Zabytki zrabowane przez dżihadystów znalazły się na granicy Rosji

Dżihadyści traktują zabytki jako źródło zarobkudomena publiczna | M.chohan

Fińscy celnicy udaremnili przemyt zabytków zrabowanych w Syrii przez fanatyków z Państwa Islamskiego, które miały trafić do prywatnej osoby w Rosji. Najcenniejszym przedmiotem jest bogato zdobiona ceramiczna plakietka ze świątyni, mająca około 600 lat. To pierwszy taki przypadek w Finlandii, ale dżihadyści mają ochoczo wyprzedawać zrabowane przez siebie zabytki na cały świat.

Fińscy celnicy są przekonani, że udaremniony przez nich przemyt przedmiotów z Syrii był profesjonalnie przygotowaną akcją. Transport miał sfałszowane dokumenty, z których wynikało, że są to zabytki wytworzone w ZSRR, które według prawa można swobodnie eksportować do Rosji.

Przechwycone przedmioty z Syrii są pierwszym takim przypadkiem dla fińskich celników. O pomoc w ustaleniu źródła przemytu poproszono policyjnych śledczych, którzy zajmują się tropieniem przestępczości zorganizowanej.

Kolebka cywilizacji na łasce fanatyków

Na razie jest pewne, że przedmioty pochodzą z Syrii z terenów opanowanych przez dżihadystów. Fanatycy z Państwa Islamskiego są znani ze swojego braku poszanowania dla zabytków. Przedmioty pochodzące sprzed okresu, kiedy na Bliskim Wschodzie zapanował islam, są w ich ocenie bezwartościowe. Na dodatek za bluźniercze uznają oni wszelkie obiekty przedstawiające ludzkie postaci, bowiem według nich, Koran tego zabrania. Na zajętych przez siebie terenach niszczą posągi i malowidła.

Przy okazji zabytki z okresu sprzed nastania islamu traktują jako świetne źródło zarobku. Jak twierdzą syryjscy archeolodzy, dżihadyści utworzyli nawet specjalne „Ministerstwo Zabytków”, którego celem jest handel antycznymi przedmiotami. Ma im to przynosić miliony dolarów dochodu i stanowić znaczący zastrzyk finansowy dla ich machiny wojennej.

Na dodatek w rejonach Iraku i Syrii ogarniętych walkami panuje bezprawie, z którego korzystają szajki rabusiów wyspecjalizowanych w wykradaniu zabytków. Mają w czym wybierać, bowiem rejon opanowany przez Państwo Islamskie to kolebka cywilizacji. To tam, w starożytnej Mezopotamii epoki brązu a potem żelaza, powstawały pierwsze mocarstwa i duże miasta Sumerów, Akadyjczyków czy Asyryjczyków.

Autor: mk//plw / Źródło: yle.fi, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna | M.chohan

Tagi:
Raporty: