Zmiana granic w Europie. "To dowód na to, że mogą zostać zmieniane pokojowo"

Belgia i Holandia wymieniły się terytorium
Belgia i Holandia wymieniły się terytorium
Google Earth Pro
Zmiany na granicy holendersko-belgijskiejGoogle Earth Pro

Belgia i Holandia zdecydowały się rozstrzygnąć kwestie terytorialne i wymienić między sobą kilkunastoma hektarami spornych granicznych ziem. Jak ocenił belgijski minister spraw zagranicznych, "to dowód, że granice między państwami mogą zostać zmieniane w sposób pokojowy".

Po latach negocjacji Belgia zdecydowała się zrzec 14 hektarów ziemi na rzecz Holandii i otrzymać w zamian od swoich sąsiadów trzy hektary terytorium. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek. Traktat został podpisany przez ministra spraw zagranicznych Holandii Berta Koendersa i jego belgijskiego odpowiednika Didiera Reyndersa w Pałacu Królewskim w centrum Amsterdamu.

Porozumienie wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku.

Graniczne niejasności

Dotychczasowa granica belgijsko-holenderska została ustalona w 1843 roku wzdłuż rzeki Mozy. Podniesienie koryta rzeki w 1961 roku w celu ułatwienia nawigacji doprowadziło do zalania części terytoriów i powstania licznych wysepek w regionie. Sytuacja części terenów nadrzecznych w okolicach gminy Eijsden Margraten (prowincja Limburgia) a belgijskim miastem Vise (Wezet - hol.) stała się niejasna. Szef belgijskiej dyplomacji podkreślił, że umowa bilateralna może być unikatowa dla świata, gdyż pokazuje, że państwa "mogą zmieniać swoje granice między państwami w sposób pokojowy". - Ten unikalny traktat jest przykładem doskonałej współpracy z Belgią - dodał Koenders.

Podpisanie traktatu poprzedza trzydniową wizytę króla Belgów Filipa i królowej Matyldy w Holandii.

Zmiany na granicy holendersko-belgijskiejGoogle Maps

Autor: kło / Źródło: Politico Europe, nltimes.nl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps