Zdjął turban, ale wygrał proces

 
Wyznawca sikhizmu z Afganistanu w charakterystycznym turbaniewikipedia.org

31-letni policjant z Manchesteru wygrał proces o naruszenie godności i pośrednią dyskryminację. Gurmealowi Singhowi, który jest sikhiem, rozkazano zdjąć turban podczas szkolenia z pacyfikowania rozruchów ulicznych. Są uznał, że ten rozkaz naruszył jego godność.

Singh, któremu rozkazano zdjąć turban, otrzyma 3,5 tys. funtów za "pośrednią dyskryminację" oraz 6,5 tys. funtów za szykany ze strony przełożonego. Wraz z odszkodowaniem za utracone zarobki i procentami od zasądzonej sumy otrzyma łącznie 12.636 funtów.

Zdaniem sędziego Murraya Creeda polecenie "zdejmij to z głowy" naruszało godność osobistą policjanta, a on sam doznał urazu psychologicznego i zraniono jego uczucia. Z kolei uznał za "pośrednią dyskryminację" niejasne postanowienia odnoszące się do turbanów, zawarte w regulaminie dotyczącym szkolenia policjantów w sytuacji ulicznych zamieszek.

Dlatego też Creed polecił władzom policyjnym aglomeracji manchesterskiej, by zmodyfikowali przepisy odnoszące się do umundurowania i wyposażenia tak, by brały pod uwagę specyficzne wymagania sikhów na policyjnej służbie.

Singh już zapowiedział, że 10 proc. odszkodowania przeznaczy na pomoc charytatywną.

Palpitacje serca

Singh służy w policji Wielkiego Manchesteru od 2004 r. Skrupulatnie podchodzi do nakazów wiary, która zakazuje mu zdejmowania turbanu w miejscach publicznych lub zmiany jego wyglądu.

Po incydencie z sierżantem z powodu ataków paniki, stresu i palpitacji serca Singh poszedł na zwolnienie. Obecnie zamierza powrócić do pracy. Jego przełożeni zapowiedzieli konsultacje ze Stowarzyszeniem Sikhów działającym w ramach policji w W. Brytanii.

Kim są sikhowie?

Sikhizm powstał w Indiach w XV wieku i obecnie ma prawie 25 milionów wyznawców na świecie. Sikhowie są monoteistami - wierzą w nieposiadającego wizerunku Boga , a od swoich wyznawców wymagają przestrzegania zasad moralności. Religia ta odrzuca przemoc i nierówność ludzi ze względu na płeć czy wyznanie.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org