Kandydatka SPD wygrała w bastionie Angeli Merkel

Źródło:
Stern, tvn24.pl, PAP
Wybory w Niemczech. Komentarze
Wybory w Niemczech. KomentarzeTVN24
wideo 2/10
Wybory w Niemczech. KomentarzeTVN24

Angela Merkel wygrywała tam osiem razy z rzędu. Teraz trend się odwrócił. W tym roku okręg wyborczy Vorpommern-Rügen - Vorpommern-Greifswald I w Meklemburgii-Pomorzu Przednim trafił w ręce młodej kandydatki socjaldemokratów - 27-letniej Anny Kassautzki. To pierwszy raz od ponad 30 lat, gdy mandat nie przypadł przedstawicielowi chadeków - zwracają uwagę niemieckie media. I podkreślają, że to kolejna wyborcza porażka CDU.

W okręgu, będącym bastionem ustępującej kanclerz Angeli Merkel, zwyciężyła 27-letnia kandydatka SPD Anna Kassautzki, zdobywając 24,3 procent głosów. Na drugim miejscu uplasował się kandydat CDU, 33-letni Georg Gunther, zdobywając 20,4 procent głosów. Tuż za nim był Leif-Erik Holm z AfD, uzyskując poparcie na poziomie 19,9 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Czuję się niesamowicie zaszczycona - powiedziała Kassautzki, komentując zwycięstwo. - To był nasz wspólny, zespołowy wysiłek - dodała.

Agencja DPA podaje, że CDU straciła tym samym we wspomnianym okręgu 23,6 punktów procentowych w porównaniu z poprzednimi wyborami. Kandydat chadeków poniósł porażkę, mimo intensywnej kampanii wyborczej, w której mocno wspierała go sama Merkel.

Ustępująca kanclerz aż osiem razy z rzędu dostawała się do Bundestagu z 15. okręgu wyborczego, nieprzerwanie od 1990 roku. W poprzednich wyborach zdobyła tam 44 procent głosów. W 2013 roku jej przewaga była jeszcze większa - uzyskała wówczas 56,2 proc. głosów.

Kassautzki urodziła się w 1993 r. w Heidelbergu. Kiedy Merkel została kanclerzem, Kassautzki miała 12 lat. Studiowała politologię, najpierw w Passau na południu Niemiec, a potem w Greifswaldzie na północy. Podczas studiów pracowała w branży gastronomicznej. W SPD od 2014 r.

Wybory parlamentarne w Niemczech

W niedzielnych wyborach do Bundestagu Unia CDU/CSU poniosła "historyczną klęskę", a poparcie wyborców dla ugrupowania spadło z 32,9 do zaledwie 24,1 proc.

Niewielką przewagą zwyciężyli socjaldemokraci, zdobywając 25,7 procent głosów. Na trzecim miejscu uplasowali się Zieloni z 14,8 proc., a za nimi FDP z 11,5 proc. AfD uzyskała 10,3 proc. głosów.

Jak oceniają niemieckie media i komentatorzy, prawdopodobny jest zarówno sojusz rządowy SPD z Zielonymi i FDP, jak i chadecji z tymi samymi koalicjantami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kto będzie rządził w Niemczech? Możliwe koalicje i podział sił politycznych

Ordynacja wyborcza w Niemczech

W Niemczech obowiązuje mieszana ordynacja wyborcza, będąca połączeniem systemów większościowego i proporcjonalnego. Oznacza to, że połowa deputowanych do Bundestagu wybierana jest w jednomandatowych okręgach wyborczych, a druga połowa rozdzielana jest na szczeblu krajowym według klucza partyjnego. Pierwszy głos wyborca oddaje na jednego z kandydatów, który jest na liście, a drugi na jedną z list wyborczych zgłaszanych w danym landzie.

Autorka/Autor:momo

Źródło: Stern, tvn24.pl, PAP