Zakaz studiowania dla kobiet. Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa Afganistan do zmiany prawa

Autor:
asty//now
Źródło:
Reuters

Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała we wtorek do pełnego, równego i znaczącego udziału kobiet i dziewcząt w Afganistanie. Jednocześnie potępiono wprowadzony przez administrację kierowaną przez talibów zakaz studiowania dla kobiet na uniwersytetach i nauki w szkołach średnich oraz pracy w organizacjach humanitarnych.

W oświadczeniu uzgodnionym w drodze konsensusu 15-osobowa rada stwierdziła, że zakaz uczęszczania kobiet i dziewcząt do szkół średnich i uniwersytetów w Afganistanie "stanowi rosnącą erozję poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności".

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres napisał we wtorek na Twitterze, że ograniczenia są "nieuzasadnionym naruszeniem praw człowieka i muszą zostać uchylone". Dodał, że "działania mające na celu wykluczenie i uciszenie kobiet i dziewcząt nadal powodują ogromne cierpienie i poważne obniżanie potencjału narodu afgańskiego".

Rada Bezpieczeństwa krytykuje władze w Afganistanie

Zakaz studiowania kobiet na uniwersytetach został ogłoszony w zeszłym tygodniu, w czasie gdy Rada Bezpieczeństwa debatowała w Nowym Jorku w sprawie Afganistanu. Od marca dziewczęta mają zakaz uczęszczania do szkół średnich.

Rada stwierdziła, że ogłoszony w sobotę zakaz pracy kobiet w organizacjach humanitarnych "ma znaczący i natychmiastowy wpływ na operacje humanitarne w kraju", w tym ONZ.

"Restrykcje są sprzeczne ze zobowiązaniami podjętymi przez talibów wobec narodu afgańskiego, a także z oczekiwaniami społeczności międzynarodowej" - przekazała Rada Bezpieczeństwa, która wyraziła pełne poparcie dla misji ONZ w Afganistanie.

Organizacje pomocowe wstrzymują prace w Afganistanie

Cztery główne światowe organizacje pomocowe, których wysiłki humanitarne dotarły do milionów Afgańczyków, poinformowały, że zawieszają działalność w tym kraju, ponieważ nie są w stanie prowadzić swoich programów bez personelu płci żeńskiej.

Szef pomocy ONZ Martin Griffiths powiedział Radzie Bezpieczeństwa, że 97 proc. Afgańczyków żyje w ubóstwie, a dwie trzecie populacji potrzebuje pomocy, aby przeżyć - 20 milionów ludzi cierpi głód, a 1,1 miliona nastoletnich dziewcząt ma zakaz uczęszczania do szkół.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w sierpniu 2021 roku. W dużej mierze zakazali edukacji dziewcząt, kiedy byli u władzy dwie dekady temu, ale po odzyskaniu władzy przekonywali, że ich polityka się zmieniła. Administracja kierowana przez talibów nie została uznana na arenie międzynarodowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości