Choć większość Europejczyków i Amerykanów uważa, że NATO powinno angażować się w obronę terytorialną Europy, to nie ma transatlantyckiej zgody ws. dostarczania broni Ukrainie. W Unii Europejskiej większość jest przeciw, a w USA za - wynika z sondażu German Marshall Fund.
Wyniki sondażu opublikowano we wtorek w związku z rozpoczynającym się za dwa dni w Newport w Wielkiej Brytanii szczytem NATO, podczas którego przywódcy mają wypracować odpowiedź Sojuszu na rosyjską agresję na Ukrainie.
Ukraina to nie Europa
Z badania wynika, że większość Amerykanów (59 proc.) i Europejczyków (73 proc.) uważa, że NATO powinno być zaangażowane w obronę terytorialną Europy. Tylko 30 proc. Amerykanów i 23 proc. Europejczyków wyraziło przeciwne zdanie.
Ale gdy respondenci zostali zapytani, "czy Sojusz Północnoatlantycki powinien pomagać takim krajom jak Ukraina w obronie poprzez dostarczanie broni i wojskowe szkolenia", nie było już transatlantyckiej zgody. Większość Europejczyków (53 proc.) powiedziała, że nie. Natomiast większość Amerykanów (55 proc.), że tak.
Spośród respondentów 10 krajów Unii Europejskiej biorących udział w sondażu tylko większość Polaków (52 proc.) oraz Brytyjczyków (53 proc.) stwierdziła, że NATO powinno zapewniać broń i szkolenia takim krajom jak Ukraina. Najmniejsze poparcie w tej sprawie wyrażali Włosi (28 proc.), Hiszpanie (32 proc.), Grecy (37 proc.) i Francuzi (38 proc.).
Większość Europejczyków (58 proc.) opowiedziała się natomiast za tym, by Unia Europejska udzielała wsparcia gospodarczego i politycznego Ukrainie - nawet jeśli istnieje ryzyko zwiększenia konfliktu z Rosją. Podobnie 57 proc. Amerykanów opowiedziało się za tym, by Stany Zjednoczone nadal gospodarczo i politycznie pomagały Ukrainie.
Ponadto większość respondentów w Stanach Zjednoczonych (53 proc.) i Europie (57 proc.) zgodziła się, że NATO powinno próbować wprowadzić stabilność w miejscach takich jak Afganistan.
German Marshall Fund zastrzega, że swój sondaż przeprowadził między 2 a 26 czerwca 2014, czyli przed zestrzeleniem 17 lipca na wschodzie Ukrainy samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych.
Opublikowane we wtorek dane są częścią corocznego badania GMF na temat tzw. transatlantyckich trendów, które przeprowadzono w USA, Rosji, Turcji oraz 10 krajach UE (Francja, Niemcy, Polska, Szwecja, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Holandia i Wielka Brytania). Całość wyników badania zostanie opublikowana 10 września.
Autor: adso/kka / Źródło: PAP