W ostatnich godzinach obserwowane są zakłócenia sygnału GPS nad Polską. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała depesze ostrzegające pilotów. - Jesteśmy przygotowani do tego, żeby ruch lotniczy bezpiecznie funkcjonował w takich sytuacjach - zapewnił rzecznik PAŻP w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Nie wiadomo, co jest przyczyną zakłóceń.
W środę w mediach społecznościowych pojawiły się informacje o dużych zakłóceniach sygnału GPS nad Polską. Napisały o tym zajmujące się cyberbezpieczeństwem Zaufana Trzecia Strona i Sekurak.
Zakłócenia sygnału GPS nad Polską
Występowanie zakłóceń potwierdza Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która odpowiada za przestrzeń powietrzną nad Polską. Dla pilotów został wydany NOTAM w tej sprawie, czyli taka depesza ostrzegająca. - Pierwsze ostrzeżenie opublikowano w poniedziałek (25 grudnia) wieczorem - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl Tomasz Modrzejewski, rzecznik prasowy PAŻP. Depesza pozostaje aktywna, w środę została przedłużona na kolejne 24 godziny.
- Tam, gdzie to jest konieczne ze względu na zakłócenia, za pośrednictwem kontrolerów, załogi otrzymują dodatkowe informacje, które są potrzebne do tego, żeby samoloty bezpiecznie dotarły do celu, więc tutaj wykorzystujemy swoje systemy, infrastrukturę radarową - wyjaśnił.
- Jesteśmy przygotowani do tego, żeby ruch lotniczy bezpiecznie funkcjonował w takich sytuacjach - zapewnił Modrzejewski. Nie są znane przyczyny zakłóceń.
"Korelacja z sytuacją pogodową"
"Nie dostaliśmy informacji o zakłóceniach od żadnej agencji. Opieramy się tylko na doniesieniach medialnych. W delegaturach UKE został uruchomiony monitoring naziemny konkretnie tego pasma" - czytamy w stanowisku przesłanym redakcji biznesowej portalu tvn24.pl przez p.o. rzecznika prasowego Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witolda Tomaszewskiego.
"Nasi eksperci widzą korelację pomiędzy medialnymi doniesieniami a sytuacją pogodową. Czy to jest faktyczny powód – zobaczymy w najbliższych dniach po wynikach monitoringu" - zwraca uwagę Tomaszewski.
Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do także do Ministerstwa Cyfryzacji. Do momentu opublikowania artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi od resortu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN