Zarif: brak porozumienia ws. programu atomowego byłby katastrofą


Szef dyplomacji Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w Monachium, że byłoby "katastrofą", gdyby nie udało się doprowadzić do przekształcenia tymczasowego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego w porozumienie ostateczne.

Zarif poinformował, że podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa rozmawiał z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, a także z innymi ministrami grupy 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy), którzy negocjują z Teheranem kwestię irańskiego programu nuklearnego. Reuters nazwał te rozmowy oznaką odwilży w relacjach między Iranem a Zachodem.

Szef irańskiej dyplomacji podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu z Kerrym, że na rozpoczynające się 18 lutego w Wiedniu rozmowy z grupą 5+1 strona irańska uda się "w dobrej wierze i z polityczną wolą osiągnięcia porozumienia". Powiedział, że Iran i Zachód mają historyczną okazję poprawy stosunków i że powinno się z niej skorzystać.

Porozumienie z Iranem

Iran i grupa 5+1 zawarły w listopadzie wstępne porozumienie w Genewie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Weszło ono w życie 20 stycznia i ma obowiązywać pół roku. Jest uważane za pierwszy krok do rozładowania wieloletnich napięć, wywołanych podejrzeniami Zachodu, że Iran dąży do uzyskania broni nuklearnej, czemu władze w Teheranie zaprzeczają.

Sankcje zostają

Kerry poinformował w niedzielę Zarifa, że Stany Zjednoczone utrzymają w mocy sankcje dotychczas nałożone na Teheran. Z informacji udzielonych przez Departament Stanu USA wynika, że szefowie dyplomacji rozmawiali o zbliżającej się kolejnej rundzie negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego, mającej ewentualnie doprowadzić do podpisania ostatecznego porozumienia w tej sprawie. - Sekretarz Kerry powtórzył, że obie strony muszą negocjować z wiarą w ostateczny sukces, a Iran powinien stosować się do dotychczasowych porozumień. Podkreślił także, że Stany Zjednoczone utrzymają w mocy obecne sankcje - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Jen Psaki, nawiązując do rozmowy Kerry'ego z Zarifem. Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy, Iran m.in. nie wzbogaca już uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i Unia Europejska zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości