Rząd Wysp Salomona wprowadza moratorium na wpływanie okrętów marynarki wojennej

Źródło:
Reuters, PAP
Chińska delegacja na Wyspach Salomona [maj 2022]
Chińska delegacja na Wyspach Salomona [maj 2022]
Reuters Archive
Chińska delegacja na Wyspach Salomona [maj 2022]Reuters Archive

Rząd Wysp Salomona poinformował Stany Zjednoczone, że wprowadzi moratorium na wpływanie okrętów marynarki wojennej do swoich portów - poinformowała ambasada USA w australijskiej Canberrze.

Decyzja władz Wysp Salomona nastąpiła po incydencie z zeszłego wtorku, kiedy to do portu w stolicy wyspiarskiego kraju nie mógł wejść amerykański okręt straży przybrzeżnej USCGC Oliver Henry. Władze Wysp Salomona na Pacyfiku nie odpowiedziały na prośbę o tankowanie.

"W dniu 29 sierpnia Stany Zjednoczone otrzymały formalne powiadomienie od rządu Wysp Salomona dotyczące moratorium na wszystkie wizyty marynarki wojennej, w oczekiwaniu na aktualizacje procedur protokolarnych" - poinformowała ambasada w oświadczeniu.

Rząd Wysp Salomona przekazał Reutersowi, że poprosił wszystkie kraje partnerskie o wstrzymanie planowanych wizyt marynarki wojennej lub patroli do czasu wprowadzenia zmienionego procesu wizyt w portach. W oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do agencji biuro premiera Wysp Salomona oświadczyło, że chce stworzyć państwową zdolność do pilnowania wyłącznych stref ekonomicznych.

Rzecznik premiera Wysp Salomona wcześniej zaprzeczył doniesieniom o moratorium i przekazał agencji Reutera, że szef rządu wygłosi przemówienie we wtorek po południu przy okazji powitania statku szpitalnego amerykańskiej marynarki wojennej, który przybył do Honiary w poniedziałek na dwutygodniową misję.

Ambasada USA w Canberrze przekazała, że USNS Mercy przybył przed moratorium. "Okręt marynarki wojennej USA Mercy otrzymał zgodę dyplomatyczną przed wprowadzeniem moratorium. Będziemy nadal ściśle monitorować sytuację" - oświadczono.

Umowa między Wyspami Salomona i Chinami

Relacje Wysp Salomona ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami są napięte, odkąd w maju rząd w Honiarze podpisał umowę o bezpieczeństwie z komunistycznymi władzami w Pekinie. Komentatorzy wyrażali obawy, że może to pozwolić Chinom na zwiększenie wpływów wojskowych w pobliżu kluczowych szlaków morskich na Pacyfiku.

Reuters przypomina o doniesieniach, krążących w mediach społecznościowych, że możliwości tankowania na Wyspach Salomona odmówiono również brytyjskiemu okrętowi HMS Spey, który, podobnie jak USCGC Oliver Henry, bierze udział w operacji Island Chief. Ma ona na celu przeciwdziałanie nielegalnemu rybołówstwu w wyłącznej strefie ekonomicznej Fidżi, Papui-Nowej Gwinei, Wysp Salomona i Vanuatu. Brytyjska marynarka wojenna odmówiła komentarza w tej sprawie.

Władze w Honiarze i Pekinie zapewniają, że podpisana w kwietniu umowa nie służy budowie chińskiej bazy wojskowej na Wyspach Salomona, ale według projektu tego dokumentu, który wyciekł do mediów, okręty chińskiej marynarki miałyby możliwość zawijania do portu i uzupełniania zapasów.

Autorka/Autor:pp

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock