Książę Harry w głośnym wywiadzie. "Przez sześć lat słyszeliśmy, że Pałac nie może nas bronić. A milczenie bywa zdradą"

Źródło:
CBS News, PAP
"60 Minutes: wywiad z księciem Harrym". Fragment rozmowy
"60 Minutes: wywiad z księciem Harrym". Fragment rozmowy
CBS News
Fragment wywiadu z księciem HarrymCBS News

Książę Harry w głośnym wywiadzie dla stacji CBS opowiadał między innymi o relacjach z brytyjską rodziną królewską. Mówił, że "dochodziło do przecieków i podsuwania prasie nieprawdziwych treści" na temat jego i jego żony Meghan Markle. - Przez sześć lat słyszeliśmy, że Pałac nie może nas bronić. W przypadku innych jakoś się jednak udaje. A milczenie bywa zdradą - ocenił.

Na antenie TVN24 i w TVN24 GO we wtorek wieczorem wyemitowany został "60 Minutes: wywiad z księciem Harrym". Rozmowę przeprowadził Anderson Cooper dla amerykańskiej stacji CBS. W sobotę 14 stycznia o godzinie 11:30 rozmowę będzie można obejrzeć również na antenie TVN.

- Krytycy pytają, dlaczego - skoro chcieliście się wycofać i zamieszkać w Kalifornii - występujecie publicznie? Pan mówił, że chciał to załatwić po cichu - pytał dziennikarz. Harry odparł, że "po każdej próbie dochodziło do przecieków i podsuwania prasie nieprawdziwych treści przeciwko nam". - Motto Windsorów brzmi: żadnych skarg, żadnych wyjaśnień. Ale to tylko słowa - dodał.

- Bo wyjaśnia się drogą nieoficjalnych przecieków - wtrącił Cooper.

- Tak jest. Rozmawiają z dziennikarzami, a oni na tej podstawie piszą tekst. Na samym końcu jest dopisek, że zwrócili się do Pałacu z prośbą o komentarz, ale cały artykuł jest tym komentarzem. My przez sześć lat słyszeliśmy, że Pałac nie może nas bronić. W przypadku innych jakoś się jednak udaje. A milczenie bywa zdradą - mówił książę Harry.

ZOBACZ TEŻ: Autobiografia księcia Harry'ego "może być początkiem końca rodziny królewskiej"

Rekordy sprzedaży autobiografii Harry'ego

We wtorek odbyła się również premiera autobiografii Harry'ego. "Spare" to spisane wspomnienia 5. w kolejce do brytyjskiego tronu księcia Sussexu. Publikacja ta jest najszybciej sprzedającą się książką w kategorii non-fiction w historii Wielkiej Brytanii - poinformował we wtorek wieczorem jej wydawca.

>> Brak wiary w śmierć matki, "upokarzający epizod" za pubem. Premiera pełnej rewelacji książki księcia Harry'ego <<

Wydawnictwo Transworld Penguin Random House poinformowało, że dotychczasowa sprzedaż pamiętników przekroczyła 400 tys. egzemplarzy. Liczba ta obejmuje wydanie papierowe, audiobooki i ebooki. - Zawsze wiedzieliśmy, że ta książka poleci wysoko, ale to przekracza nawet nasze najbardziej optymistyczne oczekiwania. O ile wiemy, jedyne książki, które sprzedawały się lepiej w pierwszym dniu, to te, w których główną rolę odgrywa inny Harry - powiedział dyrektor zarządzający wydawnictwa Larry Finlay.

Brytyjski rekord, jeśli chodzi o najszybciej sprzedającą się książkę, należy do wydanej w 2007 roku ostatniej z serii książek autorstwa J.K. Rowling - "Harry Potter i Insygnia Śmierci", która w pierwszym tygodniu sprzedała się w liczbie 1,84 mln egzemplarzy.

W "Spare" młodszy syn króla Karola III i jego nieżyjącej już jego pierwszej żony, księżnej Diany, opisuje między innymi swoją frustrację wynikającą z powodu bycia "zapasowym dziedzicem", złość na część brytyjskich mediów, nieprzezwyciężoną traumę po śmierci matki, zmagania ze zdrowiem psychicznym, życie, które prowadził przed poznaniem amerykańskiej aktorki Meghan Markle, oraz załamanie relacji z resztą rodziny królewskiej.

Z informacji na stronie Wydawnictwa Marginesy wynika, że planowana data premiery polskiej wersji, która będzie miała tytuł "Ten drugi", to 8 marca 2023 roku.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: CBS News, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBS