Depresja może mieć bezpośredni wpływ na rozwój cukrzycy typu 2. Pierwsze takie ustalenia naukowców

Źródło:
Guardian, tvn24.pl
Jak radzić sobie z cukrzycą? Cała rozmowa z prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
Jak radzić sobie z cukrzycą? Cała rozmowa z prezes Polskiego Stowarzyszenia DiabetykówTVN24
wideo 2/3
Jak radzić sobie z cukrzycą? Cała rozmowa z prezes Polskiego Stowarzyszenia DiabetykówTVN24

Naukowcy angielskiego Uniwersytetu w Surrey twierdzą, że ich odkrycie wiążące depresję z cukrzycą typu 2, może pomóc we wczesnym zapobieganiu rozwoju tej choroby. Według nich każdy, kto w przeszłości zmagał się z depresją lub nadal na nią cierpi, powinien zbadać się pod kątem cukrzycy.

Choć badacze od dawna wiedzieli, że istnieje związek między depresją a cukrzycą typu 2, nie było pewności w świecie naukowym co do tego, czy depresja może być bezpośrednią przyczyną cukrzycy. Autorzy nowego badania, opublikowanego w czasopiśmie "Diabetes Care" twierdzą, że po raz pierwszy udało się im udowodnić, iż depresja w sposób bezpośredni powoduje wzrost ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

ZOBACZ TEŻ: "Jedno z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego w naszych czasach". Choroba dotknie ponad 1,3 mld osób

Depresja a rozwój cukrzycy

Swoje wnioski badacze oparli na danych zebranych w Wielkiej Brytanii i Finlandii od 19 tys. osób z cukrzycą typu 2, 5 tys. osób ze zdiagnozowaną depresją i 153 tys. osób, które same zgłaszały, że mają objawy depresji. Przeanalizowano także inne informacje dotyczące ich zdrowia i genetyki. Autorzy zauważyli wśród badanych m.in. aż siedem wariantów genetycznych, przyczyniających się zarówno do cukrzycy, jak i depresji. - Nasze odkrycie wskazuje na depresję jako czynnik przyczyniający się do rozwoju cukrzycy typu 2 i może pomóc w usprawnieniu działań prewencyjnych - podkreśliła główna autorka badania prof. Inga Prokopenko z Uniwersytetu w Surrey.

Według naukowców pacjenci, którzy w przeszłości cierpieli na depresję lub nadal się z nią zmagają, powinni poddać się badaniom w kierunku cukrzycy typu 2. - Gorąco zachęcamy wszystkich cierpiących na depresję, aby poznali swoje ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 (...), aby mogli uzyskać odpowiednie wsparcie w celu zmniejszenia ryzyka i uniknięcia cukrzycy - podkreśliła dr Elizabeth Robertson z organizacji Diabetes UK, która ufundowała badanie.

Na cukrzycę choruje ponad 500 mln ludzi na świecie. Do głównych czynników ryzyka zalicza się otyłość, brak aktywności fizycznej, niewłaściwą dietę, palenie papierosów i przypadek choroby w rodzinie. Cukrzyca typu 2 stanowi ponad 90 proc. wszystkich przypadków cukrzycy na świecie.

ZOBACZ TEŻ: Ile kroków dziennie robić, by "znacząco" zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci?

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Guardian, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock