Zakłócenia sygnału GPS nad krajami bałtyckimi. "To część rosyjskiej wojny hybrydowej"

Źródło:
PAP
Zakłócenia sygnału GPS nad Polską. Ostrzeżenie dla pilotów
Zakłócenia sygnału GPS nad Polską. Ostrzeżenie dla pilotówTVN24
wideo 2/5
Zakłócenia sygnału GPS nad Polską. Ostrzeżenie dla pilotówTVN24

Masowe zakłócenia sygnału GPS nad Finlandią i krajami bałtyckimi pochodzą z systemu w Kaliningradzie (Rosja) twierdzą eksperci cytowani przez estońską telewizję. - Uważam, że jest to część rosyjskich działań wpływu lub tak zwanej wojny hybrydowej. Może to być sposób Rosji na sianie niepewności i pokaz siły - powiedział Joakim Paasikivi ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obrony. 27 grudnia zakłócenia sygnału GPS były obserwowane także nad Polską.

Masowe zakłócenia sygnału GPS, które odnotowuje się nad Finlandią i krajami bałtyckimi od połowy grudnia, pochodzą z systemu umieszczonego w Kaliningradzie - wskazali eksperci, cytowani w piątek przez estoński portal telewizji ERR.

Do największych zakłóceń doszło w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jak podała fińska gazeta Iltalehti, sygnał GPS został zakłócony w Finlandii i Estonii także w Nowy Rok.

John Wiseman z portalu Gpsjam zwrócił uwagę, że skala zakłóceń jest bezprecedensowa i domyśla się, że przyczyną mogą być celowe próby zagłuszania lub ćwiczenia wojskowe.

"To część rosyjskich działań wpływu lub tak zwanej wojny hybrydowej"

W wywiadzie dla szwedzkiego nadawcy publicznego SVT Joakim Paasikivi ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obrony powiedział, że Rosja już wcześniej ingerowała w północnoeuropejski system GPS, aby chronić obwód murmański lub zakłócać ćwiczenia NATO.

"Uważam, że jest to część rosyjskich działań wpływu lub tak zwanej wojny hybrydowej. Może to być sposób Rosji na sianie niepewności i pokaz siły" - ocenił Paasikivi.

SVT zwraca również uwagę na to, że jednostka walki radioelektronicznej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem poinformowała, że przeprowadziła w Kaliningradzie ćwiczenia szkoleniowe dla ponad 100 żołnierzy.

Jukka Savolainen, dyrektor Fińskiego Centrum Doskonałości ds. Walki Hybrydowej, w rozmowie z Yle również przyznał, że za zakłóceniami stoi najprawdopodobniej Rosja.

System GPS służy do nawigacji i pozycjonowania. Chociaż zakłócenia systemów są źródłem problemów dla lotnictwa, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia. Oprócz GPS samoloty korzystają z innych narzędzi do pozycjonowania, takich jak akcelerometry i stałe punkty na ziemi.

Zakłócenia sygnału GPS nad Polską

27 grudnia zakłócenia sygnału GPS były obserwowane nad Polską. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała wtedy ostrzeżenia dla pilotów. - Jesteśmy przygotowani do tego, żeby ruch lotniczy bezpiecznie funkcjonował w takich sytuacjach - zapewnił rzecznik PAŻP w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

Zobacz też: Zakłócenia sygnału GPS nad Polską. Ostrzeżenie dla pilotów

Autorka/Autor:ek//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock