TVN24 | Świat

Krzywa zakażeń znów nieustannie rośnie. "Jedna zakażona osoba może zainfekować osiem kolejnych"

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kg
Źródło:
PAP
Wielka Brytania walczy z koronawirusemReuters
wideo 2/19
ReutersWielka Brytania walczy z koronawirusem

Liczba infekcji SARS-CoV-2 na świecie wzrosła o jedną czwartą w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Obecnie wykrywa się ponad pół miliona zakażeń dziennie. Najwięcej nowych przypadków notuje się w Azji, ale ich liczba najszybciej rośnie w Ameryce Północnej i Europie. Dominującym wariantem koronawirusa stał się bardziej zaraźliwy wariant Delta.

Na całym świecie najwięcej zakażeń dziennie stwierdzano pod koniec kwietnia, każdego dnia notowano wówczas ponad 800 tysięcy nowych infekcji. Później liczba przypadków stopniowo malała, w połowie czerwca wykrywano średnio 360 tysięcy infekcji dziennie. Od tego czasu krzywa zakażeń znów nieustannie rośnie - wynika z danych zebranych przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Gdzie najszybszy rozwój pandemii

W liczbach bezwzględnych najwięcej infekcji notuje się obecnie w Azji, codziennie wykrywa się tam ponad 200 tysięcy zakażeń, w Europie - ponad 130 tysięcy, w Ameryce Południowej - ponad 75 tysięcy, w Ameryce Północnej - ponad 60 tysięcy, w Afryce blisko 40 tysięcy.

Pandemia rozwija się jednak najszybciej w Ameryce Północnej i Europie, w których liczba infekcji w przeciągu dwóch tygodni wzrosła o ponad 87 procent. W tym samym czasie liczba przypadków w Azji wzrosła o 32 procent, a w Afryce o 17 procent. W Ameryce Południowej krzywa zakażeń spada od końca czerwca.

Obecnie wykrywa się ponad pół miliona zakażeń dziennie na świecie.

Dominacja wariantu Delta

Rozwój pandemii wiąże się z rozprzestrzenianiem bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa Delta. Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID, ponad 95 procent osób, które ostatnio zakaziło się SARS-CoV-2 w Europie zainfekowało się Deltą. Na całym świecie Delta odpowiada za blisko 80 procent zakażeń.

Wariant Delta, który na początku maja doprowadził do ogromnej fali epidemii w Indiach, składa się obecnie na niemal wszystkie przypadki w Wielkiej Brytanii, najbardziej dotkniętego pandemią kraju Europy. Według szacunków Delta odpowiada za 80 procent nowych infekcji we Francji i ponad 74 procent w Niemczech. Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka informował w środę, że Delta może stanowić 45-46 procent wszystkich zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce.

"Wariant Delta jest bardziej zakaźny, ponieważ ma wyższy współczynnik reprodukcji – jedna zakażona osoba może zainfekować osiem kolejnych. A one następne osiem. Szacuje się, że Delta rozprzestrzenia się około 60 procent szybciej niż wariant brytyjski" – powiedziała w niedawnej rozmowie z Polską Agencją Prasową profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Gdzie najwięcej zakażeń?

W Europie najbardziej dotkniętym pandemią krajem jest Wielka Brytania, w której każdego dnia diagnozuje się ponad 45 tysięcy nowych infekcji. W ostatnim tygodniu wykrywano tam średnio 70 zakażeń dziennie w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców. W Holandii ten wskaźnik wynosił 58, w Hiszpanii - 53, we Francji - 15, w Niemczech - 1,6, w Polsce - 0,2.

Koronawirus we FrancjiReuters

Na świecie pandemia szybko rozwija się też w Rosji, Iranie, Azji Południowo-Wschodniej (w Indonezji, Malezji, Tajlandii i Wietnamie) i w krajach południowej (Zimbabwe, Botswana) oraz północnej (Maroko, Tunezja, Libia) Afryki.

Na świecie na COVID-19 umiera 10 tysięcy osób dziennie, a notowana każdego dnia liczba ofiar pandemii rośnie. Najwięcej zgonów zakażonych osób, ponad 14 tysięcy dziennie, stwierdzano pod koniec stycznia. Mimo rosnącej fali zakażeń, w Europie i Ameryce Północnej widoczny jest jedynie nieznaczny wzrost liczby zgonów. W ostatnich tygodniach gwałtownie zwiększyła się liczba ofiar pandemii w Afryce. Po wyraźnym spadku po wiosennej fali zachorowań rośnie też liczba zgonów na COVID-19 w Azji.

Ratunkiem szczepionki

Zdaniem ekspertów kolejna fala epidemii jest najgroźniejsza dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19. Jedynym sposobem, by zapobiec krążeniu wirusa, jest uodpornienie wystarczającej części populacji, jednak im bardziej zaraźliwy jest wirus, tym większą część populacji trzeba zaszczepić, by go powstrzymać. W przypadku pierwotnej postaci SARS-CoV-2 próg odporności zbiorowej szacowano na 60-70 procent populacji, ale dla wariantu Delta może on wynosić około 90 procent.

Pełen cykl szczepień przeciwko COVID-19 przeszło 13,2 procent ludności świata. W Ameryce Północnej i Europie w pełni zaszczepiono 36 procent populacji, w Ameryce Południowej - niecałe 17 procent, w Azji - niecałe 10 procent, w Afryce - 1,5 procenta.

Wszystkie wykorzystane w artykule dane pochodzą (jeżeli nie zaznaczono tego inaczej) z portalu Our World in Data, który opiera się na własnych zestawieniach oraz statystykach Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Autor:mart/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NARONG SANGNAK/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: