"Współczesna Sparta", czyli długofalowa strategia Putina

[object Object]
Były minister obrony Bogdan Klich to jeden z wielu pesymistycznych głosów ws. szczytu w Mińskutvn24
wideo 2/10

Nowe porozumienie w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy jest słabe i zapewne nie przetrwa - powiedział ekspert ds. ukraińskich z Atlantic Council Adrian Karatnycky. Według niego Donbas stanie się "współczesną Spartą", gotową zagrozić Kijowowi.

MIŃSK: DOKUMENT GRUPY KONTAKTOWEJ

MIŃSK: DOKUMENT "NORMANDZKIEJ CZWÓRKI

- Otwarta do przyszłego roku granica (z Rosją na terenach opanowanych przez separatystów, jak przewiduje czwartkowe porozumienie z Mińska - PAP) pozwoli Rosji zbudować potężny wojskowo Donbas jako państwo satelickie, z rosyjskimi i donbaskimi bojownikami, wyposażonymi w nowoczesną broń. To będzie taka współczesna Sparta, gotowa w razie potrzeby zagrozić Ukrainie" - ocenił w rozmowie z PAP Karatnycky.

"Za rok lub dwa"

Krytykując zawarte w Mińsku porozumienie w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy, ekspert wskazał, że nie zawiera ono żadnego harmonogramu demilitaryzacji Donbasu. - Nie ma porozumienia o wycofaniu setek czołgów (...) czy transporterów opancerzonych. Jest tam tylko o wycofaniu cudzoziemców oraz nielegalnych formacji - zauważył ekspert.

Nie ma więc mowy o Rosjanach, którzy staną się - zdaniem Karatnycky'ego - mieszkańcami Donbasu i zatrzymując broń "mogą być przemianowani na legalne 'milicje' zdecentralizowanego Donbasu". Nie będą uważane za nielegalne, ponieważ - zdaniem eksperta - zostaną zalegalizowane za zgodą nowych wybranych lokalnych władz Donbasu.

- To za rok lub dwa umożliwi Putinowi wydanie tym siłom rozkazu marszu na Kijów i twierdzenie, że nie jest to inwazja, ale kolejny zamach stanu na Ukrainie, dokonywany przez lokalnych urzędników ukraińskich i mieszkańców wschodniej Ukrainy, oburzonych prozachodnią polityką władz w Kijowie - zakończył Karatnycky.

Porozumienie w Mińsku

Prezydenci Rosji, Ukrainy i Francji, Putin, Petro Poroszenko i Francois Hollande oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel wynegocjowali w Mińsku porozumienie w sprawie zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami. Rozejm ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę czasu kijowskiego (godz. 23 w Polsce).

Porozumienie zakłada przywrócenie całkowitej kontroli nad granicą państwową przez rząd Ukrainy w całej strefie konfliktu, ale dopiero "pod koniec 2015 roku" i uzależnia to od przeprowadzenia reform konstytucyjnych na Ukrainie (wraz z wejściem w życie nowej konstytucji przewidującej decentralizację), a także przyjęcia stałego ustawodawstwa o szczególnym statusie oddzielnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: