Zemsta na "bliskim sojuszniku"? Francja rozważa azyle dla Snowdena i Assange'a

Azyle byłyby rewanżem za aferę podsłuchową?Wikipedia

Francuska minister sprawiedliwości Christiane Taubira oświadczyła w czwartek, że "nie byłaby zaskoczona", gdyby Francja zaoferowała azyl Edwardowi Snowdenowi i Julianowi Assange'owi.

Założyciel portalu WikiLeaks od ponad dwóch lat ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu unika ekstradycji do Szwecji. Mężczyzna podejrzewany jest o gwałt i molestowanie seksualne. Czyny te miał popełnić w 2010 roku.

Z kolei Snowden, były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, przebywa w Rosji.

Stany Zjednoczone chętnie widziałyby obu w swoich więzieniach, bo wyjawili tajne rządowe informacje.

Zemsta na USA?

Minister sprawiedliwości Christiane Taubira w czwartek udzieliła wywiadu francuskiej telewizji BFMTV. - Nie będę zaskoczona, jeśli Francja zdecyduje się zaoferować azyl Edwardowi Snowdenowi i Julianowi Assange'owi - oświadczyła.

Wyjaśniła, że podjęcie decyzji nie leży w jej kompetencjach, musieliby zdecydować premier i prezydent.

Wypowiedź Taubiry jest reakcją na skandal dyplomatyczny na linii Francja-USA. Portal WikiLeaks opublikował informacje, z których wynika, że Waszyngton podsłuchiwał trzech francuskich prezydentów, choć Paryż był "bliskim sojusznikiem" Waszyngtonu.

Francja wezwała już na dywanik amerykańskiego ambasadora w Paryżu.

Afera podsłuchowa

We wtorek wieczorem demaskatorski portal WikiLeaks, powołując się na tajne raporty wywiadowcze i dokumenty techniczne, poinformował, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała w latach 2006-2012 francuskich prezydentów: Jacques'a Chiraca, Nicolasa Sarkozy'ego i Francois Hollande'a. Podsłuchiwano także innych wysokich rangą przedstawicieli francuskich władz, w tym ministrów i dyplomatów.

Po publikacji dokumentów przez dziennik "Liberation" i portal Mediaport Hollande podjął decyzję o zwołaniu na środę rano Rady Obrony w celu "oceny natury" tych doniesień.

Jak pisze AFP, opublikowane materiały nie zawierają żadnych zaskakujących informacji. Najnowszy dokument, z datą 22 maja 2012 roku, czyli kilka dni po objęciu urzędu przez Hollande'a, mówi o tajnych spotkaniach mających na celu omówienie ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro.

Autor: pk//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: