Zaproszenie na rozmowy w sprawie irańskiego programu atomowego

Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Hamed SaberIrański program atomowy ściągnąl na ten kraj wielkie sankcje

Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton zaprosiła ministrów spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji, USA, Niemiec oraz Iranu na rozmowy poświęcone irańskiemu programowi atomowemu. Spotkanie odbędzie się w niedzielę w Wiedniu.

Celem spotkania ma być ocena obecnej sytuacji i dotychczasowych postępów - poinformował na Twitterze rzecznik Ashton, Michael Mann. Nie jest jasne, czy wszyscy zaproszeni przyjmą zaproszenie ani jak długo potrwają rozmowy.

Lista obecności

Jak dotąd swój udział potwierdził sekretarz stanu USA John Kerry. Departament Stanu poinformował, że w najbliższy weekend uda się on do Wiednia, aby ocenić gotowość Iranu do działań w celu osiągnięcia porozumienia z Zachodem.

Wcześniej anonimowy francuski dyplomata przekazał, że szef MSZ Francji Laurent Fabius także przybędzie w niedzielę do stolicy Austrii i odbędzie tam kilka dwustronnych spotkań z różnymi ministrami. Na razie brak oficjalnego komunikatu.

Spotkanie grupy 5+1

O kolejnym spotkaniu tzw. grupy 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz Niemiec) z Iranem informowało wcześniej w czwartek anonimowe źródło w zachodnich kręgach dyplomatycznych. Według niego rozmowy mają służyć przełamaniu obecnego impasu w negocjacjach. Oceniło jako mało prawdopodobne, aby podczas tego spotkania ministrowie podpisali porozumienie z Iranem z uwagi na zbyt dużą rozbieżność stanowisk w kluczowych kwestiach.

Fabius powiedział we wtorek, że w ostatnich dniach pojawiły się "różnice w podejściu" między Rosją a innymi krajami z grupy 5+1. Z kolei rzecznik prasowy MSZ Rosji podkreślił w czwartek, że strona rosyjska "widzi oznaki postępu" w negocjacjach.

Według dyplomatów Francja i inne mocarstwa zachodnie opowiadają się za surowszymi warunkami porozumienia z Iranem niż Rosja i Chiny. Te ostatnie utrzymują bliskie więzy handlowe z Iranem i są przeciwne zaostrzaniu sankcji, argumentując, że mogłoby to stać się wodą na młyn twardogłowych irańskich polityków, nieufnie nastawionych do jakichkolwiek rozmów.

Porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego

Sześć mocarstw liczyło na to, że do 20 lipca uda im się zawrzeć długoterminowe porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego. Tego dnia ma przestać obowiązywać wstępne porozumienie z Iranem, zawarte w ubiegłym roku.

Głównym problemem w negocjacjach jest zdolność Iranu do wzbogacania uranu, który zdaniem Zachodu może posłużyć Teheranowi do produkcji broni atomowej. Przedstawiciele tego kraju twierdzą, że ich program atomowy ma charakter pokojowy.

Wstępne porozumienie zawarte w Genewie w zeszłym roku zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. zaprzestał wzbogacania uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i UE zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju

Autor: jl/tr / Źródło: PAP, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Hamed Saber

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości