Dorobek Benedykta XVI. "Zmarł jako człowiek, ale jego wielkie dzieło intelektualne będzie żyć"

Autor:
ks\mtom
Źródło:
TVN24
Kobyliński: Benedykt XVI zmarł jako człowiek, ale jego wielkie dzieło intelektualne będzie żyć
Kobyliński: Benedykt XVI zmarł jako człowiek, ale jego wielkie dzieło intelektualne będzie żyćTVN24
wideo 2/3
TVN24Kobyliński: Benedykt XVI zmarł jako człowiek, ale jego wielkie dzieło intelektualne będzie żyć

Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł w sobotę rano w swoim domu w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszkał od czasu swej rezygnacji w 2013 roku. O dorobku byłej głowy Kościoła Katolickiego opowiedział w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 ksiądz profesor Andrzej Kobyliński, filozof i etyk, kierownik Katedry Etyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W sobotę rano, o godzinie 9.34 w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich, w której mieszkał od czasów swej rezygnacji w 2013 r. w, zmarł w wieku 95 lat Joseph Ratzinger, papież senior Benedykt XVI.

- Przejdzie do historii postać Josepha Ratzingera jako papieża, ale także jako Prefekta Kongregacji Nauki Wiary przez 24 lata i wcześniej jako wybitnego filozofa, myśliciela, intelektualisty - powiedział na temat obrazu zmarłego, jaki z nami zostanie. - Niezwykły przykład genialnego umysłu, głębii wiary, bardzo szerokich horyzontów myślowych - mówił ks. Kobyliński.

- Głębszy, intelektualny sposób postrzegania chrześcijaństwa przez Ratzingera jest trochę obcy naszemu katolicyzmowi, który jest w dużym stopniu obrzędowy - wytłumaczył ks. Kobyliński powód, dlaczego pontyfikat Benedykta XVI według duchownego "prawie nie został zauważony we właściwy sposób". - Warto to opóźnienie nadrobić - dodał.

Filozof i etyk odniósł się także do roli Ratzingera podczas pontyfikatu Jana Pawła II. - W dużym stopniu wielkość pontyfikatu Jana Pawła II, w sensie intelektualnym, w sensie filozoficznym, w sensie kulturowym, wypływała z ogromnej pracy, jaką wykonywał Joseph Ratzinger jako stróż doktryny katolickiej - opisał.

- Nikt w Kościele Katolickim nie zrobił więcej niż Joseph Ratzinger, gdy chodzi o walkę z pedofilią, czy z nadużyciami w Kościele -  powiedział Andrzej Kobyliński, odnosząc się do okresu ośmioletniego pontyfikatu Benedykta XVI.

Kobyliński: jest dwóch Ratzingerów

- Jest dwóch Ratzingerów - ten Ratzinger autentyczny, którego mamy w książkach, czy w jego wypowiedziach, jest także ten Ratzinger mediów - taki karykaturalny obraz, wytworzony w latach 70. czy 80. XX wieku przez część mediów niemieckich, czy europejskich - ocenił duchowny.

- Warto odkłamać tę postać. Warto powracać do tego autentycznego Josepha Ratzingera, a jest to ogromna głębia intelektualna - dodał. - Zmarł Ratzinger jako człowiek, ale jego wielkie dzieło intelektualne będzie żyć - powiedział ksiądz profesor Andrzej Kobyliński.

Ksiądz profesor Andrzej Kobyliński, odnosząc się do formalnych kwestii związanych ze śmiercią byłego papieża, co nie miało miejsca od setek lat, stwierdził, że stan ten "nie jest określony w prawie kościelnym". Stosowane będą zaś procedury, jak gdyby umarła urzędująca głowa Kościoła.

Zaślepka materiału TVN24GO
Katarzyna Kosecka, ks. prof. Andrzej Kobyliński, prof. Ewa Marciniak i prof. Andrzej Rychard w "Faktach po Faktach"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks\mtom

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości