Zapowiedź Trumpa, szef Pentagonu w Warszawie, zabójstwo na plebanii, przełomowy wyrok TSUE

Źródło:
PAP, TVN24
Szef Pentagonu Pete Hegseth wylądował w Warszawie
Szef Pentagonu Pete Hegseth wylądował w Warszawie
wideo 2/4
Szef Pentagonu Pete Hegseth wylądował w Warszawie

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Pete Hegseth przyleciał do Polski. Na terenie plebanii w Kłobucku policjanci odnaleźli zwłoki 58-letniego księdza. TSUE wydał orzeczenie, które otwiera w Polsce drogę do tysięcy nowych pozwów przeciwko bankom. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 14 lutego.

1. Szef Pentagonu w Warszawie

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Pete Hegseth przyleciał do Polski. W piątek spotka się kolejno z ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i prezydentem Andrzejem Dudą.

Ambasada USA w Warszawie poinformowała, że Hegseth "odwiedzi również amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce, aby na własne oczy zobaczyć jak duży wkład mają w bezpieczeństwo w regionie".

Pete HegsethPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

2. Zabójstwo księdza na plebanii

Na terenie plebanii parafii Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Kłobucku policjanci odnaleźli zwłoki 58-letniego księdza.

W sprawie został zatrzymany 52-latek z powiatu kłobuckiego, który próbował uciec z miejsca zbrodni. Według lokalnych mediów zabójstwo mogło mieć motyw rabunkowy.

3. Przełomowy wyrok TSUE

W przypadku niewykonania obowiązku informacyjnego bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE).

- To przełomowe orzeczenie, otwiera drogę do tysięcy nowych pozwów przeciwko bankom i może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych polskim kredytobiorcom - oceniła adwokat Karolina Pilawska.

4. W Monachium spotkanie światowych liderów

W Monachium rozpoczyna się 61. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC). W centrum uwagi uczestników obrad będą przede wszystkim sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Okazję do bezpośrednich rozmów będą mieli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i wiceprezydent USA J.D. Vance.

Szef MSC Christoph Heusgen wyraził nadzieję, że na spotkaniu zostaną przedstawione "kontury" planu pokojowego dla Ukrainy. Jego zdaniem możliwe są postępy na drodze do zawarcia porozumienia kończącego wojnę. W tegorocznej MSC wezmą udział przywódcy z około 60 krajów.

5. Trump ufa Putinowi

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że ufa rosyjskiemu przywódcy Władimirowi Putinowi w kontekście jego deklaracji, że ten chce pokoju. Później poinformował, że w piątek w Monachium dojdzie do rozmów przedstawicieli Rosji, Ukrainy i USA.

Ani Trump, ani Biały Dom dotąd nie podali szczegółów spotkania. Wcześniej zapowiadano jedynie spotkanie wiceprezydenta J.D. Vance'a z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W skład amerykańskiej delegacji w Monachium wejdzie też między innymi sekretarz stanu Marco Rubio.

"Ukraina nie przewiduje rozmów ze stroną rosyjską w piątek w Monachium" - przekazał doradca prezydenta Ukrainy ds. komunikacji Dmytro Łytwyn.

ZOBACZ POGODĘ NA DZIŚ

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET