W specjalnej nocie Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej oświadczył, że słowa biskupa Richard Williamsona są absolutnie niedopuszczalne i zostały odrzucone przez papieża Benedykta XVI. Dodano również, że biskup Williamson musi odwołać swe wypowiedzi negujące Szoah. Oburzony wypowiedzią biskupa prokurator z niemieckiego Rozenburga wszczął śledztwo w sprawie wypowiedzi biskupa Williamsona.
Aby zostać dopuszczonym do posługi biskupiej w Kościele, biskup Williamson, powinien w sposób absolutnie niedwuznaczny i publiczny odciąć się od swych poglądów dotyczących Szoah. W nocie Watykanu jest również zaznaczone, że poglądy biskupa były nieznane Ojcu Świętemu w momencie zdjęcia ekskomuniki.
Oburzony słowami biskupa Williamsona jest również prokurator Attorney Guenther Ruckdaeschel z niemieckiego Rozenburga. Wszczął on już śledztwo w sprawie wypowiedzi biskupa. Ma ono na celu sprawdzić czy wygłoszonymi teoriami dotyczącymi Holokaustu biskup nie "podjudzał do antysemityzmu". Negowanie Holokaustu jest w Niemczech zbrodnią za którą grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.
Papież nie słyszał słów Williamsona
Tłumacząc decyzję zdjęcia ekskomuniki z lefebrystów przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan kardynał Walter Kasper przyznał, że w Watykanie popełniono błędy, zapewnił jednakże, że watykańska komisja do spraw dialogu z lefebrystami nie wiedziała o nagłośnionym przez media wywiadzie Williamsona dla szwedzkiej telewizji, w którym zanegował on istnienie komór gazowych.
Z kolei watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone przyznał niedawno, że gdy poinformowano o tym wywiadzie, było już za późno na to, by zatrzymać proces zdjęcia ekskomuniki.
Biskup nie sprostował swojej wypowiedzi
W wywiadzie dla szwedzkiej telewizji, wyemitowanym 21 stycznia, Richard Williamson zaprzeczył istnieniu komór gazowych, a liczbę ofiar Szoah ocenił na "200-300 tysięcy". Wypowiedź ta wywołała ostrą krytykę środowisk żydowskich i opinii publicznej wielu krajów. Do dzisiaj jednakże nie została skrytykowana przez papieża Benedykta XVI, mimo iż Biskup Williamson nie przeprosił za wygłoszone przez siebie teorie dotyczące Holokaustu, lecz jedynie za konsekwencje jakie wywołały.
Źródło: PAP