Palestyńskie ugrupowanie Hamas oskarżyło Izrael o zabójstwo specjalisty nadzorującego w organizacji program dronów. Mohammed Zawari zginął w swoim samochodzie w Safakis w Tunezji.
Zbrojne skrzydło Hamasu, Brygady Kassama, przekazały, że Mohammed Zawari, który został zastrzelony w pobliżu miasta Safakis (miasto położone na wschodzie Tunezji nad Morzem Śródziemnym), był członkiem Hamasu od 10 lat. Organizacja podała, że mężczyzna nadzorował program dronów.
"Brygady Kassama opłakują męczennika Palestyny, męczennika arabskiego i muzułmańskiego, lidera Brygad, inżyniera, pilota Mohammeda Zawariego, który został zamordowany z syjonistycznych, zdradzieckich rąk w Safakis" - podała organizacja na swojej stronie.
- Został zamordowany w Tunezji przez izraelskie siły Mosadu. Brygady Kassama nigdy nie zapomną swoich męczenników i członków. Izraelska armia wcześniej czy później zapłaci za tę zbrodnię - powiedział rzecznik Hamasu Fawzi Barthoum w Gazie. Hamas, który rządzi w Strefie Gazy, nie przedstawił żadnych dowodów potwierdzających te oskarżenia.
Rozstrzelany przed domem
Zawari został zabity w swoim samochodzie przed swoim domem w El Ain na przedmieściach Safakis w czwartek. W ataku wykorzystano cztery wynajęte samochody. Według tunezyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, do zabójstwa użyto dwóch pistoletów z tłumikami. Tunezyjskie służby zatrzymały w związku z zabójstwem osiem osób narodowości tunezyjskiej. Jeden z podejrzanych to tunezyjski korespondent z Węgier. Aresztowano go wraz z operatorem kamery. - Na wolności pozostaje dwóch innych podejrzanych - podało MSW. Jeden z nich to Belg marokańskiego pochodzenia.
Według agencji Reutera, Zawari wrócił do Tunezji w 2011 roku po dwóch dekadach spędzonych poza granicami kraju. Zawari był w tym czasie m.in. w Syrii. Podano, że miał 49 la i był dyrektorem technicznym w prywatnej firmie inżynierskiej. Izrael w przeszłości wyrażał obawy, że grupy zbrojne w Gazie i Libanie mogą wdrożyć swój program dronów przeciwko Izraelowi.
Autor: kło\mtom / Źródło: Haaretz, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY SA 2.0 | Hoheit