wcześniejsza inwestycja polega na zbudowaniu kompleksu magazynowego dla urządzeń, bojowych maszyn oraz utrzymania tych maszyn. To spowoduje możliwość wyposażenia w ciągu krótkiego czasu brygadowej grupy bojowej - wyjaśnił.

Błaszczak na inauguracji budowy magazynów środków bojowych w Powidzu
Błaszczak na inauguracji budowy magazynów środków bojowych w PowidzuTVN24

Błaszczak poinformował, że nowa inwestycja jest współfinansowana przez Polskę, przez Sojusz Północnoatlantycki oraz przez Stany Zjednoczone. - Założeniem tej inwestycji, jak i poprzedniej (...) która właśnie już dobiega końca, jest stworzenie warunków takich, aby w bardzo krótkim czasie wojska sojusznicze, przede wszystkim wojska Stanów Zjednoczonych mogły być wyposażone w sprzęt bojowy, tak, żeby w sytuacji kryzysowej mogły realnie wspierać wojsko polskie - oświadczył.

- Jesteśmy dumni z tego, że 12 tysięcy żołnierzy amerykańskich stacjonuje w Polsce - powiedział. - Żołnierze polscy ćwiczą ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi, ćwiczą interoperacyjność, ćwiczą procedury. A wszystko to robimy dla bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - dodał Błaszczak.

Brzezinski: Polska i USA będą wspólnie walczyć o wolność

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski mówił, że w historii Polacy i Amerykanie walczyli ramię w ramię o wspólną wolność. - Rozpoczęło się to od Tadeusza Kościuszki, który walczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, a później żołnierze obydwu krajów służyli razem w Afganistanie i Iraku - przypomniał. - Dzisiaj Polska i Stany Zjednoczone cieszą się tą samą wolnością i na pewno o tę samą wolność będziemy wspólnie walczyć - zapewniał.

Jak wskazał, w Powidzu siły lądowe i siły powietrzne USA, polskie siły zbrojne i wojska NATO-wskie będą mogły uzupełnić amunicję. - Tutaj wszyscy żołnierze będą działać jako jeden zgrany zespół - mówił Brzezinski.

- Dzisiejsza ceremonia wmurowania kamienia węgielnego to coś więcej niż sama ceremonia, czy też zakopanie kapsuły czasu, ponieważ to właśnie dzisiaj wzmacniamy wschodnią flankę NATO - podkreślał ambasador.

Mariusz Błaszczak i Mark Brzezinski w PowidzuTVN24

- Magazyny środków bojowych, które będą się znajdowały w Powidzu, będą elementem odstraszania - podkreślił. - Wysyłamy jasny przekaz, że jeżeli będzie taka potrzeba, zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone są gotowe odpowiedzieć na jakiekolwiek zagrożenie wspólnie. Jesteśmy zjednoczeni, jesteśmy razem i na pewno ten przekaz jest bardzo dobrze słyszany i rozumiany w Rosji, której niczym niesprowokowana i w żaden sposób nieuzasadniona wojna na Ukrainie doprowadziły do powrotu atmosfery niepokoju i przemocy w Europie - dodał.

Przedstawiciel NATO: to miejsce będzie służyło jako przykład

Na inauguracji przewodniczący komitetu inwestycyjnego NATO Emmanuel Mali podkreślił, że "będzie tutaj przechowywany sprzęt, który będzie wykorzystywany przez armię USA po to, żeby móc szybko zareagować, jeżeli sytuacja będzie tego wymagała".

Mali zaznaczył, że magazyn ten to "część planu gotowości i planu działań, który został wdrożony w życie przez NATO po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję". - W roku 2016 został zatwierdzony przez NATO, całkowita wartość projektu wynosi ponad 100 milionów euro - dodał.

Zaznaczył jednak, że wartość projektu jest "o wiele większa niż ta wyrażona w wartościach pieniężnych". - Program inwestycji w sektor bezpieczeństwa NATO jest bardzo ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ pokazuje, że mamy właściwe zdolności, aby bronić naszych krajów, aby bronić sojuszu naszych wartości i wolności - podkreślił.

Przewodniczący komitetu inwestycyjnego NATO powiedział, że "to miejsce będzie służyło jako przykład, jak realizowane są sojusznicze projekty i jak oddziałują one na NATO". - Uzgodniono również, że wiodącym partnerem w ramach tego projektu będą USA w bardzo bliskiej koordynacji z Polską jako krajem gospodarzem - powiedział. - USA i Polska bardzo blisko współpracowały ze sobą od początku tego projektu - dodał.

W ramach inwestycji powstanie 56 magazynów typu ECM (Earth Covered Magazines) oraz budynków administracyjno-obsługowych. Pięć magazynów przeznaczonych będzie dla strony polskiej, a 51 magazynów dla strony amerykańskiej. Przewidziano możliwość dalszej rozbudowy MSA.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: