Studenci, dziennikarze, nauczyciele, z każdego zakątka świata. Zginęli w Paryżu

W Paryżu zginęło 129 osób
Oni zginęli w Paryżu
Źródło: liberation.fr

Kochali życie, zabawę, sport i swoje rodziny. Byli studentami, nauczycielami, architektami, prawnikami, dziennikarzami. Wielu z nich przeszło ulicami Paryża w marszu milczenia po zamachu na redakcję Charlie Hebdo, do którego doszło w styczniu br. Kim były ofiary piątkowych zamachów? Sylwetki części zidentyfikowanych ofiar prezentuje "Liberation" i CNN.

W skoordynowanych zamachach na paryskie kawiarnie, stadion Stade de France i salę koncertową Bataclan 13 listopada w Paryżu zginęło co najmniej 129 osób, ok. 350 zostało rannych. Przez wiele godzin krewni i przyjaciele ofiar poszukiwali informacji o rannych i zabitych. Na portalach społecznościowych używali hashtagu #rechercheParis.

Coraz częściej przy kolejnych zdjęciach uśmiechniętych ludzi pojawiały się wpisy "Nie żyje". Internauci z całego świata byli poruszeni. "To łamie serce" - komentowali.

Belgia

MSZ Belgii poinformowało, że zginęły co najmniej dwóch obywateli tego kraju. Nie podano ich tożsamości.

Chile

Wśród zabitych w Bataclan było troje Chilijczyków. Jeden z nich, 33-letni Luis Felipe Zschoche Valle, wraz z żoną niemal od dekady mieszkał w Paryżu. Był muzykiem, wokalistą i gitarzystą zespołu Captain Americano. Na scenie występował często w mundurze kapitana. Fanpage zespołu na Facebooku pełen jest słów wsparcia i smutku od fanów i wszystkich poruszonych dramatycznymi zamachami.

"Był jedyny i niezastąpiony" - napisali na swojej stronie członkowie zespołu.

Luis Felipe Zschoche Valle
Luis Felipe Zschoche Valle

W zamachach zginęła też 61-letnia Patricia San Martin Nunez i jej córka, 35-letnia Elsa Veronique Delplace. Były krewnymi chilijskiego ambasadora w Meksyku, Ricardo Nuneza.

Delplace od dwóch miesięcy pracowała na stanowisku menedżerskim w grupie Managere. We wtorek świętowała wyjątkowe wydarzenie - dostała stałą umowę o pracę. Współpracownicy cenili ją za to, że kochała życie, życzliwość i za ciągły uśmiech, który nie znikał z jej twarzy. Osierociła syna, którego w październiku przyprowadziła do firmy, by pokazać mu swoje miejsce pracy.

"Straciliśmy nie tylko koleżankę, ale każdy pracownik naszej firmy stracił siostrę, córkę, przyjaciółkę, wyjątkową osobę" - napisali w oświadczeniu pracownicy firmy.

Elsa Delplace
Elsa Delplace

Francja

W piątkowych zamachach zginęło najwięcej Francuzów. Wśród zidentyfikowanych ofiar zamachowców jest m.in. 26-letni student prawa Valentin Ribet. Mężczyzna zginął w sali koncertowej Le Bataclan.

"Był utalentowanym prawnikiem, był bardzo lubiany, miał wspaniałą osobowość" - napisał w oświadczeniu jego pracodawca, Hogan Lovells.

Valentin Ribet
Valentin Ribet

W Bataclan zginęła także Lola Salies, która pracowała w paryskiej restauracji. O jej śmierci poinformował jej ojciec na Twitterze.

Mathieu Hoche
Mathieu Hoche

O śmierci swojego pracownika poinformowała telewizja France24; 37-letni Mathieu Hoche pracował dla stacji od 2006 roku.

W Bataclan zginął także architekt Amine Ibnolmobarak, który uczył w jeden z paryskich szkół. Pracodawcy w oświadczeniu określają go jako "kwintesencję młodego muzułmańskiego intelektualisty". Jego kuzyn na Facebooku napisał, że mężczyzna został trzykrotnie postrzelony i był w krytycznym stanie. Potem zmarł.

Amine Ibnolmobarak
Amine Ibnolmobarak

Na sali koncertowej zmarł także dziennikarz muzyczny Guillaume Decherf. Magazyn "Les InRocks" zamieścił na Twitterze link do recenzji płyty Eagles of Death Metal, grupy w czasie koncertu której zginął.

W Bataclan zginęło także co najmniej dwóch pracowników wytwórni Universal Music: Thomas Ayad, menedżer w wytwórni Mercury Records i Marie Mosser, która zajmowała się marketingiem i komunikacją.

Marie Mosser
Marie Mosser

Kolejną ofiarą zamachowców padła 33-letnia Aurelie De Peretti. Jej śmierć potwierdziła siostra i ojciec.

Zmarł także Cedric Mauduit, urzędnik pracujący w departamencie Calvados w Normandii. Mężczyzna bawił się na koncercie z pięciorgiem przyjaciół.

W piątek zmarła także 23-letnia Elodie Breuil. Dziewczyna była studentką Ecole de Conde. Jak poinformował jej brat, Elodie wraz z matką szły w styczniu w marszu przeciwko atakom terrorystycznym.

Hiszpania

Hiszpańska ofiara piątkowych zamachów to Juan Alberto Gonzalez Garrido - podał premier Mariano Rajoy. Dziennik "El Mundo" napisał, że był 29-letnim inżynierem, ekspertem z zakresu energii nuklearnej z Granady, który w Paryżu mieszkał od dwóch lat. W ubiegłym roku wziął ślub. Jego żonie udało się uciec z Bataclan.

Juan Alberto Gonzalez Garrido
Juan Alberto Gonzalez Garrido

Niemcy

MSZ Niemiec poinformowało, że w atakach zginął jeden obywatel tego kraju, ale nie podało nazwiska. Tabloid "Bild" poinformował jednak, że chodzi o 28-letniego architekta, pracującego dla paryskiej firmy Renzo Piano.

Włochy

W Bataclan zginęła Włoszka - podało MSZ tego kraju. 28-latka pochodziła z Wenecji, a robiła doktorat z demografii na Sorbonie. Agencja ANSA podała, że dziewczyna bawiła się na koncercie w towarzystwie siostry, chłopaka i jego siostry, ale im udało się bezpiecznie opuścić salę koncertową.

Valeria Solesin
Valeria Solesin

Meksyk

MSZ Meksyku podało, że w piątek zginęły dwie obywatelki tego kraju. Obie miały podwójne obywatelstwa: jedna meksykańsko-amerykańskie, druga meksykańsko-hiszpańskie. Nie podano ich nazwisk.

Portugalia

Nie żyje dwóch obywateli Portugalii. 35-letnia Precilia Correia zginęła w Bataclan. Z kolei 63-letni Manuel Colaco Dias był jedyną ofiarą, która zginęła w rejonie Stade de France. Portugalski premier złożył kondolencję jego rodzinie.

Stany Zjednoczone

CNN donosi także, że zginęła co najmniej jedna Amerykanka. To 23-letnia Nohemi Gonzales, studentka Uniwersytetu Stanowego w Kalifornii. W Paryżu była na półrocznej wymianie studenckiej.

Wielka Brytania

W zamachach terrorystycznych w Paryżu zginął co najmniej jeden obywatel Wielkiej Brytanii, kilkoro jest rannych. Więcej informacji na temat Brytyjczyka ujawniła rodzina. Zabity nazywał się Nick Alexander.

Autor: asz/ja / Źródło: CNN, Libération

Czytaj także: