TVN24 | Świat

Sztab Cichanouskiej nie znał miejsca jej pobytu. Biełsat: skontaktowała się z nami

TVN24 | Świat

Autor:
pp/pm
Źródło:
PAP
Drugi dzień protestów na Białorusi
Drugi dzień protestów na Białorusi TV Biełsat
wideo 2/22
TV Biełsat Drugi dzień protestów na Białorusi

W poniedziałek sztab Swiatłany Cichanouskiej przekazał, że nie wie, gdzie znajduje się opozycyjna kandydatka w niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi. Biełsat TV późnym wieczorem na Twitterze poinformowała, że "Cichanouska skontaktowała się z redakcją".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Białoruska telewizja Biełsat późnym wieczorem poinformowała na Twitterze o nawiązaniu kontaktu z redakcją przez Cichanouską.

- Swiatłana Cichanouska była w CKW z prawnikiem Maksimem Znakiem, a następnie powiedziała, że "podjęła decyzję" i udała się w niewiadomym kierunku - powiedziała wcześniej w Radiu Swaboda rzeczniczka sztabu Hanna Krasulina. Przyznała, że współpracownicy kandydatki nie wiedzieli, gdzie ona przebywa.

O braku wiedzy o miejscu przebywania Cichanouskiej informował na Twitterze także minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius. "Próbowałem dotrzeć do Swiatłany Cichanouskiej przez kilka godzin. Jej miejsca pobytu nie znali nawet jej sztabowcy. Niepokoję się o jej bezpieczeństwo" - napisał w mediach społecznościowych.

"Cichanouska odwiedziła Centralną Komisję Wyborczą, by złożyć skargę"

Wcześniej agencja TASS informowała, że Cichanouska zaskarżyła w Centralnej Komisji Wyborczej oficjalne wyniki głosowania. "Cichanouska odwiedziła Centralną Komisję Wyborczą, by złożyć skargę" - powiedział rosyjskiej agencji przedstawiciel białoruskiej CKW.

Kandydatka opozycji domaga się uznania za nieważne wyników wyborów opublikowanych przez przewodniczącą CKW Lidziję Jarmoszynę - powiedziała agencji TASS Krasulina.

Drugi dzień protestów na Białorusi
Drugi dzień protestów na Białorusi TV Biełsat

"W związku z przypadkami naruszenia prawa przy podliczaniu głosów domagamy się przeprowadzenia ponownego głosowania i sprawdzenia poświadczeń. W razie niemożności przeprowadzenia ponownego podliczenia wybory powinny być uznane w niektórych lokalach za nieważne" - oznajmiła rzeczniczka sztabu.

CZYTAJ TAKŻE: Drugi dzień protestów na Białorusi. Media: milicja użyła granatów hukowych i gumowych kul >>>

Wstępne wyniki wyborów

Według zaktualizowanych wstępnych wyników podanych przez CKW urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka uzyskał w niedzielnych wyborach 80,08 procent głosów, a na drugim miejscu uplasowała się Cichanouska z 10,09 procent. Żaden z pozostałych kandydatów nie uzyskał 2 proc. głosów.

Autor:pp/pm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości