Gratulują Dudzie zwycięstwa. Życzą sukcesów i liczą na współpracę

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl
PKW: pozostałe 9 protokołów nie wpłynie znacząco na zmianę wynikówTVN24
wideo 2/36
TVN24PKW: pozostałe 9 protokołów nie wpłynie znacząco na zmianę wyników

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył prezydentowi Andrzejowi Dudzie "serdeczne gratulacje w związku ze zwycięstwem w wyborach". Zaprosił też szefa państwa do złożenia wizyty na Ukrainie. Zwycięstwa pogratulowali również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, a także szefowie rządów Wielkiej Brytanii, Węgier i Czech.

Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek wieczorem oficjalne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. Wygrał je Andrzej Duda, który zdobył 51,03 procent głosów, a Rafał Trzaskowski otrzymał 48,97 procent. Frekwencja wyniosła 68,18 procent.

Wołodymyr Zełenski zamieścił w poniedziałek na Twitterze wpisy w języku polskim i ukraińskim, w których podkreślił, że "serdecznie gratuluje Dudzie zwycięstwa w wyborach". Do tweetów dołączył zdjęcia, na których widać obu szefów państw.

"Życzę Polsce pod przewodnictwem Pana Prezydenta dalszych sukcesów i pomyślności" - oznajmił Zełenski. I dodał: "Razem jesteśmy silniejsi".

Zełenski zaprosił też Dudę do złożenia wizyty na Ukrainie, "aby dalej kontynuować owocną współpracę".

Von der Leyen gratuluje i oczekuje współpracy

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pogratulowała Andrzejowi Dudzie zwycięstwa i napisała, że "czeka na współpracę" w sprawie "wielu wyzwań, z którymi Europa i Polska muszą zmierzyć się wspólnie".

Prezydent Niemiec życzy "odwagi i siły, by przyczyniać się do jedności narodu polskiego"

Dudzie pogratulował również prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. "Życzę Panu odwagi i siły, by przyczyniać się do jedności narodu polskiego" - napisał w nocie gratulacyjnej.

"Mam również nadzieję, że wspólnie także w przyszłości obaj będziemy mogli przyczyniać się do dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Niemcami w zjednoczonej, silnej Europie. Niezmiennie życzę Panu sukcesów w sprawowaniu tego odpowiedzialnego urzędu" - dodał Steinmeier.

Gratulacje od Borisa Johnsona. "Wielką Brytanię i Polskę łączy długa, wspólna historia i przyjaźń"

Sukcesu w wyborczej rywalizacji pogratulował Andrzejowi Dudzie także premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

"Gratulacje dla Andrzeja Dudy z okazji pańskiego ponownego wyboru na urząd prezydenta Polski. Wielką Brytanię i Polskę łączy długa, wspólna historia i przyjaźń w Europie, NATO i w innych miejscach. Oczekuję, że będzie ona kontynuowana, gdyż stoimy w obliczu wyzwań i możliwości, jakie są przed nami" - napisał brytyjski premier na Twitterze.

Gratulacje z Budapesztu

Gratulacje z okazji zwycięstwa złożył Andrzejowi Dudzie także premier Węgier Viktor Orban, który zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie przedstawiające jego i Dudę z napisem "Brawo!".

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto opublikował na swoim profilu na Facebooku zdjęcie przedstawiające go w towarzystwie polskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i napisał: "Międzynarodowy liberalny mainstream także teraz spróbował wszystkiego, ale środkowoeuropejska prawica prowadzi 3-0: Serbia, Chorwacja, Polska. Szykuje się Macedonia Północna". I dodał: "Gratulujemy, Andrzeju Duda!".

Gratulacje z Wilna

"Życzę siły i sukcesów. Z niecierpliwością oczekuję kontynuacji (między Litwą i Polską) bliskiej współpracy w sferze bezpieczeństwa, obrony i wdrażania regionalnych projektów infrastrukturalnych" - to gratulacyjny wpis prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy.

W rozmowie z dziennikarzami Nauseda mówił, że zwycięstwo Dudy w wyborach prezydenckich oznacza utrzymanie dynamiki dwustronnych stosunków.

- W ostatnich latach naprawdę intensywnie współpracowaliśmy z prezydentem Polski i oczywiście z premierem (Mateuszem Morawieckim) - podkreślił. Ocenił jako "bardzo ważne, że odnajdujemy porozumienie w wielu kwestiach".

Według litewskiego przywódcy "podczas tych wyborów Polacy mieli wybór między dwiema różnymi politykami reprezentującymi różne wartości", ale – jak zaznaczył - błędne jest założenie, że Duda bardziej koncentruje się na współpracy ze Stanami Zjednoczonymi niż z Unią Europejską. - Malując ten obraz, nie należy tu dopatrywać się czerni i bieli, ponieważ w rzeczywistości Polska chce współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i jest aktywnym członkiem Unii Europejskiej - zaznaczył Nauseda.

Życzenia od prezydent Słowacji

Gratulacje w mediach społecznościowych opublikowała również prezydent Słowacji Zuzana Czaputova. "Życzę prezydentowi Andrzejowi Dudzie wszystkiego najlepszego na jego drugą kadencję i zjednoczenia kraju po wyborach i zbliżonych rezultatach (z jego konkurentem - red.) Słowacja i Polska są dobrymi sąsiadami i sojusznikami. Musimy działać na rzecz silnej, dostatniej i ekologicznej Unii Europejskiej, opartej na wartościach wolności, demokracji i praworządności" - napisała.

Gratulacje od Łukaszenki

Zwycięstwa Dudzie pogratulował także prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Informację o tym przekazała państwowa agencja BiełTA, powołując się na służbę prasową głowy państwa białoruskiego.

Wybór milionów Polaków, który zapewnił zwycięstwo w głosowaniu, "przekonująco świadczy o poparciu ze strony społeczeństwa dla polityki prowadzonej przez państwo, zwiększenia dobrobytu i bezpieczeństwa obywateli" – cytuje BiełTA depeszę gratulacyjną.

Białoruski prezydent oświadczył, że liczy na dalsze umocnienie relacji dobrosąsiedzkich opartych na zaufaniu i szacunku oraz rozwój konstruktywnej współpracy pomiędzy Mińskiem i Warszawą we wszystkich dziedzinach wzajemnych interesów.

Łukaszenka złożył Dudzie życzenia owocnej pracy, a mieszkańcom Polski - "pokoju, zgody obywatelskiej i szybkiego pokonania tymczasowych trudności".

Babisz gratuluje zwycięstwa

Premier Czech Andrej Babisz, który również pogratulował Andrzejowi Dudzie ponownego wyboru na prezydenta Polski, podkreślił, że "cieszy się na dalszą współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4), którą obok Polski i Czech tworzą Węgry i Słowacja".

Poniedziałkowy wpis na Twitterze Babisz opublikował w języku polskim.

Wyniki polskich wyborów prezydenckich skomentował też dyrektor departamentu spraw międzynarodowych kancelarii czeskiego prezydenta Milosza Zemana, Rudolf Jindrak. "Reelekcja (Andrzeja Dudy) to dobra wiadomość dla stosunków polsko-czeskich, V4 i innych form współpracy regionalnej. Nie mogę się doczekać kontynuacji naszej współpracy" – napisał Jindrak w mediach społecznościowych. Dodał, że "oficjalny list gratulacyjny prezydenta Zemana, który spędza urlop w Republice Czeskiej, został już wysłany do Polski".

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl