Wylosuj "Zieloną kartę". Loteria znów dla Polaków

Aktualizacja:
Rusza amerykańska loteria wizowa
Rusza amerykańska loteria wizowa
Fakty TVN
Rusza amerykańska loteria wizowaFakty TVN

Po sześciu latach przerwy Polacy znów mogą ubiegać się o "Zieloną kartę". Amerykańska loteria wizowa rusza w najbliższy wtorek. Trzeba spełnić kilka warunków, ale przede wszystkim mieć mnóstwo szczęścia.

Mecenas Agnieszka Dębicka tłumaczy, że do rozlosowania jest 50 tysięcy "Zielonych kart". - Polacy nie mogą wylosować nigdy więcej jak 3,5 tys., bo są ograniczenia numeryczne, I te osoby, jeśli wylosują, mogą wjechać i mieszkać na stałe w Stanach.

Wnioski można składać od najbliższego wtorku aż do 5 listopada. Jedna osoba może złożyć tylko jeden wniosek. Trzeba mieć przynajmniej wykształcenie średnie lub dwa lata doświadczenia zawodowego.

Można ją stracić

Prawnicy ostrzegają - "Zieloną kartę" dostaje się na 10 lat, ale można ją stracić. - Jeśli wyjedzie się poza granicę na dłużej niż rok i nie wróci się tutaj z powrotem w czasie, wtedy mogą zabrać nam "Zieloną kartę". Możemy ją też utracić jeśli popełnimy jakieś poważne przestępstwo, za co możemy być deportowani - mówi mec. Renata Burek z Immigration Law Associates.

Co więcej złożenie wniosku do loterii wizowej przez nielegalnego imigranta może skończyć się dla niego bardzo źle. - Może się skończyć procesem deportacyjnym, który może spowodować, że osoba będzie musiała opuścić Stany Zjednoczone - tłumaczy Grażyna Zajączkowska ze Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego.

Kryzys gospodarczy powoduje, że nie ma pracy. No i Stany Zjednoczone nie są już w tej chwili takie interesujące jak kiedyś Zygmunt Matynia, Konsul Generalny w Chicago

W Polskiej dzielnicy Chicago działają firmy, które za kilkadziesiąt dolarów pomagają złożyć wniosek, choć samo zgłoszenie jest całkowicie bezpłatne.

Mimo, że ciągle można mówić o “polskim Chicago” to coraz więcej rodaków na stałe wraca do kraju. - Kryzys gospodarczy powoduje, że nie ma pracy. No i Stany Zjednoczone nie są już w tej chwili takie interesujące jak kiedyś - twierdzi Zygmunt Matynia, Konsul Generalny w Chicago.

Udział w loterii wizowej nie wpłynie na starania o zniesienie wiz turystycznych dla Polaków, które już dwukrotnie, ostatnio w maju podczas wizyty w Polsce, obiecywał nam Barack Obama.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN