Singh, któremu rozkazano zdjąć turban, otrzyma 3,5 tys. funtów za "pośrednią dyskryminację" oraz 6,5 tys. funtów za szykany ze strony przełożonego. Wraz z odszkodowaniem za utracone zarobki i procentami od zasądzonej sumy otrzyma łącznie 12.636 funtów.
Zdaniem sędziego Murraya Creeda polecenie "zdejmij to z głowy" naruszało godność osobistą policjanta, a on sam doznał urazu psychologicznego i zraniono jego uczucia. Z kolei uznał za "pośrednią dyskryminację" niejasne postanowienia odnoszące się do turbanów, zawarte w regulaminie dotyczącym szkolenia policjantów w sytuacji ulicznych zamieszek.
Dlatego też Creed polecił władzom policyjnym aglomeracji manchesterskiej, by zmodyfikowali przepisy odnoszące się do umundurowania i wyposażenia tak, by brały pod uwagę specyficzne wymagania sikhów na policyjnej służbie.
Singh już zapowiedział, że 10 proc. odszkodowania przeznaczy na pomoc charytatywną.
Palpitacje serca
Singh służy w policji Wielkiego Manchesteru od 2004 r. Skrupulatnie podchodzi do nakazów wiary, która zakazuje mu zdejmowania turbanu w miejscach publicznych lub zmiany jego wyglądu.
Po incydencie z sierżantem z powodu ataków paniki, stresu i palpitacji serca Singh poszedł na zwolnienie. Obecnie zamierza powrócić do pracy. Jego przełożeni zapowiedzieli konsultacje ze Stowarzyszeniem Sikhów działającym w ramach policji w W. Brytanii.
Kim są sikhowie?
Sikhizm powstał w Indiach w XV wieku i obecnie ma prawie 25 milionów wyznawców na świecie. Sikhowie są monoteistami - wierzą w nieposiadającego wizerunku Boga , a od swoich wyznawców wymagają przestrzegania zasad moralności. Religia ta odrzuca przemoc i nierówność ludzi ze względu na płeć czy wyznanie.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org