Brytyjski resort obrony: od początku inwazji na Ukrainę Rosja zdymisjonowała sześciu generałów

Źródło:
PAP

Od początku inwazji na Ukrainę co najmniej sześciu rosyjskich generałów zostało zdymisjonowanych z powodu niezadowalających wyników - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony. "Na te dymisje nakłada się co najmniej 10 rosyjskich generałów poległych na polu walki na Ukrainie. Skumulowany wpływ na spójność dowodzenia prawdopodobnie przyczynia się do rosyjskich trudności taktycznych i operacyjnych" - dodano. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał natomiast, że armia rosyjska rozlokowuje dodatkowe siły i środki obrony przeciwlotniczej na terytorium Białorusi.

Ukraińskie lotnictwo, siły rakietowe i artyleryjskie kontynuują ataki na skupiska siły żywej, sprzętu wojskowego oraz magazynów amunicji wojska rosyjskiego. "W wyniku strat skład osobowy wroga na niektórych odcinkach odmawia udziału w walkach i stosuje sabotaż" - czytamy w komunikacie ukraińskiego sztabu.

Armia ukraińska odparła - według tego źródłą - kilka prób ataku na wschodzie kraju. Trwają walki na odcinku bachmuckim. Strona ukraińska podaje, że w gotowości do ataku są cztery rosyjskie jednostki przenoszące pociski manewrujące odpalane z morza.

Relacja na żywo w tvn24.pl: 165. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosja zdymisjonowała sześciu generałów

W niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że "słabe wyniki sił zbrojnych Rosji podczas inwazji na Ukrainę były kosztowne dla rosyjskiego kierownictwa wojskowego, z dużym prawdopodobieństwem skutkując zwolnieniem co najmniej sześciu rosyjskich dowódców od rozpoczęcia działań wojennych w lutym 2022 roku".

"Dowódcy rosyjskiego Wschodniego i Zachodniego Okręgu Wojskowego z dużym prawdopodobieństwem stracili swoje dowództwo. Generał-pułkownik Aleksandr Czajko został zdymisjonowany jako dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego w maju 2022 r. Generał-pułkownik Aleksandr Żurawlew, który dowodził Zachodnim Okręgiem Wojskowym od 2018 r., był nieobecny na Święcie Marynarki Wojennej Rosji w Sankt Petersburgu 31 lipca 2022 r. i z dużym prawdopodobieństwem został zastąpiony przez generała-porucznika Władimira Koczetkowa" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Generał Aleksandr Władimirowicz Dwornikow został następnie odsunięty po powierzeniu mu ogólnego dowództwa nad operacją na Ukrainie, a generał Siergiej Surowikin przejął dowodzenie Południowym Zgrupowaniem Sił od generała Giennadija Waleriewicza Żydko. Na te dymisje nakłada się co najmniej 10 rosyjskich generałów poległych na polu walki na Ukrainie. Skumulowany wpływ na spójność dowodzenia prawdopodobnie przyczynia się do rosyjskich trudności taktycznych i operacyjnych" - dodano.

Autorka/Autor:js//rzw

Źródło: PAP